Ocena kierowcy - Volkswagen Golf V Hatchback

czesm@o2.pl, 14 lat temu
Silnik 1.6 i 102KM 75kW
Rok produkcji 2008
Volkswagen Golf V Hatchback 1.6 i 102KM 75kW 2003-2008 - Oceń swoje auto
Inne : Komfort: Nie chce się wysiadać!
Inne : Alarm fabryczny z kartą - czasem wariuje
Bezproblemowa eksploatacja, wielka radość z jazdy i niestety szczypta goryczy na stacji benzynowej. W swoim następnym wcieleniu biorę w ciemno 1.4 122KM, ew. diesla 2.0 140 KM
Klasyczny 8 zaworowy silnik dość starej konstrukcji, charakteryzujący się dobrą elastycznością i niestety sporym apetytem na paliwo. Zbiera się już powyżej 2,2 tysiąca obrotów
W początkowym okresie użytkowania bez zarzutu, po 40 tysiącach czasem bywały problemy z wrzuceniem pierwszego biegu (wskakiwał nie do końca, charczała skrzynia). Ogólnie biegi wchodzą bardzo lekko, ale wielkim mankamentem jest brak szóstki!
Jeździłem już po wielu rodzajach nawierzchni, od autostrad po przysłowiowe dziury w polu i VW nigdy mnie nie zawiódł. Niestety, prześwit jest dosyć niski i każdy zbyt szybki najazd na próg zwalniający kończy się groźnym metalicznym stukiem o blachę zabezpieczającą spód samochodu. Jak dotąd w serwisie żadnych uszkodzeń nie znaleziono :D Golf na zakrętach trzyma się drogi jak przyklejony, w porównaniu do Polo (belka skrętna) tył samochodu nie przechyla się. Układ jezdny porównywalny jedynie z Fordem Focusem, Octavią czy A3.
Nie mam większych zastrzeżeń, no może dyskusyjna jest sprawa tylnego słupka, ograniczającego pole widzenia przy cofaniu. Świetne ściemnianie lusterka wstecznego, oczy podczas jazdy nocnej w ogóle nie bolą!
Przesiadłem się z innego VW zatem moja ocena może wynikać z przyzwyczajenia, ale cenię sobie "prostotę" obsługi i intuicyjne usytuowanie przycisków.
Bez zarzutu
Mam prawie 2 metry wzrostu. Siadałem w wielu kompaktach i w zasadzie jedynie w golfie czułem się nieskrępowanie, przy maksymalnym odsunięciu fotela prawie traci się kontakt z kierownicą. Z tyłu sporo miejsca na nogi i nad głową. Bardzo wygodne siedzenia. Często pokonuję trasy powyżej 300km, jeszcze nigdy nie miałem dość swojego samochodu!
Przy wyłączonym radiu, poza głosem swojej kobiety na siedzeniu obok, innych dźwięków nie uraczysz...
Silnik pali jak smok. We w miarę płynnym ruchu warszawskim wskaźnik oscyluje wokół 10 litrów, na krótkich odcinkach dochodził nawet do 12. W jeździe emeryckiej 80 km/h licznik schodzi do 6. Nieco szybciej przy ok 100 km/h ok 7,2-7,5. Przy średniej 140 km/h pomiędzy 8,5 a 9. Dodam tylko, że staram się jeździć zgodnie z zasadami eco-drivingu :D Koszt przeglądu po 30 000 z wymianą płynów i filtrów wyniósł mnie ok 900 PLN (ASO). Niestety, serwis do najtańszych nie należy, choć trzeba im oddać solidność i fachowość (Tychy).
Gdyby nie drogie przeglądy i "ceniących się" Niemców - auto z marzeń.
Samochód użytkuję od nowości: - Drobne problemy z otwarciem wlewu paliwa, obluzowana śruba wycieraczki (musiałem dokręcić nasadówką), - wspomniane wcześniej sporadyczne problemy z wrzuceniem pierwszego biegu. - Posiadam alarm fabryczny z kartą - czasem nie mogłem odpalić mimo posiadania karty, po wyjęciu kluczyka i ponownym przekręceniu stacyjki dawało radę, ale system jest moim zdaniem niedopracowany.
Brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 102KM 75kW [l/100km]