Ocena kierowcy - Volvo V50

szej hulud, 15 lat temu
Silnik 2.0 TD 136KM 100kW
Rok produkcji 2005
Volvo V50 2.0 TD 136KM 100kW 2004-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Szybki na trasie i mało pali.
Układ elektryczny : termometr zewnętrzny zaniża czasem temperaturę o 10 stopni
Silnik : w zimie czase odpala dopiero za drugim razem
Sympatyczny i wygodny samochód dla niewielkiej rodziny. Bardzo solidnie wykonany ze świetnym wnętrzem - w żaden sposób nie można go porównywać z Focusem kombi, na bazie którego jest zbudowany. To samochód z górnej półki. Silnik zaskakuje dobrymi osiągami. Kilka osób zaczepiało mnie na parkingu i pytało się o ten samochód. Drogi serwis i części obniżają ocenę.
Przy rozgrzanym silniku i dobrym paliwie samochód ma niesamowite przyśpieszenie na trasie. Łyka wszelkie dwulitrowe Passaty TDI, Mondeo TDCI, Vectry CDTI i Octavie TDI. Tylko 136 koni, a pod stopą czuć jakby było ich co najmniej ze 150. Za elastyczność daję najwyższą ocenę, ale obniżam o jeden ze względu na odgłos traktora przy zimnym silniku.
Skrzynia jest fajna - krótki drążek, krótkie skoki lewarka. Byłaby ocena 5, ale czasem zgrzytnie przy wrzucaniu trójki (wersja pięciobiegowa).
Twardo, trochę za twardo. Ale przyznaję, że jak na przednionapędowe kombi to samochód jedzie jak po szynach. Potrzebuje tylko równego asfaltu - idealny na autostrady i przy prędkości powyżej 160 km/h. Kontrola trakcji czuwa cały czas, jedzie się bezpiecznie.
Przodu nie widać, ale to standard w obecnych samochodach. Do tyłu idealnie - widzisz całe tylne słupki i wiesz gdzie kończy się samochód.
To moje pierwsze Volvo, ale na 100% nie ostatnie właśnie dzięki ergonomii. Prostota obsługi i wykończenie na najwyższym poziomie. Nie chce się wysiadać, a fotele z przodu bardzo wygodne. Przejechaliśmy z narzeczoną 1500 kilometrów jednego dnia i żadne z nas nie narzekało na niewygodę. Minus za małą ilość schowków, płytki bagażnik (do rolety) i bezsensowne uchwyty na napoje (wysoka butelka przeszkadza w zmianie biegów).
Bezstopniowa regulacja nawiewu rządzi. Klimatyzacja oczywiście automatyczna. Szyby prawie nigdy nie parują! A jeśli już to klima załatwia sprawę w mniej niż 10 sekund - nie jeździłem jeszcze takim autem. Nie ma oczywiście cudów, kiedy samochodem jedzie 5 osób w mokrych kurtkach to tylko z przodu szyby są czyste.
Z przodu OK, z tyłu mało miejsca na kolana. Bagażnik przeciętny.
Jest raczej cicho.
Na trasie pali mi od 5,5 do 6,5 litra w zależności od natężenia ruchu i zatankowanego paliwa. Nie ma szans na zejście poniżej 5 litrów, bo samochód jest dość ciężki, a w trakcie jazdy włączone są światła, radio i klima. W mieście od 7 litrów (niewielkie korki, ciepło) do 10 litrów (mega korki, mróz). Średnie spalanie 6-7 litrów, a ze skrzynią sześciobiegową można pewnie urwać jeszcze z pół litra.
Kupiłem go jako 3 latka z pewnego źródła i w rozsądnej cenie. Nigdy nie kupiłbym nowego - 100 tys za małe kombi to przesada.
Prawie idealnie. Kilka żarówek, poluzowana osłona silnika i termometr zewnętrzny, który trochę wariuje przy upałach i wysokiej wilgotności.
Na razie nic, chociaż mechanik wspomniał o niewielkim wycieku oleju przy skrzyni. Poza tym w zimie czasem nie odpalał za pierwszym razem, ale nigdy nie stoi w garażu. Boję się trochę tego diesla - ile wytrzymają turbina, wtryski, pompa, koło dwumasowe? Oby jak najdłużej.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TD 136KM 100kW [l/100km]

6,2