Ocena kierowcy - Renault Laguna III Grandtour

Rok produkcji 2008
Renault Laguna III Grandtour 2.0 dCi 130KM 96kW 2007-2011 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Układ elektryczny
Bardzo udane auto. Gdyby nie kolega na pewno nie rozpatrywałbym tej marki, a już na pewno tego modelu (patrz opinie o Lagunie II). Jak dla mnie jest wystarczająco przestronne i wygodne. Stosunkowo dynamiczne, jednak tu mogłoby być trochę lepiej. Spalanie też nie należy do najmniejszych, jednak mam świadomość, że to spore auto. Na tę chwilę awaryjność na bardzo zadowalającym poziomie.
Bezawaryjny. Dość dynamiczny. Z trwałym osprzętem. Dość niezła kultura pracy. Spalanie mogłoby być niższe.
Bez większych uwag. Trzeba trochę pomachać, co jest wymuszone przez charakterystykę silnika, jednak skrzynia jest precyzyjna i sama czynność nie nastręcza problemów.
Stosunkowo miękkie i wygodne zawieszenie, ale mimo wszystko na drodze zachowuje się pewnie i przewidywalnie. Nie jest to auto wyścigowe, ale daje trochę przyjemności z jazdy.
Widoczność jest na przyzwoitym poziomie. To do czego trzeba się przyzwyczaić, to gabaryty auta i charakterystyczne ukształtowanie tylnej szyby. W tym przypadku bardzo przydają się czujniki parkowania (mam tylko z tyłu, nie obraziłbym się gdyby były także z przodu).
Uważam, że bardzo wysoki poziom. Wcześniej nigdy nie jeździłem Renault i początki były dość trudne. Po chwili przyzwyczajenia nie mam już żadnych uwag. Wszystko jest w zasięgu ręki, dość intuicyjne w obsłudze. Bardzo dobre sterowanie radiem z "pilota" przy kierownicy. Jak dla mnie to dużo wygodniejsze niż sterowanie z kierownicy.
Dobrze, może nawet bardzo dobrze. Na pewno ponad średnią. Dość szybko się nagrzewa, nawiew na szybę zaskakująco skutecznie rozmraża zamarźniętą szybę.
Kierowca na pewno nie może narzekać, chyba że ma 2+ metry. Ja nie mam żadnych problemów ze znalezieniem sobie miejsca, natomiast brat (ponad 2 m) już nie czuje się jako kierowca w pełni komfortowo - brakuje mu miejsca na głowę, mam wersję z szyberdachem.
Jest przyzwoicie, ale przez okna dachowe słychać dużo dźwięków z otoczenia. Silnik natomiast jest dość słabo słyszalny z perspektywy kierowcy, co oczywiście jest zaletą.
Poprawny poziom. Cena części przeciętna, najczęściej kupuję oryginalne. Olej wymieniam co 15 tys. km na zalecany Elf Full Tech, który może jest trochę droższy niż konkurencja. Drogie też są tylne tarcze hamulcowe - polecam kupować oryginalne, ponieważ są razem z łożyskami. Poza tym spalanie mogłoby być niższe, ale też tragedii nie ma.
Wydaje mi się, że ciężko wybrać lepiej jeśli chodzi o stosunek jakość/cena. Samochody są relatywnie tanie w stosunku do konkurencji. Szczególnie porównując do Passata, od którego moim zdaniem jest znacznie lepszy, a już obiektywnie dużo tańszy w zakupie.
Często przepala się żarówka oświetlenia tablicy i bezpiecznik zapalniczki. Poza tym drzwi kierowcy "trzaskają" przy otwieraniu/zamykaniu, to przez zużytą tulejkę - taki urok. Oczywiście da się naprawić. Raz zastrajkował tempomat i czujniki parkowania, udało się szybko i sprawnie (i tanio) naprawić przez komputer, choć nie w pierwszym lepszym warsztacie.
Zero poważnych usterek

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 dCi 130KM 96kW [l/100km]