Ocena kierowcy - Volkswagen Touran I

Silnik 2.0 TDI 140KM 103kW
Rok produkcji 2008
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Volkswagen Touran I 2.0 TDI 140KM 103kW 2003-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Niezawodny silnik. Kupując auto wiedziałem że silnik nie ma dobrej opinii. Ale w salonie uspokajali mnie że to jest już poprawiona wersja. Między innymi nie ma trefnego "ołówka" czyli imbusa - zabieraka pompy oleju. Generalnie gdyby nie nadmierny hałas przy dużych prędkościach i mała turbodziura przy ruszaniu, byłoby idealnie.
Postanowiłem napisać opinię na koniec użytkowania auta, ponieważ brakuje ocen po przebiegu 100 - 200 tyś. km. Auto kupiłem w salonie 9 lat temu. Przez ten czas przejechałem 184000 km. Poza drobnymi usterkami nigdy mnie nie zawiodło. Przeglądy robiłem raz do roku co mniej więcej 20 tyś. km (komputer sugerował przeglądy co ok. 25 tyś). Generalnie świetne auto dla rodziny. Dużo miejsca dla pasażerów i bagażu. Fotele można w kilka minut wymontować i przewieźć pralkę czy lodówkę. Następne auto prawdopodobnie też Touran, tylko benzyna.
Silnik niezawodny odpowiedni do wielkości i masy auta, elastyczny przy wyprzedzaniu, ale głośny. Trochę mułowaty przy ruszaniu, ale jak się rozbuja to jest ok. Na autostradzie mocno ciągnie do 160 km/h. Średnie spalanie na komputerze 7,1 litra, z tego 70% po mieście, na autostradzie 130 km/h około 6,5 - 7,0l, zwykła droga 90 - 100 km/h ok. 5,5 - 6l. Niezawodny, pompowtryskiwacze i dwumasa jeszcze nie były wymieniane (tankuję tylko Vervę). Od nowości silnik zużywał około 1 - 1,5 litra oleju na 20 tyś. km. ale to podobno normalne w turbo.
Bez zastrzeżeń, skrzynia i sprzęgło nie wymagały naprawy.
Poza drobnymi naprawami bez zastrzeżeń.
Auto wysokie, ciężko załadować rowery na dach, lżejsze rzeczy i narty bez problemu.
Auto mocno przeszklone, dobra widoczność na wszystkie strony. Troszkę brakuje tylnej kamery, trzeba uważać na dzieci i przeszkody przy cofaniu. Plus za dobrze działające czujniki parkowania.
Wszystko na swoim miejscu. Trochę ciężko zamykają się drzwi bagażnika. Fotele dosyć twarde, tylne łatwo można zdemontować i wyjąć, ale są ciężkie. Składane elektryczne lusterka ułatwiają jazdę w ciasnych uliczkach.
Latem klima niezawodna i wydajna. Zimą długo się nagrzewa po starcie, ciepło zaczyna się robić po 5 - 7 km. Plus za ogrzewane fotele.
Dużo miejsca dla 4 - 5 wysokich pasażerów. Przepastny i pakowny bagażnik. Fotele trochę twarde, ale bardzo trwałe, wyglądają jak nowe.
Głośny silnik ale można w miarę spokojnie rozmawiać. Hałas męczy na dłuższych (kilkaset km.) trasach szczególnie powyżej 120 km/h. gdy zaczyna też dokuczać szum opływającego powietrza. Na krótszych trasach ok.
Samochód w miarę oszczędny i niezawodny.
Drogi w zakupie, tani w utrzymaniu.
Co 2 lata drobne usterki w zawieszeniu (stuki, kłania się jakość dróg) , wymieniony czujnik w turbinie, kuna przegryzła rurkę obiegu chłodzenia, akumulator wymagał wymiany dopiero po 8 latach,
Nic.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI 140KM 103kW [l/100km]