Ocena kierowcy - Peugeot 4007

Michał Nowakowski, 13 lat temu
Silnik 2.2 HDi 160KM 118kW
Rok produkcji 2010
Peugeot 4007 2.2 HDi 160KM 118kW 2007-2012 - Oceń swoje auto
Silnik : Żwawy, cichy, dynamiczny. Pracuje z wysoką kulturą i zadowala się niewilekimi (stosunkowo) ilościami paliwa.
W porównaniu do mojego poprzedniego auta (czyli praktycznie tego samego - przecież trojaczki produkowane są na jednej linii produkcyjnej w Japonii) silnik 2.2 o wiele lepiej pasuje do charakteru auta. Samochód przyspiesza płynniej niż z volkswagenowskim silnikiem 140 km. Wrażenia słuchowe też są bardziej znośne - to że w moim poprzednim aucie pracowały pompowtryskiwacze a nie common rail było \"widać, słychać i czuć\".
Dopasowana do charakteru auta. 6 bieg doskonale sprawdza się na autostradzie, przełącznik napędów umożliwia spjęcie \"na szytwno\" napędu na obie osie, co jest bardzo dużą zaletą (zaróno dla bepieczeństwa jak i możliowści terenowych auta) w porównaniu z tańszymi rozwiązaniami opartymi o sprzęgło wiskotyczne (które dostarcza moment na drugą oś, tylko w przypadku wytąpienia uślizgu osi napędzanej).
Nic dodać nic ująć. Zadowalający prześwit, duże koła (dziury i koleiny nie robią na aucie żadnego wrażenia). Komfort na poziomie limuzyn średniej klasy (jak służbowe autko mam A4). Brak przenoszenia odgłosów pracy zawieszenia do kabiny pasażerskiej.
To jest właśnie to dlaczego do ruchu miejskiego kupuje się SUV-a - widać daleko do przodu (można z wyprzedzeniem reagować na sytuację w ruchu drogowym).
Wszystko na miejscu, pod ręką. Widać, że auto jest dokładnie przemyślane pod tym względem (np. w bagażniku są dodatkowe przyciski składania tylniej kanapy, po to żeby nie trzeba było, w razie potrzeby przechodzić w celu ich złożenia od bagażnika do tylnych drzwi - świetny patent - zdaje się, że Toyota skopiowała go w najnowszej wersji RAV-4).
Chłodzi wydajnie. Co do nagrzewania zobaczymy jak będzie trochę zimniej, ale ponieważ silnik ma sporą moc (i w odróżnieniu od mikro silniczkó diesla o pojemnościach 1,2-1,5 dcm3 - dodatni bilans cieplny - myślę, że nie będzie z tym problemów).
Miałem okazję jeździć autkami takimi jak Volvo XC90 i VW Tuareg i muszę powiedzieć, że trojaczki produkowane w fabryce Mistsubishi nie mają się przy nich czego wstydzić jeśli chodzi o ilość miejsca dla pasażerów i bagażu. Jedynym lepszym w tej kategorii samochodem jest chyba tylko Q7 (i krowy takie jak Escalade z rynku USA) no ale ona jest dłuższa od 4007 o dobre pół metra.
Niby da się lepiej (chodźby w moim A4) ale kształt nadwozia wymusza jednak szumy opływającego powietrza. Do prędkości 160 km/h (szybciej na razie nie jechałem - szkoda niedotartego jeszcze całkowicie silnika) jest ok. Da się swobodnie rozmawiać i słuchać radia a hałąs silnika i powietrza opływającego samochód nie jest uciążliwy dla naszych uszu.
Spodziewałem się, że mocniejsze auto z większym silnikiem, będzie paliło więcej niż mój stary Outlander. Ale pomimo, że silnik nie jest jeszcze całkowicie dotarty (w Mistsubishi spalanie spadło wyraźnie o około pół litra gdy osiągnąłem przebieg 60 kkm), to przy tej wielkości i masie pojazdu wynik niecałych 8 l/100lm można przyjąć z zadowoleniem. O ksztach serwisu trudno mówić, bo na razie nie było potrzeby wykonywania żadnych napraw czy przeglądów.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.2 HDi 160KM 118kW [l/100km]

7,8