Ocena kierowcy - Renault 19 II Sedan

stepien_23@wp.pl, 15 lat temu
Silnik 1.8 i s 95KM 70kW
Rok produkcji 1995
Renault 19 II Sedan 1.8 i s 95KM 70kW 1992-1996 - Oceń swoje auto
Inne : Pozycja za kierownicą.
Silnik : Szarpie na benzynie
Układ elektryczny : Awaria rozrusznika
Inne : Zapchana nagrzewnica
Auto mocno awaryjne. Moc nie jest największa ale do zawalidrogi też daleko. Bardzo przyjemne na dłuższe trasy zwłaszcza dla niskich osób, gdyż pozycja za kierownicą i widoczność jest bardzo dobra. Jak na pierwsze auto to nie narzekam.
Jeszcze jakieś pół roku temu silnik pracował w miarę równo ale tylko na LPG. Na benzynie strasznie szarpał. Obecnie silnik klekocze coraz mocniej i pracuje coraz bardziej nierówno. Mocą to on nie grzeszy. Wyprzedzanie dostarcza na prawdę wiele emocji. Mimo to jak się porządnie rozpędzi to można osiągnąć prędkość do 170 km/h.
Jedynka i dwójka wchodzą bardzo ciężko. Wsteczny zgrzyta. Pozostałe biegi wbija się dość gładko.
Zawieszenie bardzo miękkie. Zwiększa to komfort jazdy po naszych dziurawych drogach ale za to zmusza do wolnego wchodzenia w zakręty.
Dla osób niskich jest to auto wręcz wymarzone. Widoczność z przodu i na boki bardzo dobra. Tył jak wiadomo trochę gorzej ale przy odrobinie przyzwyczajenia nie ma problemu z cofaniem.
Wszystko w miarę poręcznie rozmieszczone. Brakuje mi jedynie podłokietnika dla prawej ręki.
Brak klimatyzacji. No ale to przecież auto już dość wiekowe. Zapchana nagrzewnica znacznie utrudniała podróżowanie zimą. Po jakimś czasie można było co prawda zdjąć kurtkę la przy mrozie -15C nie dało sie wytrzymać. Szyby zamarzały. Na szczęście takie temperatury zdarzają się u nas raz w roku. Po za tym podczas deszczu strasznie parują szyby i trzeba używać mocnego nawiewu (trochę hałasuje).
Jestem niski i bardzo wygodnie mi się siedzi w tym samochodzie. Pasażerowie też nie narzekają. Komfort psuje brak tylnych zagłówków.
Sam silnik jest dość dobrze wyciszony. Mocno szumią za to opony i układ wydechowy, zwłaszcza jak jest dziurawy. Brak katalizatora dodatkowo wprowadza sporo decybeli (charakterystyczne dzwonienie). Hałasuje także silniczek od wiatraka chłodnicy no i zawieszenie na dużych dziurach. Trzeszczą plastiki i szyberdach.
Spalanie jest dość wysokie ale przecież jest to stary typ silnika 1,8L na monowtrysku. Normalna jazda w trybie mieszanym wiąże się ze spalaniem ok 9L LPG. Benzyny nie powiem bo używam jej jedynie do rozgrzania silnika. Przeglądy w miarę tanie. Naprawy też nie są wyjątkowo drogie ale za to dość częste.
Autko kupiłem dość tanio. Naprawy częste ale na szczęście nie drogie.
Przepalają się żaróweczki od podświetlania elementów kokpitu. Zepsuł sie obrotomierz.
Pewnego razu rozrusznik stanął. Urwana rura wydechowa (starość nie radość i poszła na spawach). Chłodnica przepuszcza. Zapchana nagrzewnica. Silnik szarpie po przełączeniu na benzynę.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i s 95KM 70kW [l/100km]

9,5