Ocena kierowcy - Toyota Avensis III Wagon Facelifting 2015

Sławomir, 2 lata temu
Silnik 1.8 Valvematic 147KM 108kW
Rok produkcji 2017
Toyota Avensis III Wagon Facelifting 2015 1.8 Valvematic 147KM 108kW 2015-2018 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Jak każdy miałem pewne obawy co do pracy skrzyni CVT, jednak szybko się do niej przyzwyczaiłem i nawet spodobał mi się tryb jej pracy.
Silnik : Sprawnie reaguje na pedał gazu, dużo dynamiczniej się nim jeździ w porównaniu z silnikiem 2.0 w Maździe 6 GH (podobna moc, hydrauliczna ASB).
Inne : Zdecydowanie lampy full LED - tu chyba największe moje odkrycie. Przesiadłem się ze zwykłych soczewek, różnica jest kolosalna. Plus automatyczna zmiana świateł krótkie/długie - po prostu bajka.
Inne : Jak pisałem wcześniej. Kiepskie plastiki i awaria czujników parkowania.
Avensis to takie trochę małżeństwo z rozsądku. Nie ma tu zbyt dużych emocji - ani gdy się patrzy na to auto, ani gdy się nim jeździ. Jednak są też dobre strony tego "związku" - Avensis raczej nie zaskoczy Cię niespodziewaną/drogą awarią i przez wiele lat będziesz mieć spokojną głowę. Chociaż w porównaniu do T25 mam wrażenie, że Toyota w wielu miejscach przyoszczędziła.
Jednostka 1.8 Valvematic ma już swoje lata, dzięki temu jest to stosunkowo prosta i sprawdzona konstrukcja. Jedna z ostatnich dostępnych obecnie na rynku tolerujących bez większych problemów LPG. Lubi wyższe obroty, wtedy można całkiem sprawnie poruszać się na mieście i poza.
Skrzynia CVT jest dosyć specyficzna, ale przyzwyczaiłem się do niej bardzo szybko, a przesiadłem się z klasycznego automatu. Reaguje szybko na pedał gazu. Przy pełnym gazie potrafi trzymać wysoko obroty silnika przez kilka, kilkanaście sekund i nie każdemu to pasuje. W normalnej eksploatacji "udaje", że zmienia biegi. Jest dostępny tryb Sport, ale go nie używam.
Poprzednie auto dobrze sie prowadziło i miałem obawy, że Avensis będzie odstawał w tym zakresie. Jednak po półrocznej eksploatacji i przejechaniu prawie 15 tys. km stwierdzam, że zawieszenie dobrze się spisuje, jest dosyć sprężyste i auto doskonale się trzyma nawierzchni. Mówię tu oczywiście o w miarę normalnej eksploatacji, a nie wyczynowej jeździe.
Poziom zabezpieczenia karoserii przeciw rdzy pewnie jest taki, jak w większości obecnych samochodów czyli prędzej czy później trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu podwozia. Sama sylwetka ma już kilkanaście lat, więc w konkursie piękności Avensis raczej nie miałby szans. Dobrze mu zrobiło odświeżenie przodu w 2015 roku, lift tyłu już mniej mi się podoba.
Na widoczność raczej nie narzekam. Manewry autem ułatwia kamera cofania (przy ciemnych szybach to raczej konieczne) i czujniki parkowania z przodu.
Wszystko jest poukładane tak jak powinno być. Toyota jest dosyć konserwatywna (dla krytyków - przestarzała) w tym zakresie. Avensis nie ma zbyt wielu rozbudowanych systemów, więc zapoznanie się z obsługą auta nie zabiera zbyt dużo czasu. Obsługa radia i komputera z kierownicy przebiega bezproblemowo. Ekran dotykowy też działa bez zarzutu. Fotele dosyć wygodnie - można przejechać kilkaset kilometrów bez bólu pleców. Moje auta ma światła full LED i jestem nimi zachwycony, tryb AUTO też robi swoją robotę.
Klimatyzacja w gorące dni działa całkiem sprawnie, tył auta również można dobrze ochłodzić. Mam nadzieję, że z ogrzewaniem będzie podobnie.
Mam 184cm wzrostu i spokojnie mogę sobie ustawić kierownicę i fotel pod moje potrzeby. Dużo miejsca dla pasażerów na tylnej kanapie i na ich nogi - brak tunelu. Duży bagażnik plus skrytki pod podłogą bagażnika. Jest możliwość zagospodarowania przestrzeni po bokach bagażnika za nadkolami i odgrodzenia jej specjalnymi przegródkami, ale trzeba je dokupić osobno jako akcesoria (nie jest to mały koszt) - moim zdaniem powinno to być w standardzie.
Tu wielu użytkowników narzeka. Nie do końca się z nimi zgadzam. Przesiadłem się z mazdy 6 GH i tam było głośno. W Avensisie jest dużo ciszej. Przy ustabilizowanej prędkości skrzynia CVT zjeżdża z obrotami silnika w okolice 2000 obrotów/min., więc silnika prawie nie słychać. Słychać natomiast szum wiatru i opon. Jeśli jenak będziemy się porównywać do BMW i Audi, to faktycznie Avensis może się okazać głośnym autem.
Jak na razie koszty utrzymania są przyzwoite. Bo usunięciu wszystkich niedociągnięć po zakupie (kupiłem auto poflotowe), leję tylko paliwo i dbam o przeglądy.
Jeśli ktoś rozgląda się za autem podobnej wielkości, to Avensis wydaje się całkiem rozsądną propozycją. Porównywalne auta z tego samego rocznika będą na pewno droższe, chociaż pewnie też trochę nowocześniejsze, ale niekoniecznie niezawodne i odporne na rdzę (Mazda 6 lub VW Passat). Ja szukałem japończyka z silnikiem pod LPG, więc Avensis wydawał się autem pierwszego wyboru. Miałem całkiem duży wybór w autach poflotowych, wybrałem silnik 1.8, chociaż silnik 2.0 też jest dobrym wyborem i zazwyczaj powiązany z bogatszym wyposażeniem.
Jestem trochę rozczarowny jakością plastików we wnętrzu. Trzeszczą i sprawiają wrażenie tanich, a lakier, którym są pomalowane ma tendencje do obłażenia (jak w autach VW/Skody). Przednie czujniki zgłupiały, ASO sugeruje wymianę całego zestawu (koszt w ASO ok. 600 zł, u producenta sporo taniej). Są to czujniki nieoryginalne, dokładane przez TMP tuż przed sprzedażą w salonie.
Na razie brak.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 Valvematic 147KM 108kW [l/100km]