Ocena kierowcy - Opel Vectra C Kombi

Tomek, 6 lat temu
Silnik 1.9 CDTI ECOTEC 150KM 110kW
Rok produkcji 2006
Opel Vectra C Kombi 1.9 CDTI ECOTEC 150KM 110kW 2004-2008 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny : Czasem pojawiają się kontrolki układu wspomagania i kontroli trakcji, winny jest wadliwy CIM, który jest bolączką tego modelu. Wystarczy stanąć, wyłączyć silnik i wszystko wraca do normy. W ciągu 12 tys km, zdarzyło się to dwa razy - w czasie i po solidnym deszczu.
Lubię kombi. Duży bagażnik, dużo miejsca dla siebie i pasażerów. Lubię jak wszyscy się czują komfortowo. Uzyskując wcześniej dwa lata Astrę G 1.6 16V z lpg - Vectra C w dieslu jest o klasę lepsza pod każdym względem. Choć wydaje się, że Lpg wychodzi taniej to porównując wydatki w obu przypadkach, Vectra C jest bardziej opłacalnym samochodem. Spalanie jest zaskakująco niskie, jeżdżę zwykle sam tym wielkim samochodem po drogach szybkiego ruchu tak jak i jeździłem astrą i przy prędkościach 140-160km/h astra pozerala gaz, komfort i bezpieczeństwo, a w Vectrze się dosłownie płynie po drodze. Więcej o szczegółach w poszczególnych sekcjach poniżej. P.s. Użytkuje to auto ponad pół roku, za półtorej roku wypowiem się jeszcze raz, żeby samemu stwierdzić, czy się nie myliłem, czekając na dobry egzemplarz ponad 7 miesięcy.
Przede wszystkim silnik Z19DTH to silnik od Fiata. Jak się okazało, po pewnym czasie od pierwszej produkcji, ten silnik właściwie potrzebuje tylko trochę o zadbanie, a odpłaci się bezawaryjnoscią. Widziałem te auta z przebiegami ponad 400 tys i więcej i dalej były dosłownie jak nowe. Mój ma 239 tys przebiegu i sam nalatałem bezawaryjnie ok 13 tys km w chwili obecnej. W moim egzemplarzu jest nadal DPF oraz klapy wirowe - zaskoczeniem jest stan obu podzespołów, które potrafią się psuć, jednak wystarczy dbać, czasem doglądnąć, podłączyć urządzenie diagnostyczne za kilkanaście złotych i można sobie samemu poradzić z większością rzeczy. Komfort pracy silnika - bardzo dobry, nie jest głośny i nie terkocze jak to zwykle się mówi o dieslach, bardzo dobrze wyciszony silnik. Radość z jazdy i dynamika wzorowa.
Szukać egzemplarzy ze skrzynia manualną F40, skrzynia na setki tysięcy kilometrów - świetna robota, biegi wchodzą szybko, gładko i można być naprawdę zadowolonym z jazdy.
Nie ma problemów, stukow itd. Natomiast wspomaganie w tych egzemplarzach potrafi się psuć. Póki co odpukać jest ok.
Dużo miejsca w aucie powoduje komfort jazdy oraz komfort psychiczny. Wożąc kogoś, każdy jedt pod wrażeniem miejsca pod nogami, kolanami. Warto szukać doposazonych wersji żeby niczego nie brakowało Tobie i pasażerom.
Jest ok. Warto trochę się na początku zgrać z komputerem pokładowym i patrzeć na pomiar spalania chwilowego. Wtedy dobierze się odpowiednie obroty i uzyska niskie spalanie. W moim przypadku na 4 biegu 65 km/h odpowiada 1750 obr a spalanie wynosi ok 4.0-4.5l - komputer mam skalibrowany i nie ma mowy o błędzie w spalaniu. Przy 5 biegu 75-85km/h to ok 1550 do 1700 obr - spalanie 4,5l. Przy szóstym biegu najniższe spalanie widnieje przy 115km/h i oscyluje w granicach 5 litrów. Przy 140-160km/h spalanie to 6.0-6.5l. Mówię o wartościach jeżdżąc sam. Jeżdżąc z pełnym pokladem wartości przy dłuższych trasach są takie same, gorzej w mieście i miejscach gdzie trzeba manewrowac z stawaniem i przyspieszaniem. W końcu musi udźwignąć dodatkowy balast ;)
Perfekt klima. Przy 35 st ciepła i staniu w słońcu, klima ochlodzila wnętrze do 20 stopni w ciągu ok. 1 minuty. Wydajność jest więc bardzo zadowalająca. Z ogrzewaniem nie miałem jeszxze do czynienia.
Perfect.
Bardzo dobre wyciszenie, z tyłu jest jeszcze lepiej.
Wymieniłem jedynie klocki i tarcze przód i tył - koszt 1000 zł z robocizna. Jeżdżę oszczędnie przewidujac co się dzieje na drodze więc na pewno zestaw hamulcowy wytrzyma do 100 tys km. Głównie hamuje silnikiem /redukcja biegów.
Warto szukać i czekać. Kupiłem auto sprawdzone w prawie każdym calu, a zanim go kupiłem przejechałem kupę km po Polsce i widziałem dziesiątki sztuk. Dużo na rynku wtórnym jest powypadkowych i posklejanych z kilku. Warto jeździć we dwójkę i trochę się poznać na modelu żeby nie wpaść jak śliwka w kompot. Co do napraw mogę jedynie napisać, że ceny części i robocizn są na niskim/średnim poziomie. Dostępność części ogromna.
Póki co ok. Brak problemów.
Póki co brak problemów.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 CDTI ECOTEC 150KM 110kW [l/100km]