Ocena kierowcy - Smart Fortwo I Coupe

były_posiadacz, 12 lat temu
Rok produkcji 1999
Smart Fortwo I Coupe 0.6 45KM 33kW 1998-2003 - Oceń swoje auto
Karoseria : Zaskakująco dużo miejsca w aucie, które ma tylko 2,5m długości
Silnik : Usterka turbosprężarki - auto strasznie kopci przy zapalaniu i w trakcie jazdy
Przeniesienie napędu : Usterka elektroniki skrzynii biegów
Szczerze i zdecydowanie odradzam. Auto sprawdza się w roli wózka na zakupy i nic po za tym. Drogie w utrzymaniu – ciągłe usterki, awarie i duże zużycie paliwa jak na taki mały silniczek. Poza tym użytkowanie zimą tego pojazdu jest niebezpieczne. Ogólnie nie polecam
Na początku było miłe zdziwienie – 0,6L z turbosprężarką ma przyzwoite odejście. Ale awaryjność tego silnika przyćmiewa wszystkie jego zalety. Szczegóły podaje w kategorii niezawodność.
Szarpie, czasem ma problem z wrzuceniem biegu (szczególnie z 1 na 2 na zimnym silniku) i co najważniejsze psuje się. Brak fachowców umiejących naprawić ten element.
Zdecydowanie za twardy. To autko nie nadaje się na dłuższe trasy. Jedynie do miasta i to jeszcze takiego gdzie nie ma progów zwalniających i dziur bo można plomby stracić. Zimą to auto stanowi zagrożenie. Wystarczy trochę świeżego śniegu żeby nie móc wjechać pod małą górkę albo zakopać się. Osobiście dwa razy wypadłem tym samochodem z drogi. System TRUST+ czyli ESP nie panuje nad tym samochodem
To chyba najlepsza strona tego samochodu. Żaden inny nie ma tak dobrej widoczności jak ten. Szczególnie do tyłu.
W tej kwestii nie mam zastrzeżeń. Widać że autko zostało poprawnie zaprojektowane pod kątem ergonomii.
Bez klimatyzacji w dodatku ze szklanym dachem i czarnym lakierem nadwozia to w upalne dni po prostu koszmar. Wentylacja działa bardzo słabo. Ogrzewanie – to samo. Jesienią są problemy z odparowaniem szyb, a zimą z odmrożeniem.
Zadziwiająco dużo miejsca dla dwóch osób. Bagażnik też wystarczy (na zakupy w sam raz)
Bardzo słabiutko. Gwizda, huczy wyje wszystko na raz. W środku jest głośno.
Bardzo drogo. Kupując ten pojazd sugerowałem się wielkością. Myślałem że małe autko to małe koszty. Niestety nie w tym przypadku. Zużycie paliwa za wysokie – prawie 6L benzyny w tym aucie to za dużo. Ceny nowych części bardzo drogie. Zamienniki prawie nie istnieją, rynek części używanych też bardzo słaby. Jeśli coś jest to w takiej cenie że ręce opadają.
Pod tym względem to jest prawdziwa porażka. Skrzynia biegów padła. Przez miesiąc stał w warsztacie i nikt nie potrafił opanować elektroniki sterującej tą skrzynią. Silnik bierze bardzo dużo oleju – trzeba co chwile sprawdzać żeby go nie zatrzeć. Podobno te silniki wytrzymują tylko 150 tys. km do remontu kapitalnego. Przed sprzedażą padła mi turbosprężarka – potwornie kopcił. Co chwila paliły się żarówki (wymiana tych z przodu to po prostu obłęd – trzeba zdjąć cały panel przedni). Klamki drzwiowe lubią się od czasu do czasu zepsuć. Kluczyk z immobiliserem się rozsypał - musiałem kleić. To tylko przykłady.
j.w.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.6 45KM 33kW [l/100km]