Ocena kierowcy - Volkswagen Golf V Hatchback

Rok produkcji 2005
Volkswagen Golf V Hatchback 1.6 i 102KM 75kW 2003-2008 - Oceń swoje auto
Silnik : Trochę pali, ale jest niezniszczalny
Zawieszenie : Komfortowe a zarazem można poszaleć w zakrętach
Wóz kupiłem sprawdzony, pewny, więc wiedziałem co mam. Auto rewelacyjne dla rodziny 2+1, i do miasta i na wakacje. Koszty utrzymania niskie, ale spalanie średnie więc w ogólnym rozrachunku jest dobrze łamane przez przeciętnie. Prosta budowa sprzyja użytkowaniu osobom, dla których auto ma służyć do przemieszczania się z punktu a do b.
Do miasta dobry, w trasę brakuje kilkunastu koni. Mechanicznie jest naprawdę idiotoodporny - wystarczy zmieniać olej co 10 tys. km, rozrząd na czas i jeździ bezawaryjnie.
Dałbym 4 gwiazdki, ale będą 3 za zdecydowanie za krótkie przełożenia, przy 100km/h pojazd ma już ponad 3 tys. obrotów. Praca skrzyni i lewarka na poziomie dobrym.
Prowadzenie bardzo pewne, użytkowałem jednocześnie kilka aut - najbardziej precyzyjne sterowanie wyszło w golfie, zarówno przy spokojnej jak i dynamicznej jeździe.
Jak to 15 letni Golf - rdzewieje, ale potrafi uprzedzić odpowiednio wcześniej, że coś się dzieje :)
5 drzwiowy hatchback - nie ma się do czego przyczepić, do przodu i na boki widać bardzo dobrze m.in. dzięki szerokiemu zakresowi regulacji fotela, lusterek i kierownicy. Dużo daje możliwość regulacji fotela pasażera na wysokość.
Volkswagen wiedział co robi, to auto proste w obsłudze, wszystko jest tam, gdzie powinno być i gdzie człowiek się tego spodziewa. Duży plus za kieszenie w przednich drzwiach z możliwością włożenia dużej butelki z wodą.
Wydajność ogrzewania jest bardzo dobra, w zimie szybko można zagrać w kabinie. Latem schłodzenie kabiny raz się udaje od razu, a raz trzeba poczekać. Nie wiem, czy to wina słabszej klimatyzacji (u mnie był manual), czy ten typ tak ma.
Jak na 5d hatchbacka to bardzo dobrze. Za kierownicą może swobodnie zasiąść kierowca o wzroście ok. 180 cm, a druga taka osoba może bez problemu zmieścić się za nim. Auto doskonałe dla osób niskich, nie mają problemu z dosięgnięciem do pedałów, na boki też widzą dobrze. 3 osoby dorosłe z tyłu mają już trochę ciasno.
Do 120 km/h jest przyzwoicie, powyżej już jest głośno. Do prędkości 80 km/h można swobodnie rozmawiać w kabinie.
Auto się praktycznie w ogóle nie psuje, pod warunkiem wykonywania podstawowych czynności eksploatacyjnych na czas. W porównaniu do aut konkurencyjnych (Focus, Corolla, Astra itp.) wypada znacznie lepiej
Wnętrze pojazdu jest podatne na zużycie (słabe plastiki), poza tym to pojazd, który przy minimalnym nakładzie i regularnym serwisowaniu wypada doskonale. Prosty, odporny, w cenie podobnej do konkurencji a mimo to lepiej wykonany. Mechanicznie, mimo wielowachaczowego tylnego zawieszenia jest rewelacyjny, blacharsko podobnie do konkurentów.
Raz miałem nieprzyjemne zdarzenie, uszkodzeniu uległa cewka zapłonowa ale nie unieruchomiła pojazdu. Poza tym żadnych niespodzianek.
Nie wystąpiły podczas eksploatacji, więc daję komplet gwiazdek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 102KM 75kW [l/100km]

8,3