Ocena kierowcy - Volkswagen Bora Sedan

saphero.pl@gmail.com, 13 lat temu
Silnik 1.9 TDI 110KM 81kW
Rok produkcji 2000
Volkswagen Bora Sedan 1.9 TDI 110KM 81kW 1998-2005 - Oceń swoje auto
Silnik : Dynamiczny silnik disla który ma akceptowalne spalanie jak na polskie realia.
Silnik : Pompa paliwowa. Koszt naprawy około 600-1000zł
Auto jak auto, największa atrakcyjnością tego auta to 1.9 TDI AUDIVOLKSWAGENA który będzie jeździł jeszcze długie lata, oraz bardzo pokaźny kufer w który można spakować rodzinę i wyjechać na 2 tygodniowe wczasy. Minusy to komputer i elektryka auta która daje się we znaki.
Silnik pracuję cicho, nie trzęsie autem podczas stania na na światłach. Dobrze sprawuję się w mieście jak i na trasie. 110KM zapewnia osiągi w pełni wystarczające do komfortowej jazdy w mieście i na autostradach. Osobiście polecam od czasu do czasu zalać bardziej oktanową ropę, wyjechać autem poza miasto i porządnie depnąć.
Skrzynia biegów nie powala swoją jakością. Biegi wchodzą dosyć twardo, dźwignia ma spory luz i czasami nie trafia dokładnie w tryby. Do tego czasami są problemy z wrzuceniem jedynki lub wstecznego.
Auto ma bardzo dobry skręt i łatwo jest nim manewrować na parkingach czy ciasnych uliczkach. Na kierownicy nie ma luzów, wspomaganie działa jak należy. Auto posiada bardzo miękkie zawieszenie które mi osobiście nie odpowiada. Przy załadowaniu auta bagażami i pasażerami z tyłu jazda jest strasznie nie przyjemna po polskich drogach. Auto na przy nierównej drodze faluje (dosiada).
Widoczność w aucie jest dobra, przednia szyba jest duża i pod dobrym kontem, boczne szyby są obszerne i zapewniają komfortowy widok. Jedyne zastrzeżenie to tylna szyba i wsteczne lusterko. Przybliżenie lusterka robi swoje i trzeba się przyzwyczaić do odległości. Brak wycieraczek w sedanach też robi swoje w zimę.
Auto jest jak na ta kwotę dobrze wyposażone w możliwości dopasowania. Kierownica regulowana w 2 płaszczyznach. (góra/dół, przybliżanie/oddalanie) Możemy regulować podświetlanie deski rozdzielczej, zmieniać wysokość świateł. Fotele niestety podstawowe możliwości, góra/dół, przesuwanie i podwyższanie bądź obniżanie. Dobrze umiejscowiony panel w desce rozdzielczej pozwala nam łatwo zmienić piosenkę lub dostosować klimatronik.
Temperatura w aucie dosyć długo się nagrzewa, w zimie jest to czas około 5-6 minut zanim poczujemy przyjemnie ciepły podmuch. Wentylacja dmucha bardzo przyzwoicie. Jeżeli już mamy nagrzany silnik to w 30 sekund można zrobić prawie afrykański klimat w aucie.
Z przodu siedzi się bardzo komfortowo. Jedyna wada to wspólny podłokietnik. Na tył też nie narzekam. 2 osoby z tyłu mogą naprawdę komfortowo jechać, szeroki podłokietnik i wystarczająca liczba miejsca na nogi dla ludzi do 190cm wzrostu, powyżej zaczynają się problemy.
Auto jest ciche, ale do czasu. Powyżej 100-110 zaczyna być słychać dosyć niemiły szum powietrza. Gdyby nie głośna muzyka można być trochę podirytowanym. W mieście wyciszenie jest naprawdę dobre, oprócz służb na sygnale i wiejskich aut nie usłyszymy zupełnie nic.
Spalanie w mieście 6,5-7 litrów i nie wierzcie nikomu że spali mu mniej, no chyba że będzie pchał to auto. Na trasie jeżdżę tylko na tempomacie (5 bieg 80km/h lub 130km/h) przy pierwszym spalanie to około 5l na 100km przy drugim to około 6l. Ceny napraw są na normalnym poziomie, wymiana klocków to kosz około 100zł, wymiana 2 sprężyn kosztowała mnie około 400zł.
Pomimo wad jakość auta jest dobra i za tą cenę myślę ze nie wybrał bym innego auta, no chyba że Seat Toledo lub Skoda Oktavia, a jeżeli nie zależało by mi na pakowności to VW Golf, Seat Leon lub 4 dzwiowa Audi A3.
Komputer w tym samochodzie to porażka, nie raz nie odpala mi auto z niewyjaśnionych przyczyn. (akumulator naładowany). Nie raz wyskakują kontrolki które przy ponownym uruchomieniu silnika znikają. Urwał się zaczep od tylnej szyby (elektryczne).
Padła pompa paliwowa która trochę mnie uderzyła po kieszeni. Poza tym nic innego nie zanotowałem.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 110KM 81kW [l/100km]

6,2