Ocena kierowcy - Seat Toledo II

Borko, 12 lat temu
Silnik 1.9 TDI 110KM 81kW
Rok produkcji 2003
Seat Toledo II 1.9 TDI 110KM 81kW 1999-2004 - Oceń swoje auto
Karoseria : Blacha wyraźnie słabsza od VW i Audi.
Silnik : Wspomniana turbina
Auto kupowałem w 2008 roku i na tamten moment był to najlepszy wybór w tej cenie. Tanio, komfortowo i niezawodnie na tle konkurencji. Ogromny bagażnik!!! Dla 3-osobowej rodziny doskonałe auto, które spokojnie jeszcze 5-7 lat pojeździ jeśli będzie się je dobrze traktować. Należy tylko pamiętać o kilku złotych zasadach użytkownika diesla tj. rozgrzać auto zanim się zacznie szaleć, wystudzić po zakończeniu jazdy i korzystać z pełnego zakresu obrotów.
Jednostka napędowa należy do bardzo elastycznych, nie posiada turbo dziury, ale jest trochę za głośna. Przy prędkościach autostradowych, powyżej 140 km/h jest to dość uciążliwe, jednak jazda na V biegu w zakresie 110-120 km/h jest bardzo przyjemna.
Nie ma się do czego przyczepić. Chodzi lekko i precyzyjnie. Sam ruch przełożenia mógłby być krótszy, ale zawsze można skrócić (uciąć) przekładnię.
Zdecydowanie za twardy jak na nasze drogi, jednak auto doskonale trzyma się drogi, nawet przy pokonywaniu zakrętów z dużą prędkością. Jednocześnie zawieszenie jest, mimo twardości, wytrzymałe więc daję 4. Wspomaganie trochę toporne w porównaniu z choćby corollą.
Moja żona mówi, że do tyłu trochę za słabo, ale jak ktoś umie jeździć \"na lusterka\" to w zupełności wystarczy.
Mam dyskopatię, a nie cierpię zmuszając się do dziwnych ruchów by coś dosięgnąć, więc dla mnie ok.
Do climatronic ciężko się przyczepić, daje doskonały komfort w ciepłe dni, ale jak tylko temperatura spada poniżej zera, to czasem i 10 km nie wystarcza by rozgrzać to auto. Jest to szczególnie uciążliwe przy zamarzniętych szybach, które trzeba dokładnie skrobać. Długie grzanie silnika to, w mojej ocenie, największa wada tego samochodu.
Nigdy nie jechałem tym autem z tyłu, ale z przodu jest ok. Trochę mało miejsca na wygodne ułożenie lewego łokcia.
Jak już pisałem, przy prędkościach autostradowych jest za głośno. Jednakże oceniam tu diesla z poprzedniej epoki, który swą oszczędność przypłacił trochę większym hałasem niż konkurencja, więc nie będę jakoś szczególnie napiętnował hałasu. Choć mogli postarać się o lepsze wyciszenie - zwłaszcza drzwi.
Mam wrzucony programik, który daje ciut większą moc w górnym przedziale obrotów, a jednocześnie dba o spalanie. Przez ten silnik mam kłopot z wyborem kolejnego auta, bo wszystko inne będzie palić więcej...
Przez 4 lata zwarcie na wiązce przewodów do bagażnika. Reszta to zużycie eksploatacyjne.
No cóż...turbinę musiałem zregenerować, ale to ryzyko wliczone jak się kupuje używanego diesla. Koszt 2800.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 110KM 81kW [l/100km]

5,7