Szukaj

Ocena kierowcy - Skoda Felicia II Hatchback

Tomasz, ponad rok temu
Silnik 1.6 75KM 55kW
Rok produkcji 1998
Przebieg: 171 tys. km
Okres użytkowania: 2 lata
Skoda Felicia II Hatchback 1.6 75KM 55kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
4,00
Podobnie do średniej w segmencie
Kupiłby ponownie
Co pozytywnie zaskoczyło oceniającego:
Silnik
Układ hamulcowy : Biorąc pod uwagę rozmiar tarcz hamulcowych i bębny z tyłu - rewelacja.
Uciążliwe usterki zgłoszone przez oceniającego:
Karoseria : Najbardziej irytuje korozja, niestety.
4,0
Całokształt
Dobry wóz do jeżdżenia. Bez angażowania się w prowadzenie, bez pełnych pożądania spojrzeń przechodniów, bez ogromnych emocji, bez stresu. Felicia to auto, które zabierze Twój tyłek do roboty nawet wówczas, gdy nie masz najmniejszej na to ochoty.
Wrażenia
5,0
Silnik
Silnik na piątkę. Charakterystyka momentu obrotowego sprawia, że ten silnik jest genialny do jazdy po mieście oraz po drogach wiejskich. Przyspieszenie nie wgniata w fotel, ale daje poczucie pewności podczas jazdy w mieście i pozwala na dynamiczne włączanie się do ruchu.
3,0
Skrzynia biegów
Skrzynia wzięta od modelu Favorit. Nie lubi dynamicznej jazdy, podczas szybkich zmian przełożeń i korzystania z wysokich obrotów silnika staje się mało precyzyjna. Podczas spokojnej jazdy biegi wchodzą gładko. Wbrew pozorom dość wrażliwa na jakość oleju.
4,0
Układ jezdny
Proste konstrukcyjnie zawieszenie. Ogromny plus za fabryczne stabilizatory poprzeczne z przodu i z tyłu. Samochód prowadzi się przyjemnie, przyciśnięty w zakręcie "idzie" dość przewidywalnie, jest podsterowny ale nie irytuje tym zbytnio. Hamulce radzą sobie dobrze, mimo małej średnicy tarcz z przodu. Własności jezdne mocno pogarszają się, gdy do tyłu wsiądą dwie osoby.
3,0
Karoseria
Średnia sztywność nadwozia, średnie zabezpieczenie antykorozyjne.
Komfort
5,0
Widoczność
Jak większość małych samochodów z lat 90tych, również Felicia oferuje widoczność nieosiągalną dla obecnie produkowanych samochodów. I choć samochody z lat 70tych potrafią być pod tym względem jeszcze lepsze, to tutaj Fela otrzymuje zasłużoną ocenę na pięć gwiazdek. Do ideału brakuje lepszych lusterek, bo jednak martwe pole jest zauważalne.
4,0
Ergonomia
Jak na "zwykły" wóz, który w założeniu miał być tani, jest zaskakująco dobrze. Pozycja za kierownicą jest dobra, choć kierownica mogłaby być bardziej pionowo. Czytelność wskaźników bardzo dobra. Fotele trzymają na boki, są przyzwoicie wyprofilowane choć kilkugodzinna jazda sprawia niewielki dyskomfort.
4,0
Wentylacja i ogrzewanie
Ogrzewanie bardzo skuteczne. Silnik nawet podczas silnych mrozów szybko się rozgrzewa, a więc poranne odmrożenie auta nie stanowi problemu. Niestety ze względu na bliskie położenie układu nawiewów i silnika, podczas upałów lepiej opuścić szyby aniżeli włączać nawiew.
3,0
Przestrzeń dla kierowcy i pasażerów
Jak na samochód segmentu B jest przyzwoicie. Podczas jazdy z pasażerem nieustannie szturcham go łokciem przy zmianie biegu. Z tyłu mieszczą się najwyżej dwie dorosłe osoby normalnej postury. Kierowcy o wzroście ponad 190cm mogą mieć problem z przestrzenią na nogi. Do jeżdżenia solo nie mam żadnych zastrzeżeń.
2,0
Wyciszenie
Pięta achillesowa Felicji. Powyżej 100km/h staje się głośna w środku, prędkości autostradowe na dłuższym dystansie wymagają stoperów w uszach. Dwie gwiazdki dlatego, że w np Cinquecento jest głośniej. Po samochodzie z lat 90tych spodziewałem się czegoś więcej.
Ekonomiczność
5,0
Koszty utrzymania
Tanie i łatwo dostępne części. Łatwy dostęp do podzespołów, prosta konstrukcja, brak elektronicznych bajerów i powszechność modelu. To wszystko sprawia, że Felicia nie będzie wielką dziurą na pieniądze.
5,0
Stosunek jakość/cena
Samochód za jedną wypłatę. Trudno mieć jakieś zastrzeżenia. Często pochodzą od pierwszych właścicieli i z polskich salonów, łatwo (jak na dość stary samochód) znaleźć egzemplarz bezwypadkowy.
Niezawodność
4,0
Drobne usterki
Samochód ma 20 lat, co tłumaczy obecność drobnych usterek wynikających ze starzenia się materiałów. Ząb czasu nadgryza również karoserię.
5,0
Poważne usterki
Nie chce się zepsuć!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 75KM 55kW [l/100km]

Średnie zużycie
8,3
Minimalne średnie zużycie paliwa
8,0
Maksymalne średnie zużycie paliwa
10,0
Minimalne zużycie paliwa przy oszczędnej jeździe
7,0
Zobacz więcej na temat zużycia paliwa
Zobacz raport zużycia paliwa tego kierowcy
Czy ocena była przydatna?
Dyskusja
Ładowanie komentarzy...