Ocena kierowcy - Skoda Superb II Kombi

SŁavko, 10 lat temu
Silnik 1.8 TSI 160KM 118kW
Rok produkcji 2011
Skoda Superb II Kombi 1.8 TSI 160KM 118kW od 2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : Miejsca pod dostatkiem dla każdego, nawet najbardziej wymagającego użytkownika
Układ elektryczny : Żarówka wstecznego się 2 razy przepaliła
W mojej ocenie auto zasługuje na najwyższe "laury" z wielu powodów, m.in. ta przestronność wnętrza i komfort! Miejsca z tyłu jest jak w o wiele droższych autach, a nawet na szerokość po posadzeniu 3 dorosłych osób z tyłu nikt nie narzeka na ciasnotę wewnątrz. Druga godna pochwały rzecz to silnik, 1.8TSI radzi sobie nadzwyczaj dobrze, nawet podczas podróżowania w komplecie, a w porównaniu do mojej poprzedniej Astry jest bardzo kulturalny i cichy.
Zastanawiałem się nad 1.4TSI, ale przekonałem się w czasie czytania różnych opinii, że to za słaba jednostka do tego samochodu. Teraz doceniam mój wybór, przy wyprzedzaniu nawet załadowanym samochodem nie ma obawy o to, że mocy braknie. Spalanie także mnie bardzo satysfakcjonuje, 7 na trasie przy średniej prędkości rzędu 140-150 z klimą i kompletem pasażerów i bagaży uważam za super wynik, w mieście różnie od 8-9.5 w zimie z włączonym ogrzewaniem i dynamiczną jazdą.
Skrzynia pracuje precyzyjnie, ale brakuje jej pewnej szybkości przy szybkim redukowaniu, szczególnie z 5 na 4 czuję jakiś taki dziwny opór. Ale tak jest bardzo dobrze.
Zawieszenie trochę twarde, ale jest OK. Auto trochę przechyla w czasie dynamicznego pokonywania zakrętów, oprócz tego nie mam więcej zastrzeżeń.
Bardzo dobra widoczność w każdą stronę, czujniki parkowania bardzo ułatwiają sprawę podczas parkowania i wjeżdżania do ciasnego garażu.
Wszystko bardzo dobrze spasowane, obsługa climatronica, podgrzewanych foteli dziecinnie prosta, jedynie obsługa nawigacji Columbus i jej wszystkich funkcji wymaga przyzwyczajenia.
W zimie niezbędna podgrzewana przednia szyba, nie trzeba rano skrobać szyb. Wnętrze bardzo szybko się nagrzewa w porównaniu do Astry, chłodzi też szybko i wydajnie.
No tutaj to nie ma o czym dyskutować, miejsca pod dostatkiem zarówno wzdłuż jak i w szerz. Każdy będzie zadowolony z przestronności szczególnie tylnej kanapy.
Na wolnych obrotach silnika wcale nie słychać, miałem problem z ruszaniem, gdyż nie byłem przyzwyczajony do tak cichego silnika. Nawet na wyższych obrotach w kabinie jest cicho i można swobodnie rozmawiać bez zbędnego podnoszenia głosu.
Jestem zaskoczony jak mało kosztuje utrzymanie tego auta w dobrej kondycji. Jedynie serwis mógłby być trochę tańszy.
W tej cenie nie ma korzystniejszego auta w tym segmencie, za bardzo bogato wyposażonego Superba zapłaciłem 120 000, ale mam podgrzewane fotele przód i tył, parktronic z przodu i z tyłu, biksenony, nawigację Columbus z DVD, podgrzewaną przednią szybę, zmieniarką CD i paroma gadżetami, których już nie jestem w stanie zapamiętać.
Jedynie co to przepaliła mi się 2 razy żarówka we wstecznym, a tak to nic.
Jak na razie nic poważnego się nie stało i mam nadzieję, że nic nie wyskoczy w jak najdłuższym czasie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 TSI 160KM 118kW [l/100km]

7,6