Ocena kierowcy - Renault Megane IV Grandtour

Renault Megane, 4 lata temu
Silnik 1.3 TCe 115 FAP 115KM 85kW
Rok produkcji 2019
Renault Megane IV Grandtour 1.3 TCe 115 FAP 115KM 85kW 2018-2019 - Oceń swoje auto
Samochód zakupiony na potrzeby rodziny 2+1 jako nowy, w salonie w 2019 r.. Wybór padł na Renault Megane IV Grandtour, gdyż oferował najlepszy stosunek jakości, wielkości, użyteczności i wyposażenia do swojej ceny. W mojej ocenie, tym co oferuje pokonał takich rywali jak Fiat Tipo SW czy Peugeot 308 SW. Samochód o nowoczesnym, świeżym wyglądzie, który raczej szybko się nie zestarzeje. Szczegółowe oceny w poszczególnych kategoriach.
Silnik 1.3 TCE, 115KM - pierwszy rzut oka na suche dane powoduje lekkie zniesmaczenie. Taka mała moc, a w końcu ma napędzać auto klasy kompakt typu kombi. Faktyczne wrażenia po przejechaniu się są jednak bardzo zadowalające. Dzięki turbinie czuć moc. Na pochwałę zasługuje elastyczność, dostępność 220 Nm momentu obrotowego już przy 1500 obr/min robi robotę. Ponadto jest to konstrukcja 4 cylindrowa - to było dla mnie bardzo ważne (lepsza kultura pracy, brak drgań na biegu jałowym, być może większa trwałość - to się okaże). Cichy, mało paliwożerny silnik.
6 biegów, średni wchodzący w lekko długi skok lewarka. Praca bardzo przyjemna, żadnych zgrzytów czy niedociągnięć. Jest ok.
Elektryczne wspomaganie układu kierowniczego nie daje bardzo precyzyjnej odpowiedzi w relacji kierowca - samochód, natomiast na pewno jest bezpiecznie i pewnie. Nie było żadnego problemu żeby "dogadać się" z Megane w zakresie prowadzenia i kontroli nad pojazdem.
Żadnych niedociągnięć czy wad produkcyjnych. Póki co wszystko w porządku. Plus za plastikową klapę bagażnika i przednie błotniki.
Nie jednym autem już jeździłem, więc porównanie mam i jak dla mnie przednia szyba jest za mała. Ogranicza mi to trochę widoczność. Poza tym na boki i do tyłu standardowo jak dla tego typu pojazdu. Za przednią szybę 4 *.
Wszystko na swoim miejscu. Sterowanie radiem i multimediami pilotem zza kierownicy bardzo wygodne. Stare i sprawdzone rozwiązanie stosowane w Renault i PSA. Dla kogoś kto ma z tym pierwszy raz styczność będzie wymagało przyzwyczajenia ale to jak w każdym innym aucie, w którym jest "inaczej". jedyny minus za dziwne ustawienie panelu do sterowania szybami. Za każdym razem trzeba nienaturalnie cofnąć rękę aby sterować szybami. Przez to 4 *.
Działanie bez zastrzeżeń. Całkiem pozytywnie, jednakże ustawienie prawego nawiewu po stronie kierowcy jest na tyle niewłaściwe, że nawiew zamiast wiać na kierowcę, to co najwyżej może wiać tylko na prawą stronę kierownicy i do kierowcy już niestety nie dochodzi.
Nie jest to na pewno najmniejszy samochód w swojej klasie i największy na pewno też nie jest. Tu chyba rządzi Octavia. Megane to taki średniak ale ogólnie bardzo przestronnie. Mam 186 cm wzrostu, 100 kg wagi i mieszczę się bardzo wygodnie. Z tyłu za sobą również wygodnie usiądę. Trochę mało miejsca na nogi na tylnej kanapie pod przednimi fotelami gdy są nisko ustawione. Bagażnik wystarczający.
Przednia szyba akustyczna. Ogólne wrażenia bardzo dobre.
Względem tego co oferuje konkurencja - rewelacja.
Nic się nie działo, żadnych usterek.
Nic się nie działo, żadnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 TCe 115 FAP 115KM 85kW [l/100km]

5,8