Ocena kierowcy - Opel Zafira A

ghost985, 10 lat temu
Silnik 1.8 16V 125KM 92kW
Rok produkcji 2005
Opel Zafira A 1.8 16V 125KM 92kW 2000-2005 - Oceń swoje auto
Inne : wygoda w jakiej podróżuje się tym autem
Często zmianiam samochody, ale z tego jestem naprawdę zadowolony i czuję, że zagości w moim garażu na dłużej.
Silnik Z18XE: cichy, pracuje bez zarzutu, jak trochę podkręcimy obrotów dzwięk silnika miły dla ucha i wbrew obiegowej opinii mój nie bierze oleju, trochę brakuje mu momentu obrotowego na długich górskich podjazdach, kiedy auto jest mocno dociążone, ale daje radę przy tej masie pojazdu. Ten silnik to najlepszy kompromis pomiędzy osiągami, a spalaniem.
Skrzynia jak w autach marki Opel, nie jest to ideał, ale nie można mieć do niej zarzutów. Długa piątka dzięki której przy prędkościach rzędu 100-120km/h nie ma tak wysokich obrotów jak np. w Hondach którymi wcześniej jeździłem.
Przy wadze i gabarytach auta daje radę, oczywiście jeżeli nie służy do jazdy sportowej, wtedy pozostaje model OPC. Podobno szybko padają w niej amortyzatory, ale mój egzemplarz zdaje sie również przeczyć tej opinii, bo ich sprawnosć jest jeszczce pow. 70%. Krótkie podsumowanie: miękko i wygodnie, nie czuję każdej dziury na kręgosłupie.
Widoczność na piątkę. Duże powierzchnie przeszklone bardziej nagrzewaja auto latem, ale parkując nie musimy się martwić czy do auta za nami mamy poł czy półtora metra. Szerokie przednie słupki mi ososbiście widocznosci nie ograniczają i nigdy nie miałem z tym problemów.
Wszyskie przełączniki na swoim miejscu, od razu wiadomo do czego każdy służy, bez zbędnej elektroniki której w nowych autach aż nadto.
Jak na czas wymieniany filtr kabinowy i nie pozwalamy na zbytnie wtargnięcie wilgoci do auta to nic niepokojącego się nie dzieje. Prawdą jest,że może układ nie jest zbyt wydajny jak np. w Audi(schłodzenie wnętrza latem to dosołownie 2 min.)Być może inżynierowie z GM nie wzieli sobie do serca wielkości wnętrza przeszczepiając układ z AstryG. Krótko: tragedii nie ma.
Biorąc pod uwagę przeznaczenie i rodzaj nadwozia przestrzeń i pozycja kierowcy na piątkę, jest wysoko i widać wszysko wkoło pojazdu, dla pozostałych pasażerów miejsca pod dostatkiem, w ostatnim rzędzie również da się jechać(wypróbowałem na własnej skórze). Nigdy wcześniej nie posiadałem, ani nie jeździłem autem osobowym w którym wygospodarowano tyle miejsca na nogi pasażerów. Idealne auto na wszelakie wyjazdy z rodziną czy znajomymi. Mieści się dosłownie wszystko. Spokojnie można złożyć siedzenia, zapakować do bagażnika dwa rowery i bagaż też się zmieści.
Pierwszym odczuciem jakie odniosłem to właśnie cisza we wnętrzu porównując do mojej poprzedniej Hondy Accord VIgen. Czasem jak to w Oplu coś sobie skrzypnie i zatrzeszczy, ale tylko na kostce czy bruku.
Auto o masie prawie półtorej tony, z silnikiem benzynowym spala mi średnio: w trasie 7-7.5, w cylku mieszanym trasa-miasto ok.8-9 litrów na 100km i dla mnie to rewelacyjne rezultaty. Honda rzadko schodziła poniżej 10 l przy tej samej pojemności silnika. Średie spalanie przy mojej jeździe liczę ok. 8 l/100km.
Opel Zafira A to nie klasa premium, ale spełnia swoje zadanie do którego został przeznaczony, nie wymagając przy tym od jego właściciela nadwyrężąnia portfela. Prosta technika, benzynowy silnik daje poczucie większej niezawodności i ewentualnych tanich napraw, dlatego takie właśnie auto wybrałem...Zafira C to inna klasa... Auto z innej bajki, ale kto wie może kiedyś...
Auto mam zbyt krótki czas aby się wypowiedzieć, z doświadczenia z AstrąG wiem, że lubią w nich gnić chłodnice klimatyzacji, rozszczelniają się maglownice, pada alternator (przez co i wspomaganie- brak ładownia i nie ma wspomagania). Póki co moje działania ograniczyły się do profilaktyki - rozrząd, oleje, filtry, płyny, uszczelnienie klimy, odgrzybienie i nabicie. Drobne usterki: zero i oby tak dalej.
Od maja br. zero poważnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V 125KM 92kW [l/100km]

Dziennik kosztów dla Opel Zafira A 1.8 16V 125KM 92kW