Ocena kierowcy - Renault 21 Sedan

martinus77 (GG 6074978), 16 lat temu
Silnik 2.1 TD 88KM 65kW
Rok produkcji 1990
Renault 21 Sedan 2.1 TD 88KM 65kW 1989-1993 - Oceń swoje auto
Silnik : Zaskoczył mnie silnik, jest dynamiczny, nie bierze oleju, elastyczny, do tego bardzo oszczędny, wspaniały!!!!
Przeniesienie napędu : cieżko chodzi sprzęgło, zrywa plastikową samoregulację i linki, jest to związane z konstrukcją, masywny docisk, masywna tarcza, do tego jeszcze sposób przeprowadzenia linki z lewej po silniku na prawą stronę i przy tym brak hydrauliki, ale jest na to rada którą przedstawiłem powyżej.
Ogólnie jestem zadowolony, oszczędne, komfortowe, super!!!
Jak na diesla ma ładne brzmienie, pracuje kulturalnie bez zbytnich wibracji, jest elastyczny, nawet na 5 biegu mozna spokojnie i bezstresowo wyprzedzać, polecam olej MOBIL 1 15W-40 diesel, przy przebiegu 239000 nie bierze oleju, bardzo dobry silnik!!!
Jak na razie spisuje się dobrze, biegi wchodzą dobrze, cicho pracuje.
Dobrze trzyma się drogi - idealnie!!!, zawieszenie jest komfortowe, dobre resorowanie i tłumienie, nie jest to oczywiście auto do szybkich slalomów, ale w normalnej jeżdzie jego zachowanie jest bardzo dobre, dobrze utrzymuje kierunek na wprost.
Bardzo dobra, lusterka zewnętrzne duże, wewnętrzne idealne, mimo dużych gabarytów łatwo się parkuje, widoczność z miejsca kierowcy - idealna.
Wiadomo że auta z rocznika 1990 nie były zbytnio ergonomiczne, ale deska rozdzielcza jest fajna.
Jeśli jest dobry i sprawny termostat, oraz czysty układ to nie ma kłopotów - dobre ma ogrzewanie oraz dobrą wentylację.
Mam 190 cm wzrostu, ale mimo tego miejsca pod dostatkiem, dodam , że mam regulowany fotel na wysokość (tzw. kołyska), w drugim rzędzie za mną również dużo miejsca - jednym słowem bardzo przestronny wewnątrz i ten przepastny wielki bagażnik !!! - rewelacja.
Jak to diesel, do cichych nie należy, ale dobry sprzęt HI-FI i jest ok.
Super, przy tak dużym aucie to jest rewelacja!!!, na trasie przy prędkości 90 - 120 km/h spala w granicach 4.2 - 4.5, przy spokojnej jeżdzie można zejść do rekordowej ilości 4 litrów , w mieście do 6,0 - 6.5 zależy od ciężkości nogi kierowcy!!!!
Bardzo dobre auto za małe pieniądze.
Jeżdzę nim od 2 lat, jak na razie to wymieniłem termostat (42 zł)- samemu, uszczelniłem ośkę przepustnicy paliwa- oring- samemu, sworzeń prawego wahacza (70 zł + robocizna 30), rozleciał się pedał sprzęgła (chodzi o plastikowe półksiężyce), linkę sprzęgła ( nieorginalna wzmocniona) wymiana samemu.
Do najpoważniejszych usterek należy sprzęgło, a dokładnie jego mechanizm, bardzo cięzko chodzi, zrywa linki i niszczy plastikowe półksiężyce przy pedale sprzęgła, jest na to rada - po pierwsze przy pedale sprzęgła należy na stałe zablokować plastikowe główne kółko - przewiercić i wstawić ośkę, a regulację wymyślić przy silniku (dwie śruby jedna w dół druga w górę) no i do tego w miejsce linki orginalnej wstawić linkę wzmocnioną ( u mnie w Toruniu jest zakład produkujący linki), co prawda również ciężko chodzi ale nie trzeba się bać że na trasie coś się zdarzy. Dlatego ciężko chodzi gdyż po pierwsze: przy dieslu jest duży docisk i tarcza (masywne) a brak hydrauliki, po drugie konstrukcja przeprowadzenia linki jest taka że wychodzi po lewej stronie komory silnika, idzie nad silnikiem aż na prawą stronę, poprostu zbyt długą ma drogę.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.1 TD 88KM 65kW [l/100km]

5,2