Ocena kierowcy - Subaru XV II Crossover

Silnik 1.6i 114KM 84kW
Rok produkcji 2019
Subaru XV II Crossover 1.6i 114KM 84kW 2017-2020 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Stały napęd 4x4 jest naprawdę genialny
Silnik : Wcale nie taki mały 'pierdek' jak może się wydawać :)
Karoseria : Porównuję z Toyotą - przepaść na korzyść Subaru
Inne : Małe braki w wyposażeniu, mimo najwyższej wersji, tj. brak czujników parkowania w standardzie oraz nawiewów na tylną kanapę
Naprawdę świetne auto na każde warunki. Genialny napęd stały na 4 koła, bezkonkurencyjny prześwit, wyposażenie zawierające wszystko co potrzeba (apple car play, automatyczne światła LED, czujnik martwego pola, aktywny tempomat itd.), wysoki komfort (po trasie 1400 km na raz nie czułem zmęczenia). I najważniejsze - Totalnie bezawaryjne. Kolejne też będzie Subaru.
Niby tylko 114 KM ale myślałem, że będzie znacznie gorzej, a jest... DOBRZE. Nie jest to wyścigówka ale byłem nim w Alpach w zimę i ani nie brakowało mocy na autostradach, ani na krętych serpentynach. Nawet "udało się" zaliczyć mandat na autobahnie ;). Do 70 km/h zadziwiająco żwawy, potem do prędkości przepisowych wystarczająco. Czy wziąłbym droższe 2.0? Raczej nie, bo po co.
CVT - niby nic specjalnego ale jednak totalnie nie mam się do czego przyczepić. Przyspiesza dobrze, nie wyje aż tak jakbyście czytali opinie 'malkontentów'. Osobiście jestem bardzo zadowolony, a sceptykom polecam po prostu spróbować. Ponoć słynie z bezawaryjności, o ile wymieniamy na czas olej (z tego co pamiętam przy 70 tys. km). U mnie prawie 100 tys. na liczniku i zero problemów.
Re-we-la-cja. Prześwit 22 cm, a prowadzi się w zakrętach lepiej niż nie jeden hatchback. Z SUV-ami nawet nie ma co porównywać. Nowa Toyota RAV4 dużo bardziej się buja, a prześwit ma zaledwie 17 cm. Stały napęd 4x4 to też coś, co budzi mój zachwyt. Jazda w najgorsze śnieżyce nie budzi obaw, ani problemów.
Porównując do innych japońskich, to nie wiem czy ktoś stoi wyżej. Mam służbową RAV4 i tam lakier wręcz rysuje się od patrzenia, a podwozie w ogóle nie jest zabezpieczone antykorozyjnie. Subaru? Lakier nadal wygląda jak nowy, mimo 3x większego przebiegu, a podwozie nie nosi jakichkolwiek śladów rdzy. Jak na te czasy, prawdziwy wzór.
Lusterka mogłyby być większe ale to praktycznie tyle. Nie siedzi się ani za wysoko, ani za nisko. Słupki A nie są zbyt masywne, a kamera cofania jest w rewelacyjnej jakości. Do tego duży wyświetlacz. Na minus brak czujników parkowania w standardzie - akurat jestem przyzwyczajony - ale koszt założenia w ASO (przód + tył) to 2000 zł.
Brakuje mi schowka z lewej strony od kierownicy i jakiejś małej wnęki w bagażniku - przyzwyczajenie z wcześniejszych aut. Poza tym wszystko jest tam, gdzie być powinno. Do dwóch osobnych wyświetlaczy trzeba się na początku przyzwyczaić (rozdzielone dane z auta i rozrywki) ale nie zajęło mi to więcej niż kilka dni.
Z przodu bardzo dobrze, z tyłu brak nawiewów więc siłą rzeczy będzie gorzej. Ale z tyłu jeździ pies i dotychczas nie narzekał :). Podgrzewane fotele mogłyby mieć 3-stopniową skalę, gdzie poziom 1 mógłby być trochę słabszy od tego, co jest, no ale rzadko korzystam z tej opcji więc nie jest to jakaś wielka wada.
Z przodu odpowiednio, z tyłu zadziwiająco dużo. Zdarzyło mi się jechać parę razy jako pasażer z tyłu - jest naprawdę wygodnie.
150-160 km/h i nadal można normalnie rozmawiać, mimo CVT. Auto nie jest wysokie, a lusterka ma stosunkowo małe, co prawdopodobnie korzystnie wpływa właśnie na ciszę przy większych prędkościach. W mieście silnik słyszalny tylko momentami przy mocniejszym przyspieszaniu, no ale CVT musi chwilę o sobie dać znać :)
Spalanie 8 litrów Pb95 w jeździe 3/4 miasto to według mnie przyzwoity wynik. Pamiętajmy przy tym, że to automat CVT ze stałym napędem 4x4. Polecam sprawdzić u konkurentów, o ile znajdziecie jakiś sensowny odpowiednik... :) Ceny części może nie są najniższe ale patrząc na to, że praktycznie nic się nie psuje i pozostają kwestie eksploatacyjne, to praktycznie jest w ogólnym rozrachunku wyjątkowo TANIO.
Automat, 4x4, duży prześwit, czyli idealne auto na każde warunki - na miasto, na trasę, w góry, na polne drogi, na ekspresówkę. Śnieżyca w górach to też żadne wyzwanie. Jakie mamy alternatywy? I dlatego wybrałem Subaru. Kolejne zapewne też będzie XV :).
Jedyna 'awaria', jaką odnotowałem to zawieszenie się systemu rozrywki w trakcie jazdy przy podłączonym Apple Carplay. Reset i wszystko do teraz działa. To chyba tyle :)
Totalnie nic się nie zepsuło. Szczerze powiedziawszy liczyłem na to, jak kupowałem Subaru i absolutnie się nie zawiodłem. Po przygodach z niemiecką motoryzacją, a nawet przereklamowaną Toyotą, już wiem jaki będzie kolejny wybór... :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6i 114KM 84kW [l/100km]

Subaru XV II Crossover