Ocena kierowcy - Renault Laguna I Hatchback

Mobex, 9 lat temu
Silnik 1.9 dCi 110KM 81kW
Rok produkcji 2000
Renault Laguna I Hatchback 1.9 dCi 110KM 81kW 1999-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : ... poza tym - hamulce wydajne, w układzie elektrycznym nic się nie dzieje. Spokój, cisza, żadnych problemów.
Inne
Bryła zawsze mi się podobała, sylwetka jest opływowa, bagażnik pojemny, deska estetyczna i czytelna. Nadwozie ma dobre zabezpieczenie antykorozyjne - nie mam żadnych ognisk korozji, czy spuchniętych pęcherzyków.
Ma przebiegu obecnie ok. 230 tys. pracuje cicho, równo, jest dynamiczny. Z nawyku zaglądam do oleju w interwale wymiany dolewam ok. 0.5 litra Elfa. Wystarczająco elastyczny. To wszystko. Jego kondycja pozwoli jeszcze na długie użytkowanie. Zastanawiam się nad zmianą jedynie w kontekście starzenia się - zawsze chętnie człowiek przesiadłby się do czegoś nowszego. Jednak nie ma pośpiechu, nie muszę na gwałt uciekać z samochodem.
Kondycja skrzyni - jw silnika. Jest precyzyjna, nic przy niej nie robiłem, nie ma takiej potrzeby. Jeżdżę na zmianę z żoną, która dzięki temu też czerpie przyjemność z jazdy.
Nowszej generacji pojazdy mają lepszą trakcję, jednak w czasie projektowania tej konstrukcji pomyślano aby uformować ładną bryłę i połączyć to z dobrze umieszczonym środkiem ciężkości tak - aby przy sprawnych elementach zawieszenia samochód zachowywał się neutralnie.
Ok, szyby i lusterka duże, czujników cofania nie mam, zawsze cofałem na lusterka i opinie o gorszej widoczności do tyłu powodującej konieczność korzystania z lusterek wywołują u mnie uśmiech :) Wszak żaden z najnowocześniejszych pojazdów nie jest skonstruowany z myślą, aby przy jeździe do tyłu widoczność była identyczna jak do przodu, lub aby można zaniechać zerkania w lusterka.
Mam, co stworzono kilkanaście lat temu, czyli brak uchwytów na napoje, drugiego gniazdka, innych bajerów i ****relów. Ale cenię sobie rozmieszczenie przycisków elektrycznego sterowania szyb, szyberdachu i lusterek, drugi schowek w podłokietniku. Pozostałe przyciski i pokrętła do radia, tempomatu , wycieraczek, świateł są ok.
Przesady z temperaturą nie ma, mogłoby być lepiej, zbyt szybko się nie nagrzewa. Ale sam nadmuch jest wydajny
Wnętrze jest duże, niekiedy jadąc we trójkę zamieniam się z synem jak chce poprowadzić i pozostawiając żonę obok kierowcy sam przesiadam się do tyłu - tam też jest ok. Do pracy jeździmy w pięć osób, silniczek ciągnie to wszystko, a wszyscy się mieszczą.
Silnik pomrukuje cicho mimo swojego przebiegu. Kabina wyciszona jest dobrze, zresztą i na zewnątrz te silniki mają dobrą kulturę pracy. Przez podskakująca półeczkę nad przestrzenią bagażową nie będę minusował, bo tak mają wszystkie hatchbaki. pracę zawieszenia na naszych drogach też słychać w znakomitej większości samochodów na naszych drogach.
Jest tani w utrzymaniu. Pali nie więcej, niż 8l w mieście, poza - zależy od trasy. 0.5l oleju w interwale wymiany jest poniżej normy.
Niedrogie na rynku wtórnym i w utrzymaniu też więc inaczej nie mogę ocenić.
Zepsuł się też mechanizm podnoszenia szyby w drzwiach kierowcy z winy napotkanego w drodze przechodnia. Oparł się o nie do końca wsuniętą szybę i oberwał mechanizm. Wymieniłem za parę groszy. Gdyby nie to - ten oryginalny byłby do dziś więc ni minusuję.
Dwa lata temu zerwała się linka od sprzęgła - kiedyś musiała, była od nowości. W katalogach części zamiennych do Lagun jest trochę tych linek, więc często je mylą przy zamówieniu, taki sobie mechanik też nie zawsze może poradzić z jej wymianą. Pół roku później zamawiałem drugą - bez pomyłki i inny mechanik już wiedział co zrobić. Częste błędy tych panów przy naprawie skutkują później złą oceną (niesłusznie) pojazdu, bo polegamy - że to mechanik. A rok wcześniej chłop robił w piekarni. Mniej przez dyskomfort przy zamawianiu części - nie są zunifikowane.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 dCi 110KM 81kW [l/100km]

6,2