Ocena kierowcy - Toyota Avensis III Sedan Facelifting 2015

ave2018, 5 lat temu
Silnik 1.8 Valvematic 147KM 108kW
Rok produkcji 2018
Toyota Avensis III Sedan Facelifting 2015 1.8 Valvematic 147KM 108kW 2015-2018 - Oceń swoje auto
W tym momencie przejechane 46 tys. km (2,5 roku użytkowania). Mogę już jakąś subiektywną ocenę napisać. Z częścią opinii mogę się zgodzić, z niektórymi niekoniecznie. Żeby się nie powtarzać napiszę opinie o każdym elemencie auta w miejscach do tego przeznaczonych poniżej. Ocenę piszę trochę przez pryzmat bardzo dobrej oferty zakupu jaką otrzymałem - szczerze, miało to spory wpływ na wybór tego auta. Dostałem dobrze wyposażone auto klasy D w cenie kompaktu - ciężko będzie narzekać.
Uważam, że silnik jest bardzo doby. Jest cichy i oszczędny, jeśli potrzeba również dynamiczny (oczywiście jak to silnik wolnossący potrzebuje do tego obrotów). Osobiście nie mam oporów, żeby wrzucić 5-6 tys. na obrotomierz - wtedy mam dynamikę jaką potrzebuję. Konstrukcja silnika sprawdzona, powinna być bezawaryjna, rozrząd na łańcuchu - Każdy kto ceni święty spokój powinien szukać takich rozwiązań.
Nie mam najmniejszych zarzutów do skrzyni. Ponieważ to manualna skrzynia, jej płynność działania bardziej zależy od kierowcy niż skrzyni. W każdym razie nie ma żadnych haczeń, zgrzytów przy szybkich redukcjach itp (co zdarzało się czasem w poprzednikach) - wg. mnie jest super.
Komfortowy, jednak na tyle sprężysty, że zapewnia pewne prowadzenie. Mi zależy głównie na tym (lubię komfort i tu go mam w stopniu mnie zdecydowanie satysfakcjonującym). Układ kierowniczy dość bezpośredni. Mocne wspomaganie kierownicy, ogólnie wszystko w aucie bardzo lekko chodzi.
Kwestia gustu, mi się podoba. Mam nadzieję, że będzie odporna na rdze. Na razie za wcześnie na taką ocenę. Ponieważ istnieją auta w tej klasie, które bardziej mi się podobają wizualnie - daję 4. Przyznaję też, że aranżacja bagażnika nie jest idealna - chodzi o zawiasy wchodzące w głąb przestrzeni bagażowej
Nie mam zastrzeżeń. Do tyłu pomaga dodatkowo kamera. Jest bardzo dobrze. Świetne ledowe światła dobrze oświetlają drogę,mają automatyczne poziomowanie, fajnie działa automatyka świateł (nie angażuję się nawet w zmiany między drogowymi i mijania na trasie - automat robi to wyjątkowo dobrze). Automatyczna zmiana z dziennych na "nocne" :) działa bez zastrzeżeń - czułość można ustawić w konfiguracji auta.
Tu niestety są elementy z którymi mogę się zgodzić, mianowicie gniazdo zapalniczki oraz AUX umieszczone w podłokietniku. Niektórzy zwracają uwagę na otwieranie podłokietnika (do tyłu i potem do góry) - tak może to być problem jak siedzą 3 osoby z tyłu, ale dzięki temu mamy ogromny w wygodny podłokietnik z przepastnym schowkiem - podobnie jest w maździe i ja na to rozwiązanie nie narzekam (może dlatego, że raczej nie jeżdżę w 5 osób i niespecjalnie często zaglądam do schowka w podłokietniku). Poza tym podoba mi się duży ekran oraz przyciski fizyczne po bokach, prosta obsługa radia i nawigacji.
Jest bardzo dobrze, nie mogę się do niczego przyczepić (wiem, że testujący zwracają uwagę na nawiewy na tylny rząd siedzeń umieszczone między przednimi siedzeniami. Tu nawiewy, podobnie jak w wielu autach są pod siedzeniami - dla mnie to rozwiązanie jest ok, ale może komuś sprawia to różnicę)
Brak jakichkolwiek zastrzeżeń. Sporo przestrzeni dla wszystkich. (Jak to testują zawodowcy: "sam za sobą" przy 184cm mam luz zarówno na kolana jak i nad głową oraz (co dla mnie istotne) NA BOKI. Sam za sobą bez problemu siadałem w większości kompaktów np. w Corolli - ale w Avensisie właśnie szerokość kabiny jest zauważalnie większa - to spore auto.
To nieźle wyciszone auto. Jeśli zaczynamy się dynamicznie poruszać - czyli cisnąć po 5,6 tys. na obrotomierz to oczywiście słychać silnik (ale nie jest to dźwięk niemiły dla ucha). Zazwyczaj jednak poruszam się cicho i spokojnie - szczególnie w wersji sedan (na jeździe testowej w kombi było delikatnie głośniej z tyłu- takie odniosłem wrażenie) - jednak w obu wersjach było bardzo dobre wyciszenie.
Na razie tylko paliwo... no i kupno opon na zimę. I teraz tak: Jazda po mieście latem (100% miasto, wielkość ok 300 tys. mieszk, obwodówki, lokalne uliczki osiedlowe, dojazd do pracy, robię ok 1500km miesięcznie) - spalanie 8,4. Zimą może przekroczyć 10, ale wiadomo, krótkie trasy, zimny silnik - powiem, że takie spalania osiągałem swoim pierwszym autem z 80 konnym silnikiem. Z klimą trzeba dodać jakieś 0,4-0,5 l na 100km. Na trasie jak ktoś lubi oszczędną jazdę może spokojnie zejść PONIŻEJ 6 litrów nie powodując utrudnień w ruchu :)
Dostałem ofertę z ogromnym upustem, ze względu na kończącą się produkcję Avensisa (brak homologacji WLTP na silnik 1.8). Auto kupiłem w ostatnim miesiącu w którym mogło być zarejestrowane. Auto z bieżącego roku w pełnym wyposażeniu, w bardzo dobrej cenie. W tej kategorii dałbym jeszcze więcej gwiazdek. Po prawie trzech latach mogę stwierdzić, że jestem bardzo zadowolony z tego zakupu. To była świetna decyzja.
Nie wiem czy jest to drobiazg czy poważna usterka. Na jednym z przeglądów (po 45 tys.) ASO stwierdziło zapocenie jednego z przegubów (podobno jakaś wada produkcyjna) - wymienione na gwarancji, dostałem na ten czas auto zastępcze - dla mnie nie był to problem - ale fakt odnotowuje.
Brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 Valvematic 147KM 108kW [l/100km]

7,4
6,6
5,6
Dziennik kosztów dla Toyota Avensis III Sedan Facelifting 2015 1.8 Valvematic 147KM 108kW
7,3
Toyota Avensis III Sedan Facelifting 2015