Ocena kierowcy - Renault Thalia I

Maku, 6 lat temu
Rok produkcji 2003
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Renault Thalia I 1.4 98KM 72kW 2001-2008 - Oceń swoje auto
Silnik : Bezproblemowy i ekonomiczny, ale kiedy troszkę do wkręcić to zadziwiająco dynamiczny.
Inne : Najtrudniej było znaleźć przyczynę parujących szyb i wymienić cieknącą nagrzewnicę.
Auto przejechało 50tys na Pb i ponad 130tys na lpg. Thalia z tym silnikiem ma bardzo dobry stosunek mocy do masy 98KM na 980kg i dzięki temu jest dynamiczne, ale ze względu na miękie i komfortowe zawieszenie na zakrętach dynamicznie być nie może. Mogę powiedzieć że jest prawie bezawaryjne i bardzo dobrze zabezpieczone antykorozyjnie. Dopiero po 15-tu latach mam pierwsze ognisko korozji na masce. Części są tanie i trwałe więc nie warto kupować niesprawdzonych zamienników. Dobre wyposażenie jak na ten rocznik i klasę. Tylko linia karoserji z profilu może zniechęcić do zakupu.
Chyba największy plus tego auta. Tylko cewki fabryczne Sagem wymieniłem i więcej nie było najmniejszych kłopotów. Luzy regulowane hydraulicznie. Co 7-10tys km dolewka oleju między wymianami. Koszt wymiany rozrządu z pompą wody i robocizną w 2017r to 800zł. Dzwięk i przyspieszenia przyjemne.
Nie nadaje się do palenia gum (łatwo urwać poduszkę). Ja raz zmieniałem. Brak 6-go biegu na autostradzie. Przy 140km/h prawie 4500obr/min , duży hałas i spalanie prawie 11l gazu. Sprzęgło wciąż oryginalne.
Auto wysoko zawieszone więc parkuję tam gdzie inni nie wjadą. Jest dobrze na dziurach, nierównościach i nieodgarniętym śniegu. Na zakrętach się przechyla. Tylne zawieszenie jeszcze nie potrzebowało żadnej interwencji. Z przodu zmieniałem tylko końcówki stabilizatora (3 razy) i wachacze (przy 160tys km). Wspomaganie kierownicy hydrauliczne więc nie kręci się tak bardzo lekko jak w nowych autach.
Nie widać gdzie kończy się tył auta więc ja założyłem czujniki cofania. Reszta bardzo dobrze, lusterka duże.
Brak wzdłużnej regulacji kierownicy, podświetlenia regulacji lusterek i ogrzewania tylnej szyby. Tylko jeden schowek. Brak uchwytów na napój i miejsca na telefon. Fotel regulowany na wysokość.
Manualna klima działa wydajnie. Na ciepło trzeba trochę poczekać ale może to wina instalacji gazowej.
Jak na tą klasę auta jest dobrze. Chyba że ktoś ma 190cm to robi się ciasno. Z tyłu wygodnie dla 2 osób i szerokie drzwi co pozwala coś większego włożyć na złożone tylne fotele. Ale bagażnik to jak w limuzynie 500l. Na wakacje z pewnością wystarczy.
Do 120km/h da się znieść. Szybciej to już świst i gwizd. Na co dzień po mieście jest OK.
Dzięki LPG jest tanio. Auto się nie psuje więc nie ma wydatków. Oprócz płynów eksploatacyjnych, hamulców i rozrządu oraz raz wydechu nie było dużo wydatków. Usterki wymieniam poniżej.
Tak długi okres eksploatacji (11lat u mnie) przekonał mnie że to był dobry wybór. Dzięki dużemu bagażnikowi auto sprawdziło się też na urlopowych wyjazdach, a dzięki bezawaryjności i ekonomice dowiodło sprawdziło się w codziennej eksploatacji.
Raz wymieniałem: włącznik świateł cofania, nieszczelny czujnik wspomagania kierownicy, poduszkę skrzyni biegów, osłony przegłubów, manszetę półosi i złamany przewód zamykania pokrywy bagażnika. Ze trzy razy końcówki stabilizatora. Czyściłem też silniczek krokowy.
Raz wymieniałem: wachacze przednie (mogłem wymienić tylko tuleje), wydech tj. plecionka i tłumiki (prócz katalizatora), przeciekającą nagrzewnicę gdy szyby zaczęły parować, elektromagnes rozrusznika oraz parownik gazu.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 98KM 72kW [l/100km]

8,7