Ocena kierowcy - Toyota Yaris II Hatchback 5d

czuły Jacek, 14 lat temu
Silnik 1.0 VVT-i 69KM 51kW
Rok produkcji 2009
Toyota Yaris II Hatchback 5d 1.0 VVT-i 69KM 51kW 2005-2011 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Zwrotność - kręci piruety niemal w miejscu. Bardzo dobre zachowanie na ośnieżonych gruntowych drogach. Inteligentne zachowanie ABS.
Inne : fotel kierowcy, którego nie da się złożyć i przesunąć jednym ruchem.
Szaroś widzę, szarość. Nudne toczydło, pewnie długowieczne ale wytrzymałem z nim nerwowo jedynie 12 m-cy.
Auto wcale nie jest tak lekkie, jak wygląda - silniczek po prostu nie daje rady. Wyjście z dolnych obrotów trwa wieki, a jak się pomylisz i zaatakujesz skrzyżowanie/rondko z trójki to i dwa.
Zestopniowanie jest kiepskie (zazwyczaj pomijałem IV) ale mechanicznie wybacza wszystko.
Twarde, mało komfortowe zawieszenie - za to cudownie mały promień skrętu (mniejszy niż Smart) i niewiele większy niż w Toyocie iQ. W dużym mieście jest to cenna zaleta.
Nawet opierając głowę o sufit nie zobaczysz przedniego obrysu - z tyłu nie ma w ogóle o czym gadać. Za to linia wzniosu bocznych drzwi jest na tyle niewielka, że da się zaparkować równolegle do sąsiada.
Albo patrzysz do przodu na drogę albo na zegary na konsoli środkowej - wybór należy do ciebie. Jeśli chcesz zbadać temp. za oknem wystarczy sześc razy stuknąć raz po raz w klawisz TRIP. Gdy masz już tego dość, wystarczy jechać w kierunku przeciwnym do słońca, na wyświetlaczu nic nie widać i nie sytresuje cię ani prędkość ani niechyży motór.
Sam jestemj zdziwiony - OK. Klimatyzacja dawała bez problemu radę w upały (czarne auto), zaś w srogą zimę 2009/2010 nigdy nie musiałem ustawiać ogrzewania na max.
Przy wzroście 181 i tuszy 115 nie miałem problemów z opanowaniem stanowiska dowodzenia. Zajęcie miejsc na tylnej kanapie jest jednak w wersji dwudrzwiowej w zasadzie niemożliwe. Do tego \'idiotyczny\' fotel kierowcy, który trzeba odsuwać (w celu wpuszczenia do tyłu pasażera) używając czterech rąk! Mizerny bagażnik z \'gównianymi\' firaneczkami na rzepy.
Auto jest średnio głośne. Radia Maryja można słuchać nawet przy 150 km/h.
Nie za bardzo potrafię oszczędzać, po Warszawie wychodziło mi latem 6,5 zimą 7 - w trasie 4,4 do 4,8
Yarisa jest droższa od konkurencji, niewiele dając w zamian. Tandetne wnętrze z kiepskimi plastikami nie uzasadnia ceny.
Nie miałem usterek.
Bardzo miękki lakier - można go zarysować paznokciem i zmatowić po paru myciach. Chropowate, bardzo podatne na zarysowania, tandetne plastiki - być może najsłabszy punkt Yarisy.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 VVT-i 69KM 51kW [l/100km]

5,2