Ocena kierowcy - Volvo V70 II

Radek C., 4 lata temu
Silnik 2.4 TD 130KM 96kW
Rok produkcji 2003
Volvo V70 II 2.4 TD 130KM 96kW 2002-2007 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy : 16-letni samochód hamuje lepiej niż niejeden współczesny, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego niemałą masę
Silnik : 130 KM w aucie o masie 1700 kg w zupełności wystarcza żeby bardzo dynamicznie przemieszczać się przy wyższych prędkościach
Przeniesienie napędu : Automatyczna skrzynia biegów - jak powiedzieli mi w zaufanym warsztacie, te przekładnie dzielą się na 2 typy: przed wymianą i po wymianie. Zdecydowanie za słaba do tego silnika i problematyczna w serwisie.
Auto jak najbardziej godne polecenia, ale z zastrzeżeniem, że nie będzie wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Auto raczej do pokonywania dłuższych tras niż do miasta, bardzo duży promień skrętu powoduje, że większość manewrów parkingowych trzeba planować co najmniej na 3.
Silnik wystarczająco mocny na autostradę, w mieście trochę ospały i ociężały
Skrzynia automatyczna - zdecydowanie za słaba do tego silnika. Szarpie przy redukcjach z 2 przełożenia. 2 lub 3 razy przeszła w tryb awaryjny po dłuższym przelocie z prędkością powyżej 150 km/h.
Zawieszenie stosunkowo sztywne ale sprawnie wybiera nierówności. Dosyć odporne na drogi kiepskiej jakości pod kątem wytrzymałości. Niestety dosyć hałaśliwe, zwłaszcza na drogach typu "szutrowa tarka"
Największy atut tego samochodu. Całkowicie odporne na korozję.
Raczej średnia widoczność. Grube słupki przedniej szyby niejednokrotnie ukryły przede mną inne auta. Ustawienie się w pierwszej linii przed sygnalizatorem też wymaga dosyć mocnego pochylenia żeby coś zobaczyć
Bez zarzutów, wszystko na swoim miejscu i łatwo dostępne.
Klimatyzacja automatyczna jest na prawdę rewelacyjna. Działa bardzo wydajnie i bez najmniejszych problemów. Przez 4 lata eksploatacji jedyne zabiegi z nią związane jakie wykonywałem to odgrzybianie. Ogrzewanie także rewelacyjne. Już po kilku minutach od uruchomienia silnika w aucie zaczyna robić się ciepło.
Auto generalnie jest duże, ale miejsca, zwłaszcza dla dużego kierowcy oferuje mniej, niż na to wygląda z zewnątrz. Powodów do narzekania na pewno nie ma. Zdarzało mi się na raz przejechać odcinki 800 - 1000 km i mój układ kostny ani mięśniowy na tym w żaden sposób nie ucierpiał, a mam 194 cm wzrostu.
Szumy powietrza z zewnątrz praktycznie nie słyszalne. Problemem są tylko skrzypiące na nierównościach elementy kokpitu oraz dźwięki powstające od wibracji silnika na niskich obrotach (m.in mocowanie komputera pod fotelem kierowcy)
Samochód kupiony w 2015 roku za 13.000. W ciągu 4 lat eksploatacji wszystko chciałem w nim porobić na "tip top" kosztowało mnie to kolejne 13 tysięcy. Dosyć wysokie ubezpieczenie bo silnik nie należy do małych. Spalanie od 4,5 litra w trasie do nawet 9 w mieście przy spokojnej jeździe potrafi się prawie podwoić przy bardzo ciężkiej nodze i agresywnej jeździe. (wskazania komputera pokładowego są przekłamane i pokazują prawie litr mniej niż w rzeczywistości)
Bardzo przyzwoite auto za stosunkowo niewielkie pieniądze. Niepozbawione wad, ale na pewno nie można o nim powiedzieć że nie jest warte uwagi
Odklejające się lustra lusterek zewnętrznych, szybko zużywające się części hamulca ręcznego

On - zużycie paliwa dla silnika 2.4 TD 130KM 96kW [l/100km]

7,7