Ocena kierowcy - Toyota Avensis I Hatchback

gitarnik, 10 lat temu
Silnik 2.0 16V 150KM 110kW
Rok produkcji 2001
Toyota Avensis I Hatchback 2.0 16V 150KM 110kW 2000-2002 - Oceń swoje auto
Silnik : Ekonomia. tak się składa że w rodzinie mamy Avensisa 2.0 sprzed i po liftingu. Po liftingu nie dośc że jest dynamiczniejszy to oszczędniejszy. sprzed liftingu śr. pali 9,5 litra na 100 km. Do bezusterkowości jestem przyzwyczajony ponieważ w rodzinie jeżdżą same Toyoty więc niezawodność nie jest dla mnie zaskoczeniem.
Jeśli ktoś szuka finezji i stylu to ten samochód nie jest dla niego. Dopiero po pewnym czasie docenia się niezawodność. Auto dla pragmatyków i myślących rozsądnie i co za tym idzie nudne. Zdecydowanie lepiej prezentują się karoseria i wnętrze wersji po liftingu. O ile kszałty karoserii wersji hatback mogą się podobać to wnętrze trąci już myszką.
Bez dwóch zdań jedna z mocniejszych stron tego auta. Sport to nie jest, ale jest wystarczająco dynamicznie. można już się pościgać (9,1 s do 100) Bardzo dobry stosunek osiągów do spalania (śr. ok. 8 litrów). Niezła elastyczność. Jednak dynamiczna jazda wymaga utrzymywania obrotów pow. 3000. (powyżej tej wartości wchodzi do akcji vvt-i.
Większość japończyków nie zna pojęcia precyzyjne wybieranie biegów. Haczy. Kiedy mamy problem z ,,wrzuceniem" wstecznego instrukcja obsługi radzi by ponowić próbę (nie jest to usterka). trzeba się z tym zaprzyjaźnić :) Jak na mój gust wolałbym krótsze przełożenia i 6 biegów.
Nie podpiera się klamkami na zakrętach jak wersja sprzed liftingu. Dobry kompromis pomiędzy pewnością prowadzenia a komfortem. Ładnie wybiera nierówności. W zimie przydaje się miękko i sprawnie działający ASR i ESP.
Niestety w hatbacku wysoko zachodzi tylna szyba przez co ciężko wyczuć dość długi tył. Do przodu i na boki OK. Duże lusterka zewnętrzne troszkę ułatwiają parkowanie.
Niemcy jednak królują w tej kategorii. Niefortunne umieszczenie uchwytów na napoje za tylnym lewarkiem. Za niski podłokietnik przedni który umiejscowiony jest tak nisko że praktycznie jest bezużyteczny. Plus za dużą ilość schowków. Sterowanie radiem w kierownicy.
Jest dobrze. Klima w lecie, ogrzewanie w zimie wydajne.
Jeden z największych samochodów w tej klasie z tamtych lat. Piątka pasażerów podróżuje w naprawdę komfortowych warunkach. Ogromny bagażnik.
Bardzo cicho.
Jak na klasę średnią z 2 litrową jednostką napędową śr. spalanie na poziomie ok. 8 lirów uznaję za dobry wynik. Ceny części oryginalnych w ASO Toyoty kosmicznie wysokie. Wysokiej jakości zamienniki w przystępnych cenach. Jeżeli ktoś chce ekonomiczniej jeżdźić na benzynie to powinien wybrać model po liftingu. Natomiast jężeli ktoś myśli o lpg to powinien skupić się na wersji sprzed liftingu.
Toyota się ceni. Rok temu dałem za ten samochód 17000 zł. Wiem że przepłaciłem ale mam samochód w idealnym stanie. Od I właściciela pracownika Toyoty. Pełną dokumentację. Auto wolno traci na wartości.
drobiazgi: Norma to pęknięte zaczepy schowka na okulary. Prawie w każdej Avensisce jest zepsuty. Dosyć łatwo można to naprawić. wymiana tarcz i szczęk tylnych hamulców. Zepsuta grzałka sondy lambda (pali się check engine).
Nie wystąpiły

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 16V 150KM 110kW [l/100km]