Ocena kierowcy - Renault Espace IV Grand Espace

Jaromir, 6 lat temu
Silnik 2.0 Turbo 170KM 125kW
Rok produkcji 2004
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Renault Espace IV Grand Espace 2.0 Turbo 170KM 125kW 2003-2012 - Oceń swoje auto
Inne : Niskie koszty utrzymania
Układ elektryczny : dużo czujników, często pokazują się błędy, bez wpływu na jazdę.
Ogólnie z silnikiem 2.0T to naprawdę świetne auto. W klasie vanów nie ma sobie równych. Ma wady, jak każdy samochód, ale do przeżycia. Ja go kupiłem trochę przez przypadek. Miał być na pół roku, a jeżdżę już 7 i nie planuję zmiany.
Rewelacyjny silnik. Mocny, cichy, na gazie nawet dość oszczędny. Właściwie nie ma słabych punktów. Awaryjność - do zniesienia (szczegóły niżej). Problemem są cewki (jak to w Renault). Kupowac warto tylko oryginalne Beru, któe wytrzymują max 2 lata. Wada konstrukcyjna - dolna poduszka silnika jest przymocowana do... miski olejowej (!!!). Powoduje to drgania i w efekcie co jakiś czas trzeba wymieniać uszczelkę miski. Takie drobne rzeczy. Najważniejsze, że ryzyko stanięcia w drodze jest niezwykle niskie.
Skrzynia jak skrzynia. BMW to to nie jest. Wg mnie bieg 6 mógłby mieć niższe przełożenie. Silnik jest wystarczająco mocny, więc spokojnie dałby radę pociągnąć przy niższych obrotach, a byłoby ciszej.
Typowy van - doskonały na autostradę, ale na górskie drogi to już niekoniecznie. Chociaż muszę powiedzieć, że byłem swego czasu w górach z kolegą, który jeździł Toyotą RAV4. Naginaliśy trochę, ale kolega szybko odpadał. Mówił potem, że strach było jechać ravką z taką prędkością, jak ja Espace.
Nie ma drugiego samochodu z taką widocznością.
Wszystko pod ręką, intuicyjna obsługa. Schowki gigantycznych rozmiarów. Fotele łatwe do konfiguracji. Tunel środkowy jest mały, więc łatwo przejść na tył.
Klima - super. Nawet przy 36*C - mój rekord z Włoch chłodzi jak złoto. W zimie grzeje się długo, ale przy takim wnętrzu to normalne. Świetnie zaprojektowane nawiewy.
Co tu komentować - lepszy jest tylko stary Grand Voyager.
Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze.
O dziwo w ciągu siedmiu lat Espace kosztował mniej niż rzekomo bezawaryjny i tani w eksploatacji Ford Focus. Zabolało kilka razy - tarcze i klocki, opony, alternator.
Za takie pieniądze nie ma konkurencji. Zastanawiałem się nad wymianą na Galaxy, ale po przebojach, które miał mój znajomy odpuściłem.
Dzieją się jakieś rzeczy, ale bez wpływu na jazdę - np. pali się kontrolka układu recyrkulacji spalin, czasem usterka hamulca postojowego (hamulec całkiem sprawny, czujnik wariuje). Padł czujnik abs. Ważna sprawa - stosować należy tylko firmowe paski napędu osprzętu, bo inne wytrzymują 20 tys. Padło koło pasowe (po 300 tys.), uszczelniacz półosi ze 2 razy. Zawieszenie - pancerne. Na taki przebieg robione było coś kilka razy. Standardowo wysypały się rury gumowe do intercoolera. Padają cewki co ok 2 lata lub 50 tys.
Była tylko jedna, ale nie z winy samochodu. Otóż padł mi alternator. Dałem się namówić na regenercję (280zł). Byłem bardzo zadowolony, że tak tanio, aż tu w Austrii, padł znowu. Oczywiście austriaccy esesmani nie mają pojęcia o naprawianiu, więc po prostu wstawili mi nowy. Koszt całości - 3500. Potem dowiedziałem się, że taką regenerację za 280 to można o kant d., bo w tym modelu trzeba to zrobić na fabrycznych częsciach, za ok. 600pln. Dlatego mimo tej skuchy daję 5.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 Turbo 170KM 125kW [l/100km]

Renault Espace IV Grand Espace