Ocena kierowcy - Toyota Starlet IV

przems@poczta.onet.pl, 20 lat temu
Silnik 1.3 i 16V 75KM 55kW
Rok produkcji 1997
Toyota Starlet IV 1.3 i 16V 75KM 55kW 1996-1999 - Oceń swoje auto
Moim zdaniem autko jest rewelacyjne. Szybkie i oszczędne, wyjątkowo niezawodne. W porównaniu z obecnie produkowanymi "kaczkami" kształtne i "przystojne". A przed wszystkim to "Made in Japan" i to się czuje. Podobno obecne Toyoty (Made in France) to juz nie to.
Silnik 75KM - taki sam jak w większej Corolli. Małej Starletce dodaje skrzydeł. Bardzo elastyczny: na II biegu wyciąga do 100km/h, na V wjedzie pod większą górkę a i z wyprzedzaniem nie ma większych problemów. Zapala w duże mrozy (-20) na oleju 10W-60 za pierwszym razem. No i te odgłosy na wysokich obrotach - pralka w fazie szybkiego odwirowywania ;-)) Rewelacja!
Skrzynie biegów bywają lepsze. Kłopoty (niewielkkie) przy przechodzeniu z I na II - trochę haczy. POzostałe biegi same "wskakują" z pomocą "jednego palca".
Układ kierowniczy niesłychanie precyzyjny. Podobno jest 18-krotnie mnie zawodny od konkurencji. W oponami 165 wspomaganie jest zbędne - chodzi lekko nawet na chropowatych nawierzchniach. Ponieważ autko jest stosunkowo lekkie zdarza się, że trochę "podskakuje" na nierównościach a czasem na zakręcie i nierówności ucieka tył. Być może jest to wina nowych, troche twardszych amortyzatorów gazowych (w oryginale - olejowe).
Jednym z powodów kupna auta była rewelacyjna widoczność we wszystkich kierunkach.
Wszystko jest pod ręką, przełączniki i dźwigienki. Fotele nie są rewelacyjne, trochę krótkie siedzisko i za słabo wyprofilowane w części lędźwiowej - na dłuższej trasie przyda się poduszka pod plecy. "Bezkluczykowe" zamykanie drzwi powoduje, że centralny zamek staje się zbędny.
Bez zastrzeżeń. Może dmuchawy mogły by być nieco cichsze. W zimie szybko się nagrzewa, trochę brakuje filtra p/pyłkowego - może uda się dorobić?
Pasażer z przodu nie narzeka na brak miejsca. Kierowca o wzroście 1,77 przy max. odsuniętym fotelu - w sam raz. Pasażerowie z tyłu - trochę gorzej przy max. cofniętych przednich fotelach. Autko jest dość szerokie, mogłoby być o parę cm dłuższe.
Niestety, być może jest kwestia dużego przebiegu ale po kolei. Zawieszenie informuje o każdym kamyczku i rodzaju nawierzchni, karoseria informuje o rodzaju pogody (deszcz, wiatr itp), podobnie jest z silnikiem. Na szczęscie silnik wydaje miłe odgłosy!
Spalanie w mieście przy lekkiej stopie : 6-7. W zimie dochodzi do 8. Na trasie, 1-2 osoby, do 90km/h ok. 5, do 120km/h - 5.5, do 140km/h - 6.5, do 170km/h - 7.5. Przeglądy, mimo, że autko ma ponad 5 lat wykonuje w ASO. Trochę to kosztuje ale dokręcona jest każda śrubeczka. Poważne wydatki dotyczyły tylko planowanych: wymiany rozrządu (1100 zł), tarcz hamulcowych z klockami (1000zł). Standardowa wymiana oleju, z filtrem plus jakieś drobne regulacja to jakieś 400-500 zł co 10000km (ale chyba wydłużę do co 15000km)
Autko kupiłem używane, w 2002r. z przebiegiem 74000 za 18900. Nie była to może cena najkorzystniejsza (dałoby się 2000 mniej) ale nie żałuję. Warto było.
Nie przypominam sobie żadnych, nawet drobnych usterek. Może tylko co jakiś czas rozregulowuje się ustawienie świateł przednich. Czasem wyskakuje IV bieg ale ponieważ jestem kolejnym właścicielem, nie wiem kiedy i dlaczego pojawił się ten efekt.
Jestem właścicielem od przebiegu 74000, przez rok dobiłem do 110000 i samochód ani razu mnie nie zawiódł.
Toyota Starlet IV