Ocena kierowcy - Volvo 340 Sedan

Swanty; swanty[at]tlen.pl, 19 lat temu
Rok produkcji 1983
Volvo 340 Sedan 1.4 64KM 47kW 1979-1983 - Oceń swoje auto
Generalnie bardzo wygodny i prosty w obsłudze samochód. Co do wyglądu zewnętrznego, trzeba go po prostu lubić :-) Mnie bardzo odpowiada.
Dość słaby nawet jak na 1.4 (65KM), więc demonem prędkości nie jest. Na szczęście do wyprzedzania na trasie nie trzeba się "zbierać" tak długo jak np. w W123 200D ;-)
U mnie 4, więc biegi dość długie (max. katalogowy 150kmph). Poza tym wchodzą dość opornie - pomaga zmiana z "międzysprzęgłem".
Dzięki skrzyni z tyłu dosknale wyważony i neutralnie sterowny. Niestety (...chyba, że ktoś lubi) "mięciutki jak kaczuszka", więc buja się tak w zakrętach, jak i na prstej (bujanie przód-tył, jak na łódce). Fenomenalny jest za to w manewrowaniu, zakręca jak wózek widłowy (promień skrętu ~9.3m). Mimo braku wspomagania nie wymaga przesadnego wysiłku (w porównaniu np. z Fiestą ´97 bez wsp.)
Całkiem nieźle z dokładnością do lusterek. Tragedia- niby duże, ale chowają się za słupkiem od małej szybki w drzwiach, poza tym trudne do ustawienia (brak wewn. regulacji). Wewnętrzne małe i bez "trybu nocnego". W późniejszych modelach dużo lepiej zapewne (szyba w drzwiach jednoczęściowa).
Wszystko na swoim miejscu, chociaż kerownica mogłaby być trochę bliżej. Krótka droga ręki do lewarka.
Wentylacja dobra. Dmuchawa niezbyt głośna. Niestety dość wolno się nagrzewa.
Przód bez zastrzeżeń, wszędzie dostesznie dużo miejsca. Zarówno na nogi jak i nad głową. Z tyłu trochę gożej z nogami, ale wciąż dość wysoko.
Raczej średnie.
LPG: (podobno) trasa-8l/100km; miasto 10l/100km; U mnie spalił w trasie ponad 10 (silnik do regulacji i odkręcona na max. mieszanka gazu). Ceny części porównywalne np. z Mercedesem W123. Z dostępnością podstawowych części niema problemu (oryginały i zamienniki).
Pomijając rdzę, to za 1400pln (cena zakupu) + ok.1000 (ew. serwis, wymiany płynów, w.w. łożysk itp.) mam bardzo fajny samochód z instalacją LPG.
Rzeczy typu zarówki wewnątrz i tym podobne "pierduły". Nic, czego nie można bez problemu naprawić.
Wymieniłem przednie łożyska (160pln, materiały +robocizna). W wydechu jest jakiś przedmuch. Amortyzatorów już w zasadzie niema. Wszystko to jednak czysto eksploatacyjne sprawy. Niestety rdza chrupie aż trzeszczy. Szczególnie doły drzwi i nadkola, chociaż jak na oryginalny lakier, to i tak jest nieźle.
Volvo 340 Sedan