Ocena kierowcy - Toyota Auris II Hatchback 5d

Mario, 6 lat temu
Silnik Valvematic 130 132KM 97kW
Rok produkcji 2013
Toyota Auris II Hatchback 5d Valvematic 130 132KM 97kW od 2013 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Silnik i skrzynia CVT
Bardzo udany zakup. Auto kupiłem używane z bardzo bogatym wyposażeniem jak na tą klasę auta. Miał być kompakt, niezawodny, benzyna z automatem, automatyczną klimą, czujnikami parkowania z przodu i z tyłu, kamerą, nawigacją i ze światłami ksenonowymi. Wbrew pozorom trudno to wszystko znaleźć w klasie kompakt no chyba, że zamawiamy nowe auto do produkcji. Ponad to czego oczekiwałem Auris ma bi-ksenony skrętne, automatyczne parkowanie, nagłośnienie JBL i pół skórzaną tapicerkę i automatyczne światła drogowe. I pochwała dla systemu nawigacji z dodatkowymi usługami i funkcjami (ostrzeżenia o fotoradarach, przekroczeniu prędkości i korkach) - jednym słowem strzał w dziesiątkę!
Kupując auto 130 konne nie spodziewałem się fajerwerków. Ale naprawdę jest dobrze. Nie jest demonem prędkości ale można nim sprawnie podróżować. Duża zasługa to skrzynia CVT. Nie jestem jej zwolennikiem ale dla tego silnika nadaje się idealnie. Wolnossąca benzyna 1.6 nie ma dużego momentu obrotowego ale CVT utrzyma obroty w takim zakresie aby był maksymalny moment obrotowy, że naprawdę można sprawnie jeździć.
Spełnia swoją rolę, o dziwo wręcz powiem, że zwykły automat chyba poradziłby sobie gorzej z powodu wyżej opisanego. Są również manetki jeśli chce się pobawić w ręczną zmianę i wtedy mamy 7 biegów :) Jednak tak jak pisałem przy jeździe na ręcznie wybranym biegu np na 2500 RPM wciśnięcie gazu nie wiele daje bo moment maleńki ale przy automatycznym działaniu CVT auto jedzie już DUŻO lepiej.
Tak jak być powinno. Ani nie za twardo ani nie za miękko. Wyboje wybiera dobrze. Do miasta super a i na autostradzie można śmiało jechać nie tylko prawym pasem.
Bardzo dobra - bez uwag. Kamera cofania bardzo ułatwia manewry a czujniki dopełniają całości.
Obsługa całkowicie intuicyjna. Plus za dotykowy ekran. Wszystko na swoim miejscu. Fotele naprawdę wygodne. Po zakupie wracałem do domu ponad 600 km i byłem tak mile zaskoczony komfortem podróży, że jak zbliżałem się do domu to chętnie pojechałbym dalej :)
Dwustrefowa automatyczna klimatyzacja działa tak jak należy. Do tego można zmienić działanie funkcji auto na łagodne albo wydajne. Ogrzewane przednie fotele będą super w zimę.
Jak na auto klasy kompaktowej to jest dużo miejsca. Z przodu bardzo wygodnie i przestrzennie. Z tyłu też jest dobrze.
Tak ja należy.
Auto kupione do podróży na małych odległościach więc spalanie nie ma większego znaczenia. Nie jest skomplikowaną konstrukcją więc koszty ewentualnych napraw będą nie wielkie. Odpadają DPF, dwumasy, drogie wtryski, turbo, sprzęgła. Z tego co wiem skrzynie CVT należą do trwałych.
Oceniam tu cenę auta używanego i jak za takie pieniądze to nawet jest lepiej niż bym się spodziewał. Poziom wyposażenia w stosunku do ceny jest świetny!
Za krótko go mam aby ocenić. Ale z historii serwisowej przez 4 lata poza eksploatacją nic nie było robione.

Pb - zużycie paliwa dla silnika Valvematic 130 132KM 97kW [l/100km]

8,8