Ocena kierowcy - Skoda 105 II

Edek z Mladej Boleslav, 19 lat temu
Silnik 1.2 120 L 48KM 35kW
Rok produkcji 1989
Skoda 105 II 1.2 120 L 48KM 35kW 1987-1990 - Oceń swoje auto
Jak ktoś nauczy się jeżdzić takim samochodem to potem nic go na drodze nie zaskoczy. To auto cholernie uczy człowieka cierpliwości. Czy ja już mówiłem o kontroli oleju ?
To zdecydowanie najsłabsza pozycja w całej konstrukcji. Mam ją od 13 lat natłukłem sporo powyżej 120 tys. Przy 90 tyś był zrobiony generalny remont, szlif cylindrów, zmiana tłoków z dopasowaniem pierścieni, planowanie głowicy i synchro. Sprawdzajcie olej !
Skrzynia działa dobrze. Dobrze znaczy w porównaniu z samochodami mozliwymi do porównania np 125p, Łada, Dacia. Chociaż dla babulki powinni stworzyć osobną kategorię :-) Czasami jak jest silnik zimny są problemy z wbiciem biegu, zdarza się też, że wchodzą na dwa razy tzn występuje wstępny opór i dopiero po jego pokonaniu wchodzi bieg. Nie ma zgrzytów czy szukania biegów. Drązek jest precyzyjny.
Jest zdecydowanie lepszy niż u konkurencji z tamtego okresu, a to za sprawą indywidualnego resorowania kazdego z kół (nie ma mostu). Bardzo dobrze tłumi nierówności i jest przy tym stosunkowo cichy. Jezeli chodzi o zachowanie na drodze to trzeba nią umieć jeździć dla osiągnięcia jako takiej dynamiki. Pokonując zakręt dodajemy gazu i Lancia idzie jak po sznurku.
Bez zastrzeżeń.
Do rozmieszczonych przełączników też trzeba się przyzwyczaić. Wściekam się jak kropi mały deszczyk bo nie mam czasowego włącznika wycieraczek, a fiatowskiego nie chce mi się założyć. Moja maszyna to składak wiec wydaje mi sie ze w oryginale taki jest ?
Wentylacje tez trzeba rozszyfrować. Najszybciej robi się ciepło przy nawiewie na nogi, ale w takim położeniu parują szyby. Ja od czasu do czasu przeciągam suwak na górne położenie i jest ok.
Kiedyś jechaliśmy w 8 osób, ale tylko kierowca i pasażer był płci męskiej. Nie ma to jak urok Lanci. :-)
Że co ? Możesz powtórzyć, bo nic nie słysze ...... :-)
Najdłuższa trasa to było coś koło 1000 km w dwa dni. Grzałem nią cały czas 110 km/h i zeżarła mi po obliczeniu 6,2 l/ 100km plus cwiartka oleju. Praktycznie grzebałem juz przy wszystkim przy czy można było - od przeżartych rdzą drzwi do generalki. Wiekszość robiłem sam, czasem nie dawałem rady np. sprezyny tylne oddałem do naciągnięcia kowalowi. Ciekawy jestem miny mechaników jak bym podjechał do ASO :-)
Konkurencja nie pozostawia innego wyboru jak tylko wybrac Skode 105 Lux :-)
Jak się kontroluje olej, reguluje zawory i sprawdza od czasu do czasu filtry to wszędzie zajedzie, cóż z tego ze dwa dni po wszystkich, ale dojedzie :-)
Raz urwałem na jakimś głazie leżącym na drodze wspornik z pod miski olejowej. Odpadły mi drzwi, słupki pod zawiasami zostały przeżarte przez rdze. Generalka przy 90 tysiakach Następną prorokuje na 170 - 180 tys. Ale w którym innym aucie można zrobić generalke za 500 złociszy?

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 120 L 48KM 35kW [l/100km]

6,4