Ocena kierowcy - Suzuki SX4 II S-cross

white-star, 7 lat temu
Silnik 1.6 VVT 120KM 88kW
Rok produkcji 2013
Suzuki SX4 II S-cross 1.6 VVT 120KM 88kW 2013-2016 - Oceń swoje auto
Inne : Spalanie zbliżone do podawanych przez producenta, jest bardzo niskie.
Mam to auto od nowości, już ponad 2,5 roku i z perspektywy czasu oceniam je dobrze. Szukałem auta z wyższym zawieszeniem i silnikiem benzynowym a do tego napędem 4x4 i ceną poniżej 100k i w owym czasie był to w zasadzie jedyny wybór. Teraz żałuję jedynie że nie poczekałem z zakupem do nowego roku, tylko zapłaciłem podatek od nowości.
Silnik zdecydowanie nie nadający się do dynamicznej jazdy, do wyprzedzania trzeba wrzucać dwa biegi w dół i trzymać go powyżej 4000 obrotów. W takiej sytuacji robi się też bardzo głośny. Przy spokojnej jeżdzie silnik mega oszczędny i cichy, ale też mułowaty strasznie. Więc coś za coś, albo niskie spalanie albo szybsza jazda.
Skrzynia wydaje się w porządku, zdecydowanie tak jak całe auto nastawiona jest na spokojną zmianę biegów, a nie dynamiczną. Biegi wchodzą w miarę płynnie. Jedynie przy wstecznym zdarza się drobne haczenie.
Układ jezdny zestrojony z nowu nie do szybkiej jazdy. Wspomaganie kierownicy jest bardzo duże i nie daje wyczucia drogi. Zawieszenie jest pośrednie między twardym a miękkim, nie powoduje jakiegoś dużego wychylania auta w zakrętach ale nie można też przesadzać z szybkościa ich pokonywania.
Widocznośc jest super we wszystkich kierunkach, ja posiadam na wyposażeniu czujniki zbliżeniowe i kamerę cofania co dodatkowo bardzo poprawia komfort manewrowania autem.
Ergonomia w porządku, zrobiłem tym autem trasę do Norwegii, 7000 km w dwa tygodnie i nie miałem powodów do narzekań. Z drobnych minusów to uchwyty na butelki w drzwiach mogły by być obite czymś miękkim, no i pokrętło sterowania komputerem pokładowym umieszczone nad kierownicą to kiepski wybór.
Klimatyzacja dwustrefowa działa zadowalająco. Jedyny minus to dosyć łatwo i szybko parujące szyby, które na szczęście przy ustawionym nadmuchu odparowują.
Mnóstwo miejsca dla kierowcy (mam 193 cm) i pasażerów, nawet na tylnej kanapie (wersja bez szyberdachu, z szyberdachem jest ciasno nad głową). Z napędem 4x4 i bagażniekiem na dach auto się świetnie nadaje na wyjazdy na narty w kilka osób, lub w lecie na wakacje.
Do 120 km/h jest w miarę cicho, potem już zauważalnie głośniej. Ogólnie jest w porządku.
Tylko koszty paliwa i corocznego serwisu gwarancyjnego.
Za obecną cenę super, ja natomiast niestety przepłaciłem kupując nowość na rynku.
To jest raczej kwestia pierwszych egzemplarzy z początku produkcji czyli też mojego. Spasowanie elementów jest kiepskie co objawia się nierównymi szczelinami pomiędzy niektórymi elementami i niestety niekiedy trzeszczeniem plastików czego nienawidzę. Patrzyłem na nowe egzemplarze w salonie i jest pod tym względem dużo lepiej ...
Żadnych usterek nie odnotowałem i oby tak zostało.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 VVT 120KM 88kW [l/100km]

6,3