Ocena kierowcy - Subaru Forester IV Terenowy

Silnik 2.0 XT 240KM 177kW
Rok produkcji 2014
Subaru Forester IV Terenowy 2.0 XT 240KM 177kW 2013-2015 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Jest to samochód idealny. Szybki, wygodny i niezawodny. Ma dużą kabinę - wszystkie x3 i q5 są bez szans pod kątem ilości miejsca. Prowadzi się świetnie. Ja wymieniłem tylko w aso tylny stabilizator na grubszy 20mm. Kosztuje to 400 zł ale znacznie zmniejsza przechyły na zakrętach. Z wad mogę wymienić niskiej jakości plastiki i pseudo skórzaną tapicerkę, która przetarła się na boku i została wymieniona na gwarancji a także niezbyt wygodne fotele - bez regulacji lędzwiowej i jakieś takie krótkie. Np. Toyota RAV jest dużo lepiej wykonana. Ale dla mnie ważniejsze jest to jak samochód jedzie.
Wystarczająco mocny. Nie bierze oleju. Miałem problem z drganiami. Na wolnych obrotach czasem (co kilka dni) zdarzało się szarpnięcie - coś jakby arytmia serca. Podobno ma to związek z wadą czujnika położenia prawego wałka rozrządu. W aso wymienili świece ale to nic nie dało. Potem jednak, po ok. 50 tys. przebiegu drgania ustały.
Nie wiem o co się niektórzy czepiają. Ta skrzynia jest super. Płynnie przyspiesza, nie szarpie. Po 60 tys. wymieniłem w niej olej w aso metodą dynamiczną. Ja katuję samochód ostro i na skrzyni nie robi to wrażania. Jedyne co mi przeszkadza to plastikowa otoczka skrzyni (piano black), która łatwo się rysuje.
Jedzie super po suchym i po śniegu. Nie mam nawet zimówek. W zakręcie po dodaniu gazu zarzuca tył. Pod górę hamuje bez wciskania hamulca. Trzyma się drogi jak niski samochód (ja dokupiłem rózowe sprężyny sti) za 1200 zł ale i na seryjnych trzyma się drogi super.
Ma duże szyby, widoczność jest dobra. Są duże lusterka bez pola martwego. Kamera cofania wystarcza do wygodnego cofania.
Wspomniane fotele są za krótkie i słabo trzymają na boki. Poza tym tzw. infontainment jest czerstwy, trudno wybrać kontakt w książce telefonicznej. Ale ja i tak tego nie używam. Poza tym jest bardzo dużo miejsca, jest wygodnie w kurtce zimowej, dużo miejsca nad głową, nie jest się obudowanym jak w bmw x3.
Kabina jest duża, nic nie paruje. Jest idealnie.
Samochód jest mały z zewnątrz a wielki w środku.
Było tak cicho, że aż kupiłem sportowy wydech. Teraz musiałbym dać bardzo źle według tej skali ale dźwięk silnika boxer jest bardzo przyjemny (nie tak jak w starych imprezach) ale inny niż w pozostałych samochodach.
W mieście pali ok 13l - jeżdżę szybko i na krótkich odcinkach. Żona na trasie osiąga średnią 8,2. Wydaje mi się że to są bardzo dobre wyniki. Poza tym nic się nie psuje, części - klocki, tarcze, filtry kosztują tyle co w każdym samochodzie, są zamienniki.
Samochód kosztuje tyle co Skoda, która może nawet jakoś jeździ ale wygląda nędznie i wcale nie ma przemyślanych rozwiązań. Poza tym nie ma konkurencji, bo inne suvy małe są raczej dla starszych pań a niemieckie są sporo droższe i mniejsze w środku.
Do tej pory nic się nie zepsuło, poza wspomnianym przetarciem tapicerki i drganiami (jeśli można je uznać za usterkę).
j.w.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 XT 240KM 177kW [l/100km]