Ocena kierowcy - Subaru Legacy II Kombi

rephlex, 13 lat temu
Silnik 2.5 i 4WD 150KM 110kW
Rok produkcji 1997
Subaru Legacy II Kombi 2.5 i 4WD 150KM 110kW 1996-1998 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Wybrałem zawieszenie, bo o przeniesieniu napędu Subaru wiedzą nawet laicy. Zawieszenie elektropneumatyczne jest genialne. Świetnie tłumi wyboje, a jednocześnie samochód nie przechyla się w zakrętach i daje pełne poczucie kontroli nad duży kombi. A do tego w parę sekund można go podnieść i przejechać przez większe wertepy lub głębszą wodę.
Wybrałem doskonale, bo to samochód praktycznie najbardziej uniwersalny na polskie warunki drogowe, bezproblemowy i do tego z duszą. A jak na Subaru z lat 90-tych jest naprawdę atrakcyjny wizualnie.
Moje pierwsze Subaru. Jeżdżę nim od 9 miesięcy, ale dopiero po 5 naprawdę go polubiłem. Ten samochód docenimy dopiero w trudnych warunkach pogodowych. Gdy zauważymy, że gdy inni jadą jakby mieli zaciągnięty ręczny, albo byli pijani, a my jedziemy tak jak zwykle :) Jeśli wcześniej jeżdziliśmy klimatycznymi autami typu Alfa lub Jeep (jak ja) musimy Legacy dać trochę czasu by nas oczarował. Ale warto! Sinik brzmieniem niestety przypomina mi diesla, ożywa przy 3.5 tys. obr/min i zapewnia ciężkiemu kombi niezłą dynamikę.
Jak na leciwy 4 stopniowy automat jest nieźle. Czasami szarpnie i przeciągnie ma 1 biegu. Normalnie zmienia biegi płynnie i nie zaskakuje momentem zmiany. Możliwość startu z 2 biegu zimą - wyjątkowo przydatna na oblodzonej drodze.
Cudo! Siedzimy dość nisko, więc czujemy co się dzieje z podwoziem. Kierownica też daje duże wyczucie sytuacje, a wspomaganie nie jest zbyt duże. Jeżeli nie przegniemy pały możemy zapomnieć o pisku opon i poślizgach (no chyba, że chcemy się pobawić). Błyskawicznie pokonuje zakręty, choć czuć wtedy długość i masę auta.
Rewelacyjna widoczność we wszystkich kierunkach. Jazda do tyłu patrząc przez tylną szybę wymaga niestety trochę wysiłku i gibkości ciała :) Po przesiadce z Jeepa brakuje mi tylko czasem widoku znad dachów samochodów przede mną.
Wszystko tam gdzie być powinno z wyjątkiem cupholderów nad radiem i sterowaniem klimatyzacją. Niestety na konsoli środkowej brakło już miejsca. Aha - i czemu przełączniki nawiewów nie są podświetlone?? Jak się nie nauczymy na pamięć tych przycisków nie będziemy wiedzieć jak puścić nawiew na nogi czy szybę.
Szybko się nagrzewa i dość wydajnie chłodzi. Szyby lubią zimą zaparować, ale nawiew radzi sobie z szybą przednią, a podgrzewanie z tylną.
Byłoby doskonale gdybym miał trochę więcej miejsca na nogi, ale mam 191cm więc mój problem. Z tyłu jest jeszcze wygodniej niż z przodu. Po przesiadce z Jeepa dłuugo nie mogłem ustawić fotela pod siebie - przede wszystkim brakowało mi płynnej regulacji lędźwiowej.
Przy ostrym przyspieszaniu słychać warkot silnika. Oprócz tego zaskakująco cicho, zwłaszcza jak na 4 szyby bez ramek (nawet przy prędkości maksymalnej nie ma żadnego świstu).
Nigdy nie miałem ekonomicznego auta, więc się nie przejmuję zbytnio spalaniem. O dziwo więcej LPG mi pali na autostradzie przy 140 km/h (14-15L) niż w jeździe miejskiej (12,9 - 13,5 L). Napraw żadnych nie miałem więc się nie wypowiadam.
Większość ludzi stwierdzi, że 16 tys. zł za auto z 97 roku to dużo. Na szczęście się mylą, bo nie kupuje się auta ze względu na wiek, ale stan i jakość wykonania.
Po 9 miesiącach jazdy 13-letnim autem - NIC
Po 9 miesiącach jazdy 13-letnim autem - NIC