Ocena kierowcy - Yugo 1100P

Krisker (krisko@wp.pl), 22 lat temu
Rok produkcji 1981
Yugo 1100P 1.1 55KM 40kW 1971-1992 - Oceń swoje auto
Na pewno nie jest to auto dla osób, które nie mają pojęcia o mechanice. Ze względu na wiek wymaga sporo uwagi. Ale zdecydowanie polecam Zastawę dla posiadaczy kilku-kilkunastoletnich maluchów. W Zastawie jest mniej do naprawiania (zwłaszcza blacharki) a poza tym wygodnie, szybko (mój egzemplarz wykręca 140km/h, co nie jest złym wynikiem, jak na 20 letnie auto), w miarę bezpiecznie.
Po wymianie gaźnika obudziła się w nim bestia. Lubi wysokie obroty.
Co prawda praktycznie nie mam już synchronizatorów, ale jeszcze nie musiałem nic w niej grzebać (szkoda tylko, że 4 biegi). Jak jest zimno, to ciężko się zmienia biegi (ale to wina oleju).
Z przodu - tragedia. Popaprane patenty i dużo gumy. Przy gwałtownym ruszaniu ciężko zachować kierunek jazdy. Z tyłu resor i normalne wahacze, a więc trwałość OK. Po niewielkich przeróbkach nawet b. dobrze.
Paruje tylnia szyba, ale poza tym po prostu PERFECT!
Wygodnie, w miarę bezpiecznie, ale umiejscowienie dźwigni ogrzewania i nadmuchu jest do kitu (trzeba się schylać).
Jak jest odpowiednia ilość płynu w chłodnicy, to cieplutko nawet przy -20. Może troche za słaba dmuchawa, ale poza tym OK.
Na pewno o niebo lepiej niż w maluchu. Z przodu i z tyłu dużo miejsca. Bagażnik też OK, ale przy wkładaniu większych rzeczy przeszkadza tylna półka, która nie unosi się razem z klapą.
Średnio na jeża :)
Jak się ciśnie - pali dużo. Jak nie - troche mniej. Średnio około 7-8 litrów na 100. Części tanie, gorzej z ich dostępnością. Ale kupa elementów pasuje od różnych fiatów.
Kupiłem swoją maszynę za 800 zł, a widziałem egzemplarze w lepszym stanie i tańsze (np. garażowane przez 10 lat z przebiegiem 15000 w idealnym stanie)
Z tym, zwłaszcza ostatnio, nie jest najlepiej. Inna rzecz, że raczej swojego auta nie oszczędzam na wyjazdy w niedzielę do kościoła :) Wiek też robi swoje.
Jeszcze nie było tak, żeby mi coś padło na trasie i żebym nie mógł kontynuować jazdy. A jak już, to sypie się raczej blisko miejsca zamieszkania :)
Yugo 1100P