Ocena kierowcy - Toyota Prius I

Silnik 1.5 16V 58KM 43kW
Rok produkcji 2000
Toyota Prius I 1.5 16V 58KM 43kW 1997-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik spalinowy w połączeniu z elektryką ma kopa
Pierwszy Prius to samochód bardzo praktyczny. Niektórzy mówią, że większy w środku niż na zewnątrz. Duży bagażnik, dużo miejsca w środku. Praktyczny sedan. O wyglądzie jak o gustach się nie dyskutuje. Mnie przypomina nowszą yariskę. Nadwozie mi się nawet podoba. Mój samochód ma już 18 lat i nie ma śladów rdzy. Wnętrze mimo dużego przebiegu w zaskakująco dobrej kondycji. Plastiki twarde ale dzięki temu nie są powycierane.
Silnik z łańcuchem rozrządu. Bardzo wysoka kultura pracy, jak pracuje na niskich obrotach to go prawie nie słychać. Tania eksploatacja, oleju wchodzi poniżej 3 litrów. Należy pilnować wymiany świec i filtrów, bo silnik jest często uruchamiany i gaszony. W połączeniu z silnikiem elektrycznym ma zaskakująco dobre przyśpieszenie.
Automat bez biegów. Nie jest to awaryjne CVT. To prosta, wytrzymała skrzynia. Nie ma biegu wstecznego. Cofanie za pomocą silnika elektrycznego. Bardzo fajnie działa w połączeniu z silnikiem elektrycznym. Ma przyśpieszenie wywołujące uśmiech na twarzy. Raz wymieniałem olej i skrzynia od lat chodzi bardzo płynnie.
Zawieszenie jak na mój gust zestopniowane miękko, jak w większej Camry. Nie buja się na zakrętach. Ciekawe jest to że hamulce się prawie nie zużywają - hamowanie odbywa się w większości statorem ;)
Buda praktyczna, ogromny bagażnik. Zabezpieczenie antykorozyjne jak w audi w dobrych latach. Czemu tylko pierwsze generacje modeli Toyoty nie gniją? Będę musiał jeździć tym autem aż koła odpadną ;) Zero korozji.
Elegancka widoczność w każdym kierunku. Nie przeszkadzają słupki czy inne elementy.
Wszystko na swoim miejscu. Wyświetlacz w konsoli ma małą rozdzielczość ale za to jest widoczny w każdych warunkach. Bardzo lubię wajchę trybu jazdy przy kierownicy i płaską podłogę.
Wydajna nagrzewnica i klimatyzacja.
Zaskakująco dużo miejsca w środku.
Do prędkości 100 km/h cicho. Potem robi się głośniej. Ciekawe jest to jak auto jeździ na elektryce, bo porusza się wtedy bezszelestnie.
Lać paliwo i jeździć. Raz robiłem serwis baterii trakcyjnej, za który zapłaciłem 700 zł. Wymieniono mi 2 ogniwa i od 60 tys. km po naprawie jeździ bez problemów. Poza tym eksploatacja, oleje filtry, paliwo. Spalanie najmniejsze jest w warunkach miejskich, kiedy dużo się używa elektryki. Na trasie trochę dużo pali bo około 7 litrów. Miasto to 5 - 5,5 litra.
Raz miałem problem z baterią trakcyjną ale mi tanio wymienili 2 moduły i bateria działa bez problemu (części do baterii bez problemu można kupić). Przestrzegam tylko przed kupowaniem taniego akumulatora rozruchowego. Musi być akumulator AGM do samochodów z systemem start-stop!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 16V 58KM 43kW [l/100km]

5,3