Ocena kierowcy - Peugeot 205 II Hatchback

komar50@poczta.fm, 19 lat temu
Rok produkcji 1989
Peugeot 205 II Hatchback 1.4 84KM 62kW 1987-1989 - Oceń swoje auto
Dobry samochód za niewielką kasę, tanie części zamienne, duży dostep do części używanych za grosze. Mam swoją 205 już rok i jestem z niej zadowolony, pomomo tego, że ma już 15 lat.
Silnik 1360ccm TU3S z gaźnikiem dwugardzielowym 84KM, przyspieszenie ok 10s, wersja 205XS
Krótka, dobra na miasto, długa trójka od 40 do 90km/h, 4 i 5 prawie nie ma róźnicy, przydałaby się 6. Biegi wchodzą łatwo, nie chaczą, nie wiem czy jest synchronizowana 1.
Dosyć miękki, ale przez to dość komfortowy, jak dla mnie ok. Porównując do Suzuki Swift, które jest za twarde, wolę jazdę 205. Dobrze trzyma się drogi, na pewno lepiej niż Swift który myszkuje po drodze. Jazda w koleinach nie sprawia kłopotu - koła 13´´.
W każdą stronę bez problemu, nawet do góry przez panoramiczny szyberdach.
Wszystko na swoim miejscu, z wyjątkiem radia, które jest umieszczone za nisko i trzeba się do niego schylać. Sterowanie elektrycznymi szybami w drzwiach jest na miejscu, przydały by się elektryczne lusterka. Duży martwy punkt, jeżdżąc po mieście trzeba dużo kręcić głową na boki, żeby w kogoś nie wjechać. Problem rozwiązują asferyczne lusterka, u mnie niestety są zwykłe.
Nieraz parują szyby, w lecie pozostaje szyberdach.
2+2, dobre i wygodne siedzenia kubełkowe
Głośny od 100km/h, do miasta ok, ale nie na długie trasy. Chociaz trasę Warszawa -Łódź pokonuje się bez większego zmęczenia. Trochę głośny silnik, ale jego dźwięk jest przyjemny dla ucha.
Pali w mieście ok 10l gazu/100km, na trasie 8l , odkąd założyłem gaz nie jechałem na benzynie, a to już 15 000km. Silnik znosi to bez najmniejszych problemów. Ceny części niskie, samochód prosty w naprawie, praktycznie wszystko można zrobić samemu. Największy wydatek to chyba kompletne sprzęgło nowe - 400zł. Ja u siebie robiłem zawieszenie, wachacz nowy-75zł, półoś kompletna regenerowana 250zł, łożysko koła tylnego 100zł, linka gazu 50zł, więc niedrogo.
Czego więcej mozna wymagać od samochodu za 5 tys zł
Jakieś drobiazgi mogą wysiadać, ale w samochodzie 15 letnim to nie dziwi. U mnie poszedł sterownik centralnego zamka 100zł, dmuchawa ogrzewania 100zł i tyle przez rok eksploatacji. Przykładowo u mojej siostry w Suzuki Swift z 1992 roku wysiada więcej dupereli, głównie w środku, typu klamka, szybe elektryczne itp.
Tylko raz mój samochód został unieruchomiony, zerwała się linka od gazu, wracałem do domu na ssaniu- dobrze że w ogóle jest, gdybym miał wtrysk to byłoby gorzej.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 84KM 62kW [l/100km]

9,2