Ocena kierowcy - Peugeot 308 I SW

tomciogar, 8 lat temu
Silnik 1.6 HDi 16V 90KM 66kW
Rok produkcji 2010
Peugeot 308 I SW 1.6 HDi 16V 90KM 66kW 2008-2011 - Oceń swoje auto
Silnik : za bezawaryjność i spalanie
Układ elektryczny : żarówki od świateł dziennych - ale to szukanie dziury w całym:)
Kupiłem peugeota bo nie było mnie stać na golfa V lub VI :) Szukałem rodzinnego auta nie starszego niż 3-4 lata z silnikiem diesla(z racji sporej ilości km które pokonuję) w kwocie ok 25 tys. Na VW (audi lub skode) musiałbym wydać około 10tyś więcej więc zaryzykowałem ... i po dwóch latach eksploatacji nie żałuję (odpukać) decyzji. Auto kupiłem z przebiegiem 130 tyś teraz mam 190 tyś(2 lata - około 60 tyś). Auto bezproblemowe, wygodnie i tanie w eksploatacji
Celowo kupiłem najsłabszą jednostkę 90km aby uniknąć dwumasy, FAP oraz zmiennej geometrii w turbinie. Silnik jak do tej pory bezobsługowy. Po zakupie wymieniłem tylko rozrząd i to tyle. Jako że wcześniej miałem w moim poprzednim aucie (golf IV TDI) 115 km to te 90 km w peugeocie musiałem troszkę podrasować. Zaraz po zakupie auto pojechało na profesjonalny chiptuning - i po strojeniu ma teraz 114 km i 270Nm momentu obrotowego. Jeździ się przyjemnie a przede wszystkim tanio.
Nie jest źle ale mogłoby być lepiej. Czasami nie wskakuje wsteczny, muszę puścić sprzęgło i próbować jeszcze raz. Poza tym biegi wchodzą precyzyjnie nic nie haczy.
Po rodzinnym aucie francuskim spodziewałem się większego komfortu. Niestety auto jest dość twarde(nic lepiej niż w golfie) i dodatkowo zawieszenie lubi hałasować(oczywiście zawieszenie nie ma luzów i jest sprawne). Przy 187tyś musiałem wymienić łączniki stabilizatorów (40 zł części- wymieniłem sam) bo już mocno hałasowały i tak naprawdę była to moja jedyna nie planowana inwestycja w to auto.
Dobrze oszklone kombii(SW) zw szklanym dachem więc z każdej strony odpowiednia widoczność
dałbym wyższą ocenę gdyby nie fakt że uchwyty(a raczej zagłębienia) na napoje nie nadają się do trzymania tam nie zamkniętych butelek, puszek itp - a to przecież rodzinne auto. raz niestety miałem przygodę gdy przy lekkim przyhamowaniu puszka z colą wylała mi się tunel środkowy. Poza tym są głębokie kieszenie w drzwiach zarówno z przodu jak i z tyłu. Jest głęboki schowek przed pasażerem.
Zimą nagrzewa się bardzo szybko a latem klima daje radę więc nie mam się do czego doczepić
Doskonale. Auto jakby o klasę większe od golfa. Mam 182cm wzrostu a mimo to gdy ja prowadzę za mną może usiąść dwumetrowiec. Jako że mam wersję SW z tyłu są 3 odrębne fotele które można dowolnie konfigurować(przód - tył , położenie oparcia oraz całkowite wyciągnięcie z auta. Bagażnik poezja:) jeden z lepszych wyników w klasie. UWAGA- wersja kombii(SW) ma zwiększony rozstaw osi (jak dobrze pamiętam o 10cm) w stosunku do "zwykłej " wersji 5d i stąd tyle miejsca w środku i bagażniku. W wersji 5d jest wyraźnie ciaśniej
Silnik po nagrzaniu pracuje dość cicho(ciszej niż w poprzednim golfie), przy większych prędkościach można spokojnie rozmawiać jednak nie jest to klasa premium. Niestety jakość użytych materiałów oraz ich montażu we wnętrzu jest średnia(w o 10 lat starszym golfie IV nie było gorzej). O ile górna część deski jest miękka i nie trzeszczy to już dół oraz boczki drzwi są wykonane z twardych niemiłych w dotyku materiałów i trzeszczą (na szczęście głównie gdy się ich dotyka np. rączki od drzwi-w czasie jazdy jest lepiej)
DOSKONALE. Najtańsze auto w utrzymaniu jakie miałem. Średnie spalanie od zakupu(prawie 60 tyś km) to 4,9 litra na 100 z czego 90 % kilometrów zrobione na terenie okręgu katowickiego. Trasy to tylko wypady na weekand i wakacje - wtedy można zejść przy spokojnej jeździe do 4 litrów. Dodatkowo ceny części jedne z najniższych na rynku
Ze względu na swojego poprzednika(307) który nie był zbyt udaną konstrukcją peugeot 308 jest jednym z najtańszych kompaktów na rynku wtórnym. Tak jak pisałem wcześniej za podobnego VW musiałbym zapłacić 10 tyś więcej.
Łączniki stabilizatora przy 187tyś to jedyna część którą musiałem wymienić( 40 zł za 2 sztuki) nie licząc żarówek od świateł dziennych (2 zł za sztukę - wymiana trwa 2 minuty- dostęp wzorowy nie trzeba jechać na serwis:)
Brak

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 HDi 16V 90KM 66kW [l/100km]