Ocena kierowcy - Toyota Starlet IV

danieliplus, 14 lat temu
Silnik 1.3 i 16V 75KM 55kW
Rok produkcji 1998
Toyota Starlet IV 1.3 i 16V 75KM 55kW 1996-1999 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Świeżo po zakupie sprawdziłem samochód u mechanika. Okazało się, że zawieszenie było w 100% sprawne, wytrzymując 10 letnią eksploatację po polskich drogach
Sugerując się komentarzami dotyczącymi tego modelu, byłem przekonany, że będzie to niezawodny i ekonomiczny samochód. Niestety zawiodłem się pod tym względem.
Ogólnie silnik jest dynamiczny i elastyczny, jednak tkwią w nim pewne problemy. W moim egzemplarzu podczas rozruchu przez ok. 1 sekundę słychać niepokojące klekotanie. Według mnie dźwięk pochodzi od pompy olejowej, gdyż w tym samym czasie, jeszcze chwilę po uruchomieniu pali się kontrolka niskiego ciśnienia. Poza tym narzekam na dość spore "branie oleju". Do tego mechanik zauważył nieszczelność połączenia miski olejowej z korpusem, niestety jest tam tzw. klejona uszczelka, z której wymianą nie mógł sobie poradzić bez specjalnej "wyrzynarki" :(
Biegi wchodzą normalnie, bez specjalnej rewelacji.
Wydajne wspomaganie kierownicy pozwala bez żadnego wysiłku obracać kołami nawet na postoju. Cały układ działa precyzyjnie. Pozytywnie zaskoczony byłem również po oględzinach zawieszenia. Żadnego zużycia wahaczy i drążków, zero luzów! Jest naprawdę odporne na jakość polskich dróg.
Wszystko widać. Zamontowałem dodatkowo soczewkę szerokokątną na tylnej szybie i od tej pory ciasne parkowanie to pikuś :)
Wszystko w zasięgu ręki.
Świeżo po zakupie wentylacja działała tragicznie - ledwo wyczuwalna siła nadmuchu. Mechanicy byli bezradni, sugerowali nawet kosztowne rozebranie całej deski rozdzielczej, aby zdiagnozować problem. Na szczęście po jakimś czasie, wyczytałem na forum, że przyczyną może być zapchany filtr kabinowy (co ciekawe, nawet w ASO nie wiedzieli o jego istnieniu). Wyjąłem, wyczyściłem i od tamtej pory nawiew chodzi jak złoto :-)
Z przodu miejsca jest dosyć nawet dla wysokich osób. Co innego z tyłu - tam wygodnie może podróżować tylko dwóch niezbyt "obszernych" pasażerów.
Jak w każdym miejskim samochodzie nie jest to najmocniejszy punkt. Dość spory hałas powyżej 100 km/h.
Spodziewałem się, że tak małe autko będzie oszczędniejsze. Niestety w trybie mieszanym zimą spali nawet 8,5 litra na setkę. Latem udaje się zejść do ok. 6,8 l. Staram się jeździć ekonomicznie.
Konieczna była wymiana łożyska koła przedniego (huczało w czasie jazdy). Niedawno w czasie deszczu współpracy odmówiła również wycieraczka od strony kierowcy. Okazało się, że cały mechanizm wycieraczek był tak zużyty, że rozleciał się. Udało mi się kupić używany na Allegro.
Czytając komentarze innych muszę stwierdzić, że chyba trafił mi się pechowy egzemplarz. Mam to autko od roku i do tej pory musiałem naprawić rozrusznik (padł tzw. automat, który powodując zwarcie w instalacji w efekcie "wykończył" akumulator. Następnie wyciek płynu chłodniczego: wymiana pompy wody i uszczelki kolektora. Z powodu trudnego "dojścia" mechanicy męczyli się nad wymianą dokładnie 7 godzin inkasując 350 zł + cena części.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 i 16V 75KM 55kW [l/100km]

7,1