Ocena kierowcy - Skoda 105 II

Jarko, 20 lat temu
Silnik 1.2 120 L 48KM 35kW
Rok produkcji 1988
Skoda 105 II 1.2 120 L 48KM 35kW 1987-1990 - Oceń swoje auto
To fajny samochodzik, szczególnie dla początkujących. Ten kto nauczy sie jazdy Skodą 120, będzie lepszym kierowcą, bowiem samochód ten wymaga delikatności, przez co uczy doskonale pewnych dobrych nawyków.
Słaba moc, przez co strasznie delikatny przy ruszaniu i mułowaty na trasie, ale przy odrobinie wprawy może być to nawet ciekawe, uczy delikatności w operowaniu gazem. W zimie dopóki sie nie rozgrzeje lubi szarpać i trzeba go piłować na niższych biegach.
Bez zastrzeżeń, choć V biegowa sprawdza sie lepiej. U mnie absolutnie bezawaryjna, nic nie było wymieniane i chodzi bez problemów.
Nadsterowna i miękka - jak się wpadnie w koleiny przy setce to trudno wyjechać, ale poza tym to komfort jak w limuzynie, jeśli ktoś może porównać z jakimkolwiek Fiatem to od razu odczuje różnicę, wg mnie na korzyść Skody. Ja lubię miękkie zawieszenia.
Ten samochodzik jest tak przeszklony, że widać nawet własne tablice rejestracyjne! :-)
Właściwie wszystko w zasięgu ręki, bez problemów. Klakson trochę ciężko włączyć (ale przez to Skody najmniej trąbią!). Dwa bagażniki, zresztą o potwornej pojemności- to też genialny pomysł.
Wentylacja w porządku, ale ogrzewanie w zimie początkowo mało wydajne, po 30 min. jest jak w limuzynie - pełna regulacja, dla chętnych sauna, co kto lubi.
W porządku, żadnych zastrzeżeń.
Między 60 km/h a 80 km/h lubi przenosić drgania z silnika, ale nowe poduchy i dobry olei łagodzą te objawy. Na trasie zachowuje sie najlepiej między 80 km/h a 100 km/h. W miarę cicho i przyjemnie. Z przodu ciszej niż z tyłu. Warto nieużywany drugi bagażnik wypchać gąbką, wówczas nie będzie on pudłem rezonansowym.
Trochę przesadza, zwłaszcza w zimie. Naprawy w miarę tanie, części dostępne w szerokiej gamie cenowej - począwszy od droższych oryginalnych po tanie odpowiedniki.
Dobrze utrzymana Skoda to samochód nie do zdarcia. Nawet nie rdzewieje.
Zamki w zimie lubią zamarzać, a to denerwuje. U mnie jedna świeca też za często zachodzi nagarem, ale to pewnie wina rozdzielacza zapłonu, który prosi sie o wymianę ze starości.
Nic większego nie było wymieniane i chodzi, choć ze starości palec rozdzielacza lata na wszystkie strony a gaźnik ledwo zipie.
Skoda 105 II