Ocena kierowcy - Volvo V50

VADER, 13 lat temu
Rok produkcji 2006
Volvo V50 2.4 170KM 125kW 2004-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Prawie bestia.
Auto warte tych pieniędzy. Auto raczej dla singli i małych rodzin.
Silnik bardzo dynamiczny, aż miło słuchać ryk V5 przy redukcji biegu (inni kierowcy mają wrażenie że włączyło się turbo, którego oczywiście w tym modelu nie ma :) Bardzo dobrze idzie aż do 6 tysięcy obrotów. Najgorzej idzie na 2 biegu.
Mam automatyczną skrzynie biegów z możliwością manualnej zmiany biegów. Ta opcja przydaje się przy wyprzedzaniu. Jadąc stricte automatem należy pamiętać, iż przy wciśniętym gazie silnik tak długu ciągnie na danym biegu (aż do granic możliwości auta), chyba że delikatnie odpuścimy nacisk na pedał gazu, dopiero wówczas skoczy na wyższy bieg.
Miałem problemy z układem wspomagania (nic dziwnego części produkuje \"bezawaryjny\" FORD).
W bocznych lusterkach tak naprawdę za dużo nie widać, są bardzo ładne stylistycznie, ale widoczność mogłaby być o wiele lepsza.
Ok
W mojej ocenie siła nawiewu mogłaby być większa. Klimatyzacja chodzi dobrze. Auto ma bardzo fajną opcję pozbywania się pary na szybach w kila sekund (dosłownie). Przydatna też jest opcja podgrzewanych lusterek bocznych. Brakuje podgrzewanej przedniej szyby.
Z przodu jest bardzo dużo miejsca (może nie aż tyle co w passacie). Z kolei z tyłu przestrzeń na nogi jest ograniczona, chyba że kierowca nie jest za wielki, to wówczas miejsca może być wystarczająco z tyłu. Na długi wyjazd osobą z tyłu mogłoby być niezbyt wygodnie.
Silnik 2.4i (170 km) jest bardzo głośny, jeżeli ktoś ma tendencje do ciągłego wyprzedzenia jak ja, ale system nagłośnie to arcydzieło, i przy słuchaniu radia tylko słychać przyjemne pomruki. Jak ktoś jeździ spokojnie, to znaczy nie redukuje co chwila biegów, to nie odczuje braków w wyciszeniu, a wręcz przeciwnie nie będzie słyszał prawie w ogóle silnika. Decyduje styl jazdy :)
Auto nie jest ekonomiczne, ale nie kupuje się takiej wersji silnikowej, aby tak było. Opowieści, iż V5, czy V6 pali mało można włożyć pomiędzy bajki. Mam założoną instalację LPG i średnie spalania oscyluje pomiędzy 12 a 13,5 litra (oczywiście jak ktoś ma spokojną duszę, to zejdzie spokojnie poniżej 10 litrów). Auto dużo pali w mieście, na trasie jest bardzo ekonomiczne, a nawet przy ostrej jeździe maksymalnie pali 10 litrów (czytaj prędkość do 150 km).
Część podzespołów wyprodukował niestety FORD. Ten producent nie słynie z bezawaryjności. Miałem problemy z układem wspomagania (wyłączenie wspomagania bez przyczyny).
Brak poważnych problemów.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.4 170KM 125kW [l/100km]