Ocena kierowcy - Toyota Avensis I Kombi

ambienT, 9 lat temu
Silnik 2.0 TD 90KM 66kW
Rok produkcji 2000
Toyota Avensis I Kombi 2.0 TD 90KM 66kW 1997-2002 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Komfortowe, ciche.
Po kilku miesiącach użytkowania tego auta pozostaje mi ocenić je na 5 z dużym plusem. Mimo wieku (14 lat) oraz przebiegu (przynajmniej 266k) auto spełnia moje wymogi pod względem pakowności, bezawaryjności i komfortu. Dodatkowo pozytywnie zaskakuje też zużycie paliwa oraz porządne zabezpieczenie antykorozyjne. Minusem jest ubogie wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa (tylko 2 poduszki czołowe) oraz wyolbrzymione ceny niektórych części zamiennych w ASO.
90 KM mocy oraz 200nm z dwóch litrów nie powala, zwłaszcza przy obciążeniu. V max to około 170 km/h, średnie zużycie paliwa to około 6l. Na zimnym głośny, po rozgrzaniu chodzi niemal jak benzyna, nie bierze oleju, nie kopci, pracuje zdrowo i bezusterkowo mimo wieku i przebiegu - regularny serwis i ten silnik może machnąć 1mln bez remontu!
Skrzynia 5 biegów, raz na jakiś czas można wymienić płyn w układzie, na pewno nie zaszkodzi a przedłuży żywotność. Biegi długie, 5 można wbić już od 60 km/h.
Fabryczne ogumienie 14" skutecznie zniechęca do szybkiego pokonywania zakrętów. W moim przypadku to zaleta, nie jest to auto stworzone do świrowania po drodze ale do komfortowego przemieszania się z punktu A do B. Przy profilu opony 65 rewelacyjnie tłumi i wybiera dziury, auto jak już wcześniej wspominałem ma 14 lat i stwierdzam, że nie jechałem bardziej komfortowym czternastolatkiem.
Brak zastrzeżeń, wszystko w normie.
Bez fajerwerków stylistycznych, wszystko na swoim miejscu - kto jeździł japończyko/anglikami z tamtych lat wsiada do auta i od razu wie gdzie co jest i co do czego służy. Zamykany schowek, 2 podstawki na kubki, pojemny i komfortowy podłokietnik z tyłu, mniejszy schowek na miejscu przedniego podłokietnika (samego podłokietnika brak), kieszeń w fotelu kierowcy, standardowe kieszenie w drzwiach, schowek na okulary - ocena doskonale.
Klima manualna zimą grzeje, latem chłodzi, nic do dodania. Brak problemu z zaparowanym szybami.
Komfortowa podróż dla 4 osób, przy odsuniętych przednich fotelach zostaje dużo miejsca na nogi z tyłu, nad głową również dysponujemy przestrzenią. Idealnie rozwiązane auto dla osób ze wzrostem do 1.90. Bagażnik spory, składane fotele z fajnym systemem oraz mata bagażnika + siatka. Przewiozłem nim drzwi do komórki lokatorskiej!
Jest w porządku, nie jest to klasa premium z tamtych lat ale nie ma co narzekać, 1.9 TDI z tamtych lat będzie głośniejsze.
Średnie spalanie ON - 6 litrów, zasięg ok 1000 km, ceny podstawowych części eksploatacyjnych w normie, duża liczba zamienników, ASO ze swoimi cenami przesadza! O wiele mniejszy popyt wśród złodziei niż niemiecka konkurencja.
Za kwotę 7000 zł udało mi się kupić zadbany egzemplarz z udokumentowaną historią serwisową. Dopóki nie będzie mnie stać na nowego Superba 2.0 TSI/TDI zostanę przy Avensisie.
Usterek brak
Usterek brak