Ocena kierowcy - Renault Talisman Kombi

Bastek, 5 lat temu
Silnik 1.6 Energy TCe 200KM 147kW
Rok produkcji 2017
Renault Talisman Kombi 1.6 Energy TCe 200KM 147kW 2015-2018 - Oceń swoje auto
Silnik : Naprawdę daję frajdę z jazdy.
Zawieszenie : To samo co w przypadku silnika.
Zdecydowanie Talisman jest autem godnym polecenia. Czytałem wiele opinii, testów, widziałem testy internetowe jak i blogi czy inne twory o autach zanim się na niego zdecydowałem. Talisman jest następcą Laguny III generacji, którą również posiadam od nowości tj. 2011 r., która to skłoniła mnie do pozytywnego spojrzenia na markę Renault. Zawsze byłem zdania, że auta na f i włoskie są złe i jeździłem "niemcami" lub "półniemcami" (skoda). Laguna zmieniła to zdanie diametralnie a Talisman tylko utwierdził mnie, że Francuzi zmierzają w dobrym kierunku. Auto świetnie się prowadzi (szczególnie w trybie sport) dzięki systemowi 4control i szerokim oponom, naprawdę można poszaleć na ciasnych zakrętach. Moje poprzednie auto Audi A6 C6 było spełnieniem dziecięcych marzeń, świetnie przyspieszało, ale jeździło ciężko w zakrętach i choć myślałem, że system Quattro i V6 sprawią, że silnik od kosiarki z Talismana o pojemności 1.6 sprawi, że szybko za Audi zatęsknie - byłem w błędzie. Renault jest zwinne i dosyć szybkie. 7-biegowa skrzynia EDC potrafi szarpnąć, ale w porównaniu do Tiptronica z Audi jest bardziej dynamiczna. Auto jest świetnie wykończone, większość materiałów jest przyjemna w dotyku, a skóra z Laguny III, czy nowych Opli jest dużo gorsza. Ponadto spasowanie poszczególnych elementów zasługuję na pochwałę, choć jak to w Renault są miejsca z twardymi plastikami, które potrafią lekko skrzypnąć na wybojach. Fotele w wersji Initiale Paris są świetnie profilowane, wentylowane i ogrzewane z pełną elektryką i przyjemnymi zagłówkami typu komfort. Miejsca z przodu i z tyłu pod dostatkiem. Bagażnik pojemny a nawet bardzo pojemny i dobrze wykończony. Moja subiektywna opinia, po roku jest jeszcze lepsza niż przed zakupem. Nadal uważam, że wizualnie jest to jeden z najpiękniejszych samochodów ostatnich lat. Po przejechaniu 20000km dodam, że technicznie na ten moment jest bardzo dobrze. Największą jeśli nie jedyną poważną wadą Talismana jest śmieszny bak o pojemności 50L, który pozwala na przejechanie 400km do pojawienia się kontrolki. Po przejechaniu 60km na kontrolce do baku wlać można 42-43 litry. Doświadczenie pokazuje, że można na kontrolce jeździć dosyć długo, ale nie jest to komfortowe. W serwisie byłem raz. Wymieniałem elektrykę lusterka zewnętrznego, która była źle izolowana na wilgoć i mróz co powodowało, że lusterko "wariowało", ale defekt ten zauważyłem już w dniu odbioru, zatem wada była fabryczna. Poza tym komputerowi zdarzyło się kilka razy zawiesić i nie włączyć kamery cofania lub zapomnieć, że w aucie jest funkcja wentylacji fotela czy masażu, ale było to może 2 razy a po zgaszeniu wszystko wracało do normy. Generalnie ocena 5 gwiazdek wg mnie jest w pełni zasłużona.
Dynamiczny, w miarę cichy, o niezłej kulturze pracy, niestety paliwożerny (choć jak na 200KM pewnie nie bardzo) - 10l/100km.
Szybko zmienia biegi, dobrze reaguje na nagłe dodanie gazu, nie szarpie podczas jazdy, potrafi szarpnąć przy ruszaniu (wymaga wprawy).
Precyzja prowadzenia i łatwość parkowania dzięki 4control. Amortyzacja kiedy trzeba komfortowa, kiedy trzeba lekko sportowa.
Jest ok. Na pewno lepiej niż w Lagunie III.
Bez zarzutów. Dobrej jakości kamera cofania.
Dostęp do pewnych funkcji jest nieco utrudniony, przez rozbudowany system, wymaga to wprawy. Poza tym wszystko na swoim miejscu.
Wszystko działa poprawnie. Zarówno klimatyzacja jak i ogrzewanie radzą sobie w każdych warunkach.
Jedna z największych zalet Talismana. Jest bardzo komfortowo.
Jak na klasę auta jest lepiej niż się spodziewałem.
Spalanie na poziomie 10l/100km powoduje, że jedną gwiazdkę musiałem odjąć.
Bez pytań 5 gwiazdek.
Elektryka lusterka.