Ocena kierowcy - Renault Megane I Kombi

Przemek, 11 lat temu
Silnik 1.9 dCi 102KM 75kW
Rok produkcji 2001
Renault Megane I Kombi 1.9 dCi 102KM 75kW 1995-2002 - Oceń swoje auto
Inne : Wszystko, na plus.
Jeśli potrafisz myśleć samodzielnie i nie boisz się łamać stereotypów i bezpodstawnych opinii wszystkich dookoła a przy okazji szukasz dobrego wozidełka w uczciwych pieniądzach to ten samochód jest bezkonkurencyjny. Większość i tak kupi vw albo skodę za 2x takie pieniądze za produkt wcale nie lepszy.
Nie licząc układu wtryskowego CR to cała reszta jest starą sprawdzoną konstrukcją jeszcze z modeli 19. Sztywne koło zamachowe to baaardzo duży plus. Kto musiał kiedyś robić dwumasę ten wie. Ja miałem tą przyjemność w polówce 3 ce. Przy licznikowych 235 tysiącach nie bierze oleju, ładnie odpala mimo padniętej jednej świecy i jest całkiem żwawy paląc przy tym zauważalnie mniej jak wspomniana polówka. Jedynie przy ostrzejszym potraktowaniu stawia czarną zasłonę dymną jak przeładowany ikarus przy ruszaniu :) Ale to już takie uroki CR.
Do samej pracy nie można mieć zastrzeżeń, wszystko działa jak należy ale... coś tarabani, nie wiem jeszcze czy to sprzęgło czy to skrzynia. Na wolnych obrotach głośniej słychać szum z okolic przekładni niż sam silnik.
Nie ma co komentować, bez rewelacji i bez tragedii. Bardzo solidnie i bez fajerwerków a co za tym idzie kompletny remont zawieszenia z przodu to koszt kilku setek a nie tysięcy jak w niemcu. Tylka belka nie na łożyskach jak w psa a na zwykłych gumach więc też jest o.k. Przy aktualnym przebiegu wszystko chyba jeszcze fabryczne i dopiero coś zaczyna delikatnie postukiwać z przodu.
Nie można na nic narzekać.
Wszystko na miejscu, sterowanie radiem pod palcem przy kierownicy na plus, fajny gadżet. Jedynie położenie włącznika ogrzewania tylnej szyby i awaryjnych wymaga przyzwyczajenia i jest niewygodne bo trochę za nisko i za daleko. No i możnaby się przyczepić na siłę do wspomagania kierownicy. Mogłoby być nieco lżej ale nie jest to jakiś rażący problem.
Bez zastrzeżeń. Po chwili jazdy czuć już ciepełko.
Dużo, bardzo dużo. Po przesiadce np do octavii czułem się bardzo ciasno. I niewygodnie.
Wcześniej miałem polo 3 ke w dieslu. Renia jest nieporównywalnie lepiej zrobiona i wyciszona. Polówka przy niej to traktor.
Po mieście 7 na trasie niecała 5 tka bez trybu eco, prędkości w granicach 120 - 140 . Sprawdzane na trasie Warszawa Kraków Katowice tam i z powrotem z tankowaniami pod korek. Pod tym kątem jest bardzo dobrze. Wartość minimalnego spalania wstawiona na pałę bo nie jeździłem jeszcze jak emeryt.
W kategorii wiekowej 10-12 lat bardzo niedoceniany samochód dzięki czemu daję 5.
Czasami po wjechaniu w kałużę zapala się kontrolka od abs u ale po jakimś czasie gaśnie, kłania się wymiana któregoś czujnika ale jakoś nie ma chęci.
Poważna usterka unieruchamiająca samochód zdarzyła się tylko raz i wynikała z mojej niewiedzy. Paliwo nie było podawane na listwę CR, podejrzenie padło na regulator ciśnienia pompy HP ale wymiana nie pomogła. Ratunkiem do naprawy nowoczesnego układu common rail okazała się wykałaczka którą przepchnąłem zablokowany tłoczek zaworka przelewowego w pompie wysokiego ciśnienia i samochód ożył. Jedyny problem przez rok czasu.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 dCi 102KM 75kW [l/100km]

5,7