Ocena kierowcy - Volkswagen Jetta VI Sedan

Tomasz Rz., 8 lat temu
Silnik 1.4 TSI 122KM 90kW
Rok produkcji 2012
Volkswagen Jetta VI Sedan 1.4 TSI 122KM 90kW od 2011 - Oceń swoje auto
Inne : Jestem zachwycony skrzynią dsg. Dodatkowymi atutami są ładne nadwozie, obszerne wnętrze oraz dynamiczni i oszczędny silnik do którego pasuje lekko sportowe zawieszenie.
Solidne, ładne, obszerne i niedrogie w utrzymaniu auto. Mam Jettę od nowości i jestem z niej bardzo zadowolony.
Silnik zaskakująco dynamiczny o niewielkim apetycie na benzynę (u mnie średnio 6,6 l na 100 km/h, lecz jeżdżę normalnie, płynnie, nie szaleję). Osiągi co najmniej jak w samochodzie z silnikiem benzynowym 2.0 bez turbiny.
DSG - rewelacja! Biegi dobiera perfekcyjnie oszczędzając paliwo (przy spokojnej jeździe z reguły jest 7 bieg). W trybie sport pozwala na bardzo sprawne wyprzedanie, jak autem znacznie mocniejszym.
Auto bardzo dobrze trzyma się drogi, szybka jazda po serpentynach (w mojej okolicy jest ich trochę) jest bardzo przyjemna. Komfort zawieszenia przyzwoity, ale nie jest to kanapa. Na dużych nierównościach trochę słychać tylne zawieszenie.
Widoczność do przodu i na boki bardzo dobra, do tyłu słaba, konieczne są czujniki parkowania.
Wszystko przejrzyste i w zasięgu ręki. Bardzo wygodne fotele, w sam raz na długie trasy.
Wydajna, szybko chłodzi i szybko grzeje, do tego cicha.
Wielkie auto, wielki bagażnik, w sam raz dla rodziny. Jako auto reprezentacyjne też się nadaje.
Do 130 km/h bardzo dobrze, powyżej mogłoby być lepiej.
Zużycie paliwa w dużej mierze zależy od stylu jazdy. Jestem kierowcą dość spokojnym (ale nie powolnym) i mam średnie spalanie w granicach 6,6 l (tryb mieszany - trasa i miasto). Duża w tym zasługa automatycznej skrzyni DSG, która pomaga oszczędzać paliwo.
Kawał dobrego auta za niewielkie pieniądze (kupiłem najbogatszą wersję Highline na wyprzedaży rocznika z przyzwoitym upustem). Samochód wygląda na znacznie droższy.
Przy 12 tys. km raz turbosprężarka na moment odmówiła posłuszeństwa, po uruchomieniu zapłonu problem zniknął. Mimo to w aso na gwarancji profilaktycznie wymienili turbinę na nową podejrzewając jednostkową wadę fabryczną. Od tamtej pory spokój, zero jakichkolwiek problemów a na liczniku prawie 100 tys. km. Dodam, że dbam o auto, nie forsuję je na zimnym silniku, nie gaszę od razu po zakończeniu jazdy, serwisuję jak w Toyocie co 15 tys. km (a nie jak zaleca producent co 30 tys.). Myślę, że Jetta jeszcze długo posłuży. Wciąż wygląda i jeździ jak nowa.
Brak jakichkolwiek usterek. Dodatkowo solidne zawieszenie i układ hamulcowy - przy 100 tys. km nic nie wymieniane, nawet klocki hamulcowe. Tylko paliwo i przeglądy. Wychodzę z założenia, że jak dba się o auto, to będzie ono długo i niezawodnie służyć.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 TSI 122KM 90kW [l/100km]

Volkswagen Jetta VI Sedan