Ocena kierowcy - Renault Laguna III Grandtour

WMK, 14 lat temu
Silnik 2.0 dCi 150KM 110kW
Rok produkcji 2009
Renault Laguna III Grandtour 2.0 dCi 150KM 110kW 2007-2011 - Oceń swoje auto
Silnik : Bardzo dynamiczny, cichy i oszczędny.
Układ hamulcowy : Czasami dokuczliwie piszczą ale nie zauważyłem by miało to wpływ na ich skuteczność
Dla poszukujących kontynuacji z Laguną II na pierwszy rzut oka rozczarowanie i to już w czasie jazdy próbnej. Od strony komfortu i prowadzenia jakby nie Laguna - warto jednak poprosić o dłuższa jazdę próbną bo samochód bardzo szybko przekonuje do swoich walorów. Samochód ma też kilka cech wspólnych z poprzedniczką - jest niezwykle praktyczny, bardzo dobrze wykończony i niezwykle przyjazny. Poza tym dzięki bardzo dynamicznemu silnikowi i twardo zestrojonemu zawieszeniu posłuszny kierowcy ;-).
Silnik diesla którego kultura pracy daje nadzieję, że kiedyś diesle mogą osiągnąć kulturę pracy podobną do silników benzynowych. Póki co wciąż nie ma wątpliwości co jest pod maską samochodu. Natychmiastowa reakcja na wciśnięcie pedału przyspieszenia, daje poczucie bezpieczeństwo i swobodę manewru wyprzedzania.
Dość krótkie przełożenie pierwszego i drugiego biegu. Raczej długi skok lewarka - wymaga przyzwyczajenia. Za to 5. i 6. bieg w pełni użyteczne, nawet na 6. mozliwe dynamiczne przyspieszenie. Dość precyzyjna bez haczeń i zbytecznych oporów. Ale tę 5-cio biegową w Lagunie II bardziej lubiłem.
Początkowo wielkie rozczarowanie - poprzednia Laguna rozpieszczała komfortem i wygodą. Tutaj zaś jest bardzo twardo, ponadto zawieszenie przenosi do kabiny sporo informacji z podłoża. Z drugiej strony poczucie "przyklejenia" do jedni połączone z dynamiką silnika daje poczucie pełnej kontroli nad samochodem nawet w awaryjnych sytuacjach.
Z uwagi na rozmiary samochodu jako obowiązkowe polecam radary parkowania niezwykle przydatne w zatłoczonych miastach. Bardzo przydatne lusterko fotochromatyczne.
Przeciwieństwo Opla Insygnii - do minimum zredukowana liczba przycisków. W zasadzie wszystko kontrolowane z otoczenia rąk kierowcy umieszczonych na kierownicy. Ład i porządek, już po kilku godzinach eksploatacji pojazdu wszystko jest na swoim miejscu. W przypadku zmiany samochodu z poprzedniej wersji Laguny - natychmiastowa adaptacja. Dla mnie jeden minus - położenie włącznika świateł awaryjnych przy grupie przycisków sterujących klimatyzacją kilka razy spowodowało, że próbując oczyścić z pary przednią szybę...uruchomiłem światla awaryjne.
Żadnych zastrzeżeń. Super funkcjonalne rozwiązanie z opcją nawiewu klimatyzacji Fast i Soft. Super wydajna funkcja szybkiego ogrzania i odparowania przedniej szyby. Mam wrażenie, że sam proces nagrzewania wnętrza przebiega jednak wolniej niż w benzynowej poprzedniczce.
Ciut mniej miejsca niż w poprzedniej wersji Laguny ale i tak trudno miec jakiekolwiek zastrzeżenia. Trochę brakuje mi schowka pod przednim siedzeniem i kieszenie w przednich drzwiach też mogłyby być pojemniejsze.
Pomimo, iż z pod maski dobiega raczej mało melodyjny odgłos diesla wyciszenie jest rewelacyjne. W korkach raczej słyszy się silniki samochodów znajdujących się pobliżu aniżeli własny. Powyżej 100 km/h hałas w zasadzie generuje opór powietrza stawiany samochodowi. Tu jest lepiej niż w benzynowej wersji Lagunu II.
Ściśle powiązane ze stylem jazdy. Możliwe osiągnięcie bardzo dobrego zużycia paliwa przy stosunkowo dobrych osiągach. W ocenie kieruje się porównaniem do benzynowej wersji Laguny II.
Niestety wszystkie samochody o takich możliwościach są bardzo drogie - w chwili gdy ja kupowałem swój, to Laguna w swojej klasie była jednak jednym z tańszych samochodów. Poza tym przeglądy co 30 000 km lub co dwa lata z kosztami mieszczącymi sę w 3 cyfrach wydają się również zachęcające. Posiadaczom Renault polecam walkę z dilerem o profity programu lojalnościowego - ku mojemu zdziwieniu brak tu jednomyślności wśród dilerów. Dlatego warto negocjować z kilkoma. Kompletnie nie rozumiem tej polityki, bo bynajmniej mnie zmusiła ona do zakupu samochodu w znacznej odległości od miejsca zamieszkania.
Po prostu nic, kompletnie nic.
Jakichkolwiek usterek brak.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 dCi 150KM 110kW [l/100km]