Ocena kierowcy - Opel Zafira B

sasiad, 12 lat temu
Silnik 1.6 CNG ecoFLEX Turbo 150KM 110kW
Rok produkcji 2007
Opel Zafira B 1.6 CNG ecoFLEX Turbo 150KM 110kW 2008-2013 - Oceń swoje auto
Inne : Udogodnienia elektryczne i elektroniczne (domykanie szyb z pilota, czujnik zmierzchu, deszczu)
Ogólnie auto OK. Postawiłem na CNG ze względu na \"nabijanie\" kilometrów. Przy pobliskich stacjach na CNG można powiedzieć, że da się jeździć na gazie. Choć większa pojemność butli spowodowałaby większe zadowolenie (niestety ciężar butli robi swoje). Silnik mało dynamiczny ale za to ekonomiczny. Przy jeździe mieszanej spala ok. 20 zł na 100 km co cieszy oko przy tankowaniu płacąc 60 zł. Wygoda i dużo przestrzeni. Samochód jak na razie bez większych napraw.
Niestety nie ma do wyboru silnika 1,6 CNG ECOTECH 94 KM, a taki posiadam. Silnik do 3 tyś. ok, powyżej już jest głośny. Oleju dolewam ok. 1 litr na 10 tyś. Olej Liqui Moly TOP TEC 4600 5W-30, choć drogi polecam do CNG. Silnik \"mułowaty\" ale co się dziwić. Jak się rozbuja to leci do 160 km./h.
Skrzynia biegów elastyczna. Brakuje 6 biegu.
Dobrze trzyma się drogi. Przy 3 rowerach na dachu i dużym wietrze i prędkości 120 km./h lekko czuć.
Przeszkadzają słupki boczne (najbardziej przy zakrętach) - trzeba się \"bujać\" na fotelu aby zerknąć czy za słupkiem czegoś nie ma :)
Jest wygoda. Przy długich trasach nie odczuwałem zmęczenia i niewygody.
Jak dla mnie to ok (brak mi porównania z innymi samochodami).
Rewelacja jak dla mnie. Dla wygody 3 rzędu 2 rząd ma już mniej miejsca.
Silnik jak na taki samochód bardzo słaby, jazda do 160 km/h. W trasie przy 4 osobach, pełnym bagażniku i 3 rowerach na dachu przy 26 m3 gazu CNG przejechałem 380 km. (z prędkością do 120 km./h), co przy cenie 2,50 za m3 wynosi 17 zł na 100 km. W mieście już nie jest tak ciekawie ale w przeliczeniu wychodzi do 24 zł na 100 km. Przejechałem nim 15 tyś. km. Co do napraw jeszcze nic dużego nie przeżyłem.
Nie kupowałem nowego więc powiem, że jest OK.
Małe naprawy: urwane kable kierunkowskazu prawego bocznego (nie był bity) - zmostkowałem z przodem, nieszczelny 3 światło stopu (górne nad szybą), przez co woda kapie do samochodu - uszczelnione silikonem, zaparowany klosz światła tylnego, uszczelniony; nie działa domykanie szyby - przerwane kable na łączeniu drzwi z karoserią. Problem jest z wymianą świateł, nowe samochody mają na to przypadłość.
Nic się jeszcze takiego nie zdarzyło.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 CNG ecoFLEX Turbo 150KM 110kW [l/100km]

4,1