Ocena kierowcy - Volvo 340 Hatchback

jasiu, 17 lat temu
Rok produkcji 1986
Volvo 340 Hatchback 1.4 72KM 53kW 1983-1986 - Oceń swoje auto
Absolutnie go nie oszczędzałem. Jego wartość była taka, że nawet sprzątać mi się go nie chciało. A on mimo wszystko jeździł i to niezawodnie. Trochę rdzewiał, ale przy tym wieku, kiedy nie chciało mi się żadnych zaprawek nawet robić to normalne. Mechanicznie mogłem zawsze na nim polegać i nie bałem się w żadną trasę ruszać.
Cały czas na gazie - prosta instalacja - odpalałem nawet przy mrozach ok. -20 st, C. Ponoć powinno się na benzynie, ale skoro odpalał na gazie :D Przy takim przebiegu nie warto było silnika oszcządzać, mimo to żadnych kiepskich objawów takiego postępowania nie zauważyłem. Acha - mimo przebiegu praktycznie nie brał oleju
Jest to jedna z lepszych skrzyń jakie poznałem. Za każdym razem wchodził ten bieg co chciałem. Naprawdę mocny punkt autka.
Rewelacyjna zwrotność, ale trzeba się przyzwyczaić do długiego zwisu z przodu - skręca się tym troszkę później, niż innymi samochodami tej długości. Zawieszenie dość dobrze wybiera nierówności i nieźle trzyma na zakrętach. Korzystnie zmienić oryginalne koła (13") na czternastki.
Przód dość dobrze, słupki cieńsze niż we współczesnych autach, ale z tyłu dość duży słupek i martwy punkt.
Przyzwyczaiłem się. Jakoś tak wszystko było pod ręką.
Grzeje się dość szybko, ale nawiew na szybę jest trochę słaby. Trzeba na najwyższym stopniu dmuchawy, a wtedy szumi.
Z przodu fotel dla mnie pasował idealnie. Z tyłu dwie osoby, bo trzecia z powodu szerokiego tunelu musi jechać w rozkroku. Ale nie jest najgorzej i nawet kilkaset kilometrów dawało się przejechać bez bólu pleców.
Jak na taki przebieg całkiem nieźle, choć coś świerkało po prawej stronie deski. jakieś przedmuchy (?) Jednak wiele nowych samochodów jest wyciszonych zdecydowanie gorzej.
Jeździłem tylko na gazie - przez 4 lata spaliłem może kilka litrów benzyny - jak brakło mi gazu. W trasie (prędkość 110-120) ok. 10 litrów/100 km, w mieście 12-14 litrów, ale jeżdżę dużo w korkach i dość dynamicznie. Dotyczy tylko gazu! Duży wybór części w dobrym stanie na szrotach. Przegląd - nie wiem co to takiego?
Jak się porówna ceny (poniżej 2 tys. za egzemplarze dużo lepsze od mojego i też z gazem) to można określić tylko jednym słowem - rewelacja! Naprawdę niezłe i bardzo precyzyjnie dające się prowadzić autko, wykonane z naprawdę dobrych materiałów. Szczególne pochwały za układ jezdny i ogólną odporność na zajeżdżenie przez lekceważącego wszystko kierowcę.
Miał swój wiek i przebieg, ale trzymał się nieźle. Awaria - szczotkotrzymacz i regulator alternatora w jednym, pęknięcie chłodnicy, uszczelki na pompie hamulcowej. No i rdza go żarła - to był jeszcze egzemplarz sprzed wprowadzenia cynkowanych blach. Acha - remont wydechu, ale zamienniki spowodowały, że 200 zł wystarczyło.
Naprawa przedniego zawieszenia - warto było zrobić, bo nie lubię tam luzów - dość tanio, bo trafiły mi się w dobrym stanie części ze szrotu.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 72KM 53kW [l/100km]

14,5