Ocena kierowcy - Renault Laguna III Hatchback

Silnik 2.0 16v 140KM 103kW
Rok produkcji 2009
Renault Laguna III Hatchback 2.0 16v 140KM 103kW 2007-2011 - Oceń swoje auto
Inne
Całe życie jeździłem niemieckimi autami, aż trafiłem przypadkowo na Lagunę 3. Teraz nawet przeglądając Internet w poszukiwaniu następcy za dwukrotnie większą cenę nie widzę konkurenta i wszystko wskazuje na to, że pojeździmy razem kolejne lata.
Silnik w miarę dynamiczny do normalnej jazdy. Bardzo elastyczny. Przy prawidłowej eksploatacji bezawaryjny. W przypadku instalacji LPG wymaga okresowej kontroli luzów zaworowych jednak nawet przy zaniedbaniu tego jazda na LPG bardzo się opłaca.
W internecie krążą opinie, że skrzynie są słabe. U mnie słychać lekki świst na czwartym biegu ale nie nasila się od zakupu i nie wpływa na jazdę.
Samochód prowadzi się pewnie. Kierownica pracuje bardzo lekko przez co auto wydaje się pływać po drodze. Zawieszenie dobrze wybiera nierówności aczkolwiek jeździłem lepszymi autami pod tym względem.
Jak wszystkie współczesne samochody. Grube słupki ograniczają widoczność. Duże lusterka boczne.
Wszystko na miejscu i pod ręką. Łatwa obsługa. Odpalam i jadę, reszta dzieje się automatycznie.
Wentylacja bezobsługowa. Mam ustawione 21 stopni w trybie automatyczny i praktycznie nie dotykam panelu sterowania przez cały rok.
Po przesiadce z aut niemieckich kształt kokpitu jest przytłaczający. Siedzi się wysoko, a deska rozdzielcza jest długa. Wszystko kwestia przyzwyczajenia. Da się tym podróżować w 5 osób nawet na dłuższe trasy.
Nie jest to Lexus ale nie odstaje od popularnych Passatów itp.
Przy samodzielnym serwisowaniu koszty utrzymania i ceny części niskie.
Jeden z lepszych pojazdów pod tym względem jakie posiadałem, a było ich sporo. Słaba opinia drugiej generacji przekłada się na ceny trzeciej. Gdyby był tam inny znaczek to cena na rynku wtórnym byłaby pewnie o 30-40% wyższa.
Drobnych usterek praktycznie brak. Jedyne co mi się przytrafia to głośna praca wentylatora czujnika temperatury wewnątrz lusterka wstecznego. Wystarczy kropla smaru i spokój na rok.
Brak. Przez 50 tys. km. (aktualny przebieg 170tys. km.) tylko tankuje LPG, odpalam i jadę.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 16v 140KM 103kW [l/100km]

9,3