Ocena kierowcy - Toyota Avensis II Kombi

toyociarz ave, 16 lat temu
Silnik 1.8 VVT-i 129KM 95kW
Rok produkcji 2004
Toyota Avensis II Kombi 1.8 VVT-i 129KM 95kW 2002-2009 - Oceń swoje auto
Inne : To, że znajomi uważają, że mam super samochód, jak mówię im jak jest są zdziwieni - no cóż magia marki robi swoje. Na pytatnie poniżej nie mogę dać jednoznacznej odpowiedzi - czy kupię ten model jeszcze raz - odpowiedź brzmi nie wiem, za 2-3 lata gdy będę myślał o zmianie będzie już w sprzedaży Avensis III wtedy będę myślał.
Zawieszenie : Wymiana kolumny kierownicy i wałka pośredniego układu kierowniczego
Karoseria : Skrzypiące fotele wymiana, skrzypiące elementy deski rozdzielczej, pękające elementy mocowania rolety bez możliwości wymiany drobnego elemntu plstikowego za 5 zł tylko propozycja wymiany całej rolety za 1200 zł.
Inne : Nagminne przepalanie się żarówek mijania.
W sumie dość przeciętnie z małą przewagą na dobrze - gdyby nie te poważne usterki byłoby całkiem dobrze - a tak jest jak jest jeździć się da ale z kłopotami i wizytami w serwisie.
To chyba najlepszy element pojazdu, dość zrywny przy jednoczesnym umiarkowanym apetycie na paliwo. Powyżej 120 km/h jednak dość głośny.
Jak dla mnie dobrze, choć wsteczny często wchodzi ze zgrzytem. Lewarek długi nawet bardzo długi co nie jest już standardem we wspólczesnych autach, to czasem przeszkadza w szybkiej redukcji biegów. Zestopniowanie mogłoby być też ciut lepsze.
Zawieszenie w sumie OK, jest w miarę twarde jak na nasze drogi, minusem są lekkie stuki przy przejeżdżaniu przez nierówności w zimne dni. Serwis sprawdzał luzów nie ma - czyli taka uroda.
Tu nie jest zbyt dobrze: przód - zdecydowanie przeszkadzają przednie słupki, są zbyt grube a ich usytuowanie względem fotela kierowcy skutecznie ogranicza widoczność, tył - w modelu kombi wersja SOL zastosowano przyciemnianie szyb efekt jest taki, że wieczorem brak jest w praktyce jakiejkolwiek widoczności do tyłu /strach cofać/ do tego dochodzi bardzo słabe oświetlenie cofania /jedna mała i słabo świecąca lampka cofania/. W sumie do bardzo duży minus tego modelu i mojej opinii nie poprawiają zamontowane czujniki cofania - nie załatwiają poprawy widoczności.
W zasadzie wszystko na swoim miejscu, ale dyskusyjne jest umieszczenie uchwytu na napoje nad konsolą z radiem - używanie tego ustrojstwa grozi uszkodzeniem radia. Podobnie brak oświetlenia regulacji lusterek bocznych jest przykładem głupiej oszczędności producenta. Reszta OK
Tu dam max, dobra i w miarę cicha dmuchawa plus kliamatronic robią swoje, ustawia się temperaturę i w praktyce zapomina się o ogrzewaniu czy chłodzeniu - automat robi wszystko sam i jest dobrze. Na zapachy z klimy jest jedna rada - okresowe czyszczenie, dezynfekcji i ciągłe używanie nawet zimą.
Nadwozie kombi jest bardzo funkcjonalne i duże, pakowne, ładowność też na przyzwoitym poziomie w sumie dam ocenę max.
Na początku wydawało mi się rewelacyjnie w porównaniu z Nubirą ale z czasem zaczęło się robić głośniej i coraz głośniej - teraz zwłaszcza po jazdach Mondeo kolegi wydaje mi się, że moja Ave jest jednak głośniejsza i to szczególnie powyżej 100 km/h.
Tutaj ocena powyżej dobrej silnik 1,8 naprawdę sprawia się dobrze średnie zużycia paliwa w trasach mieszanych miasto/szosa z przewagą miasta kształtują się na poziomie poniżej 7 l/100 km. Ceny przeglądów - no cóż jak w Toyocie do tanich się nie zaliczają.
Tu też przeciętnie, zakup wysoka cena, usterek jak w klasie niższej - czyli koniec legendy z niezawodnością Toyoty.
Niestety tylko przeciętnie tzn. przepalające się nagminnie żarówki świateł mijania, odpadające emblematy, skrzypiące fotele i elementy deski rozdzielczej, słabe mocowanie rolety bagażnika /plastikowy element mocowania pęknięty - brak możliwości wymiany nie inaczej tylko z całą roletą !!!/.
Tu też nie nadzwyczajnie: wymiana kolumny kierowniczej /stara klekotała/, wymiana drążka pośredniego układu kierowniczego /akcja producenta stare rozwiązanie groziło utratą kierowalności!!!/, wymiana reflektora prawego /parował/, powtórna wymiana tym razem obydwu reflektorów powód wypalone gniazda obsady żarówek mijania i zmetniałe soczewki!!!, z ostatniej chwili już po gwarancji nawala radio - samoczynnie co chwilę odstraja się od zaprogramowanej stacji. W sumie jak na dość drogi model za dużo tych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 VVT-i 129KM 95kW [l/100km]

6,4