Ocena kierowcy - Smart Fortwo I Coupe

Łukasz, 15 lat temu
Rok produkcji 1999
Smart Fortwo I Coupe 0.6 45KM 33kW 1998-2003 - Oceń swoje auto
Inne : Jadąc tym autem masz ciągle uśmiech na twarzy.
Świetne auto do pracy, do miasta i na zakupy. Łatwy w prowadzeniu, mało pali, świetnie się nim parkuje. Ogólnie bardzo sympatyczne autko.
Bardzo zaawansowany technologicznie. 3 cylinderki, podwójny zapłon, turbosprężarka Garrett\'a, intercooler i 54KM z pojemności 600!!!. Dobra elastyczność, przyjemny odgłos pracy. Ogółem świetnie sprawuje się w tym samochodzie.
Skrzynia posiada 2 tryby: automat i sekwencja. W obu troszkę myśli zanim wrzuci bieg. W mieście nie zwracam na to uwagi ale na trasie daje o sobie znać. Ogólnie słuszna koncepcja zważywszy na przeznaczenie pojazdu. W korkach to na prawdę duży komfort. Mogę jeszcze dodać, że autko nie toczy się do przodu po spuszczeniu nogi z hamulca. A to jak dla mnie duży plus.
Ogólnie bardzo twardy. Zawieszenie nadaje się na równe jak stół drogi. Niestety u nas takowych brak. Dobre trzymanie, brak przechyłów, pewne wchodzenie w zakręty no i oczywiście jak wspomniałem 0 komfortu.
Do tyłu - chyba nie ma lepszego samochodu na świecie pod tym względem. Można parkować na cm. Dosłownie. W przód trochę gorzej, ale całościowo to na prawdę samochód o doskonałej widoczności.
Jak dla mnie rewelacja. Wysoko umieszczone twarde fotele. Żeby zająć w nich miejsce nie trzeba się schylać, wyginać, itp. Siada się na nie ja jak na tron. Wszystko pod ręką, dobre rozplanowanie przycisków na desce rozdzielczej. Wadą jest brak podświetlenia wskaźników na konsoli środkowej. Ale to szczegół.
W tak małym aucie sprawuję się raczej dobrze. Zimą troszkę trzeba odczekać na ciepłe powietrze, no ale to w końcu silnik o wysokiej sprawności. Nie marnuje niepotrzebnie energii wydzielając ciepło.
Jak wsiadłem po raz pierwszy do tego auta, to byłem zszokowany jak inżynierowie z Mercedesa mogli wygospodarować tyle miejsca dla dwóch osób. Autko ma tylko 2,5m długości.
Nie ma rewelacji. Słychać, że zaoszczędzono na piankach wygłuszających.
Przy mojej jeździe średnie zużycie to 5.7 L/100km. Jak na turbodoładowanego benzyniaka z automatyczną skrzynią to rewelacja. Ceny części zamiennych to istny horror. Tłumik końcowy wielkości kija baseball’owego – 1400zł. Części nie ma zbyt dużo na rynku, a jak już są to nie wiedzą ile brać za nie.
No cóż. Cena jest wygórowana. I to bardzo. Ale jak na razie smart konkurencji nie ma.
Urywająca się linka od klamek zewnętrznych, wycieki oleju silnikowego (przebieg robi swoje)
Brak. Po za drobiazgami to nie ma poważniejszych usterek (odpukać!)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.6 45KM 33kW [l/100km]

5,8