Ocena kierowcy - Opel Vivaro A Van z pojedynczą kabiną L1

Paraelement.pl, 14 lat temu
Silnik 2.5 CDTI 146KM 107kW
Rok produkcji 2007
Opel Vivaro A Van z pojedynczą kabiną L1 2.5 CDTI 146KM 107kW 2001-2006 - Oceń swoje auto
Silnik : częsta wymiana oleju
Nie ma co ukrywać. Bogata wersja Vicaro czy Trafica kosztuje 30% mniej niż ubogi VW Caravelle czy V-classe. Za to otrzymujemy samochód gorzej wykonany, ale nadal bardzo dobry i wygodny. Jak miałem Multivana, to serce mi się kroiło, jak wnętrze się niszczyło (wożę napędy do paralotni)
nieco gorszy silnik niż VW 174KM, ale za to bardzo ekonomiczny. Minus to filtr cząstek stałych, który zwiększa koszty eksploatacji i częstotliwość wymiany oleju
6 biegowa skrzynia jest dobrze zestopniowana. Jeździłem również takim samym z przekładnią automatyczną (tecshift) i uważam, że to porażka. Lepiej kupić manuala.
Mogłoby mniej bujać na nierównych drogach. Ogólnie jest w porządku, choć po 50000 km wahacz do wymiany (samochód mam od nowości i jest to prawdziwy przebieg)
super podwójne lusterka, bez porównania z VW Caravelle. Z tyłu mam czujniki, więc parkowanie nie sprawia kłopotów. Do przodu i na boki widoczność jest wzorowa.
tutaj ustępuje nieco konkurencji (Multivan, Viano). Przykłady braków: nie ma lampy z tyłu oświetlającej część blisko tylnych drzwi, nie ma tempomatu nawet w opcji. Siedzeń tylnych praktycznie nie da się samemu wyciągnąć. Trzeba do tego dwóch silnych chłopów. Poza tym po złożeniu ostatniego rzędu miejsce jest ograniczone przez taką dziwną trójkątną blachę. Ja ją po prostu wyciąłem i zastąpiłem profilem.
Klimatyzacja działa bardzo dobrze (zarówno z tyłu, jak i z przodu). Szkoda, że nawet w opcji nie ma klimatronika. Gorzej jest z ogrzewaniem. W zime zaczyna być ciepło po 15km,czyli dokładnie jak dojeżdżam do pracy. Duży minus. Można oczywiście zamówić Webasto mokre, ale to kolejne kilka tysięcy. Ja zamówiłem i samochód przyszedł bez niego z informacją, że w fabryce nie robią, pomimo, że przyjeli zamówienie. Mogłem nie kupić auta... Polecam Webasto montowane oddzielnie.
Miejsca nie brakuje. Polecam fotele indywidualne z przodu. Są bardzo wygodne. Minus za brak podłokietników od strony drzwi i za krótkie podłokietniki środkowe. Tu VW i Mercedes biją Vivaro / Trafica na głowę.
Samochód do cichych nie należy, choć oczywiście ma na to wpływ jego przeznaczenie, aerodynamika cegły, opony typu C. Z drugiej strony wcale nie jest głośniejszy od swoich niemieckich konkurentów.Ogólnie jest wyciszony wystarczająco
paliwa pali mało, ceny przeglądów nie są za wysokie (miałem dwa dotychczas). W Warszawie pali mi 10 litrów zarówno w zimie, jak i latem, przy czym latem zwykle włączona jest klima. Poza miastem w Polsce spalanie wyraźnie spada - nawet poniżej 8L/100km, ale za to jak się jedzie po autostradach to rośnie do 18l/100km przy 180km/h. Wniosek: mało pali, jak jeździ się wolno. Znowu kłania się aerodynamika. Dodam, że mój poprzedni Multivan zachowywał się niemal identycznie.
Tutsj bije konkurencje na głowę. W Mercedesie wszystko jest za dopłatą, w Vito nna pzrzykład pochylanie fotela nie jest standardem, nie mówiąc już o poduszczak, czy szybach elektrycznych.
nie domykające się od nowości drzwi przesuwne, odpadająca klapaka wlewu paliwa.
komputer kazał mi zmieniać olej na początku po 13 tys km, potem już po 3-4 tys. Problem chyba został rozwiązany po wgraniu nowego oprogramowania, ale i tak źle to odczułem. W dodatku serwis Autopol w Warszawie delikatnie mówiąc lekcewarzył mnie mówiąc, że za często uruchamiam samochód. Teraz (dwa tygodnie po gwarancji) coś się zepsuło w elektronice silnika i wyświetla się błąd, również wahacz jest do wymiany.
Opel Vivaro A Van z pojedynczą kabiną L1